Lasy otwarte dla miłośników bushcraftu

"Zanocuj w lesie" - Lasy Państwowe udostępniły miejsca biwakowania w lesie. Fot. Shutterstock
"Zanocuj w lesie" - Lasy Państwowe udostępniły miejsca biwakowania w lesie. Fot. Shutterstock

Od 1 maja znów można legalnie nocować w lesie. Lasy Państwowe w ramach akcji „Zanocuj w lesie” wyznaczyły miejsca, gdzie można rozbić obóz.

W 425 nadleśnictwach wyznaczono specjalne miejsca, gdzie miłośnicy nocnego biwakowania w lesie mogą korzystać z natury bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. Nowością jest to, że można używać kuchenek gazowych.


O pilotażu akcji „Zanocuj w lesie” w 2019 roku oraz zasadach leśnego biwaku pisaliśmy tutaj: Bushcraft i survival będą łatwiejsze w polskich lasach.

Społeczność związana z aktywnością terenową nastawioną na minimalizm, samowystarczalność i długie przebywanie w lesie, jest w Polsce coraz liczniejsza i liczy już ponad 40 tysięcy osób. – Wychodząc naprzeciw szerokiemu zainteresowaniu bushcraftem i survivalem, udostępniamy obszary Lasów Państwowych pod te formy aktywności. To doskonała okazja do bliskiego kontaktu ze środowiskiem naturalnym, możliwość obserwacji zwierząt i ucieczki od wielkomiejskiego szumu – zaznacza wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.

Od maja nocleg w lesie jest możliwy bez żadnych wstępnych uzgodnień i zgłoszenia dla dziewięciu osób na dwie noce. Jeśli planujemy pobyt większej liczby osób i dłuższy niż dwa noclegi, musimy to zgłosić mailowo w nadleśnictwie, na terenie którego chcemy spędzić czas. Zgłoszenie należy wysłać nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem. Nadleśnictwo musi odpowiedzieć na mail i wyrazić zgodę na taki pobyt.

Łączą nas drzewa

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce zwiększyć liczbę drzew w Polsce i w tym celu, wspólnie z Lasami Państwowymi, rozpoczęło akcję sadzenia lasów. Zainicjował ją 21 marca – podczas Międzynarodowego Dnia Lasów – prezydent Andrzej Duda, w nadleśnictwie Garwolin (województwo mazowieckie).


– Lasy to nasze przyrodnicze dobro narodowe. Drzewa produkują niezbędny do życia tlen, są też źródłem surowca drzewnego, owoców leśnych, grzybów i ziół. To na terenach leśnych możemy odpoczywać, przebywając blisko natury. Dbając o lasy, zapewnimy bezpieczną przyszłość dla nas i kolejnych pokoleń Polaków – mówi wiceminister Siarka.


Wiceminister podkreśla, że Polska jest w czołówce państw europejskich pod względem wielkości obszarów leśnych – zajmują one prawie 30 proc. powierzchni kraju, a do 2050 r. ma się jeszcze zwiększyć – do 33 proc.

Akcja „Łączą nas drzewa” ma też pomóc Polakom wyjść z domów po rocznej izolacji z powodu pandemii. W jej ramach – oprócz sadzenia drzew – w nadleśnictwach w całym kraju będą odbywały się leśne spacery, imprezy sportowe, akcje sprzątania i warsztaty. Wszystkie w reżimie sanitarnym, dostosowane do obowiązujących obostrzeń.

– Wspólna troska o lasy jest dla nas, leśników celem nadrzędnym. Drzewa zapewniają nam tlen i pochłaniają dwutlenek węgla, są także miejscem bytowania wielu gatunków fauny i flory oraz doskonałym odnawialnym surowcem. Pobyt między drzewami w lesie korzystnie wpływa też na naszą kondycję i samopoczucie – mówi Józef Kubica, p.o. Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.


Artykuł powstał we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska.


Lubię to! Skomentuj43 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości