Blog
Salon24 Magazyn
Salon24 Magazyn
6 obserwujących 188 notek 464739 odsłon
Salon24 Magazyn, 11 października 2018 r.

Biedronka azjatycka - jak zwalczyć plagę?

2542 30 0 A A A
Biedronka azjatycka (Harmonia axyridis) znana jest również jako biedronka ninja, arlekin lub harlekin.
Biedronka azjatycka (Harmonia axyridis) znana jest również jako biedronka ninja, arlekin lub harlekin.

Biedronka azjatycka (Harmonia axyridis) in. biedronka ninja lub arlekin to chrząszcz, który w Polsce jest gatunkiem inwazyjnym. Biedronki azjatyckie, jak sama nazwa mówi, pochodzą z Azji, a w Polsce pojawiły się w 2006 roku.  

Biedronki azjatyckie mają bardzo zmienne ubarwienie: ich pokrywy mogą być żółte, pomarańczowe, czerwone, a nawet czarne. Ciało arlekina jest owalne, wypukłe, o długości 5–8 milimetrów, zbliżone wielkością do biedronki siedmiokropki. Można na niej naliczyć od zera do dwudziestu trzech kropek. 

Skąd pochodzi biedronka azjatycka?

Naturalnym środowiskiem biedronki azjatyckiej jest wschodnia i środkowa Azja od Ałtaju po wybrzeża Oceanu Spokojnego i od południowej Syberii do południowych Chin. 

image
Pokrywy biedronki azjatyckiej mogą być żółte, pomarańczowe, czerwone, czarne.
W początkach XX wieku sprowadzono ją do USA, żeby walczyła z mszycami, które stanowią jej podstawowy pokarm. W latach 60. XX wieku władze ZSRR sprowadziły ją na Ukrainę i na Białoruś. Nieco później trafiła do Europy Zachodniej. W Polsce po raz pierwszy stwierdzono występowanie chińskiej biedronki w 2006 roku, w Poznaniu. 

Azjatyckie biedronki a alergie  

Biedronka azjatycka częściej niż polskie gatunki atakuje ludzi. Szczególnie skóra i drogi oddechowe są narażone na niebezpieczne reakcje alergiczne związane z ugryzieniem biedronki.

image
Ukąszenie biedronki azjatyckiej jest bardziej niebezpieczne dla alergików.
Biedronki azjatyckie wdzierają się do ludzkich domów, gdzie szukają zimowego legowiska. Stąd ich plaga i tak częste informacje z różnych rejonów Polski, dotyczące obecności tych intruzów. Alergia na ukąszenie przez biedronkę azjatycką pojawia się najczęściej jesienią (choć lekarze ostrzegają też przed porą wiosenną). Uczulenie dotyczy obu płci i osób w wieku od roku do siedemdziesięciu ośmiu lat.  

Co jedzą biedronki?

Gdy biedronce azjatyckiej brakuje mszyc to zjada inne stawonogi, ich jaja oraz larwy. Karmi się też pyłkiem kwiatowym i nektarem. Przegryza skórkę winogron i wchodzi do owocu, nadgryza dojrzałe owoce. Ze względu na swoją znaczną płodność, żarłoczność i drapieżność jest szczególnie niezbezpieczna dla innych gatunków biedronek. Jej rozwój ułatwiają brak naturalnych wrogów oraz fakt, że nie prowadzi się z nią walki z pomocą chemicznych natrysków – doprowadziłoby to do wyginięcia lokalnych gatunków biedronek. 

image
Najlepszym środkiem przeciw biedronkom azjatyckim jest dbałość o czystość całego domu.

Jeśli obawiamy się tych owadów, warto w sezonie jesiennym przejrzeć wielokrotnie futryny drzwi i okien i solidnie odkurzyć ciemne i spokojne zakamarki mieszkań. Można także zamontować na stałe okienną moskitierę.

Polecamy również:

Wakacyjna apteczka - co zabrać na wyjazd?


Źródło: pl.wikipedia.org

KW 

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.  

Opublikowano: 11.10.2018 14:50. Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 16:58.
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Tematy w dziale Rozmaitości