Wakacyjna apteczka powinna zawierać m.in. leki na biegunkę, przeziębienie i opatrunki. Fot. Pixabay
Wakacyjna apteczka powinna zawierać m.in. leki na biegunkę, przeziębienie i opatrunki. Fot. Pixabay

Wakacyjna apteczka - co zabrać na wyjazd?

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

W apteczce na wakacyjny wyjazd obowiązkowo powinny się znaleźć preparaty na oparzenia słoneczne, ukąszenia owadów, gorączkę, przeziębienie, biegunkę, wymioty, problemy żołądkowe oraz podstawowe opatrunki.

Dodatkowo w  apteczce samochodowej przydadzą się leki na chorobę lokomocyjną. Silne wymioty mogą grozić odwodnieniem, dlatego w trakcie podróży w aucie warto mieć pod ręką wodę niegazowaną.

Wyposażenie apteczki samochodowej

Samochodowa apteczka pierwszej pomocy jest powinna zawierać: plastry z opatrunkiem i bez, kompres gazowy, opatrunki jałowe, opaskę elastyczną, trójkątną chustę, gazy spirytusowe, wodę utlenioną oraz maskę do sztucznego oddychania. Przydatnymi akcesoriami w podróży będą również: nożyczki, pęseta lub igła, np. do wyjmowania drzazg, koc ratunkowy oraz rękawiczki jednorazowe. 

Oparzenia słoneczne

Podczas wakacji w apteczce nie powinno zabraknąć preparatów na oparzenia słoneczne. Podrażnienia skóry wywołane nadmierną ekspozycją na słońce załagodzą kremy, maści, spreje oraz żele zawierające pantenol, glikol polietylenowy, glicerol, aloes czy alantoinę. Preparaty dają uczucie chłodu, dzięki czemu łagodzą ból i pieczenie, a także regenerują podrażnione słońcem miejsca na skórze i przyspieszają proces jej gojenia. 

Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe

W apteczce powinny znaleźć się też leki przeciwbólowe oraz łagodzące pierwsze objawy przeziębienia i grypy. Chłodne kąpiele wodne na przemian z opalaniem się w ostrym słońcu lub picie dużej ilości zimnych napojów mogą osłabiać układ odpornościowy. Latem na przeziębienie w szczególności są narażone dzieci, dlatego w apteczce wyjazdowej powinny się znaleźć leki na ból gardła, gorączkę i katar. 

Zatrucia pokarmowe

Zmiana otoczenia lub regionalne jedzenie mogą powodować zatrucia pokarmowe. Ich efektem są  biegunka, nudności i wymioty. Przydatne będą preparaty na rozwolnienie zawierające loperamid lub węgiel leczniczy, który przeciwdziała również wzdęciom i niestrawności. Apteczka musi również zwierać środki nawadniające, np. w formie proszku do rozpuszczenia w wodzie, jak również probiotyki. Są one niezbędne do przywrócenia prawidłowej flory bakteryjnej, która zostaje zaburzona w wyniku przewlekłej biegunki.

Preparaty na ukąszenia owadów

Ukąszenia owadów, np. komarów, powodują powstawanie swędzących i piekących bąbli, a nawet reakcji alergicznych. W apteczce podróżnej warto mieć zatem wapno do picia, które zmniejszy opuchliznę. Na wakacjach przydadzą się również kremy, maści i żele na ukąszenia owadów. Zmniejszają one obrzęk na skórze wywołany ugryzieniem, chłodzą i łagodzą ból, a także działają przeciwzapalnie. 

MB

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Artykuł współfinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.



Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości