Ułożenia
Sztuka to fizyka bez matematyki
3 obserwujących
369 notek
114k odsłon
  249   0

W labiryncie historii - trzy listy Kozaków - do sułtana, do Putina, do Trumpa

Wikipedia: Kozacy piszą list do sułtana. Obraz pędzla Ilji Riepina namalowany w latach 1878–1891. Muzeum Rosyjskie w Sankt Petersburgu
Wikipedia: Kozacy piszą list do sułtana. Obraz pędzla Ilji Riepina namalowany w latach 1878–1891. Muzeum Rosyjskie w Sankt Petersburgu

Kultura, Historia

Ukraina profuturo

Startup: Pismo Kozaków zaporoskich do sułtana Mehmeda IV.

Idea listu Kozaków zaporoskich do sułtana jest domniemanym wydarzeniem w historii jako odpowiedź na ofertę sułtana tureckiego Mehmeda IV - "nakazuję wam, Kozakom zaporoskim, poddać się mi dobrowolnie bez żadnego oporu i nie kazać mi się więcej waszymi napaściami przejmować".

Współcześnie w internecie jest wiele przesłanek domniemania jaka byłaby wersja listu do prezydenta FR. W pierwszym przybliżeniu tekst listu zapewne byłby w stylu znanej idei odpowiedzi obrońców "Wyspy Wężowej", jednak w tle historii współczesnych wydarzeń często jest nadmieniana przez Putina "opcja atomowa", a tej sułtan nie posiadał.

Oba powyższe domniemane wydarzenia historyczne mają pewną wspólną ideę odniesienia wobec Kozaków/Ukraińców. Bezpośrednie odniesienie do tradycji Kozaczyzny znajduje się w hymnie Ukrainy.

Są one zupełnie odmienne wobec idei wielkiego oświadczenia Donalda Trumpa. Zatem czy współcześnie "Kozacy" napisaliby list do Trumpa, gdyby Donald Trump ułożył ideę wielkiego oświadczenia[*] i ją ogłosił, np. na Twiterze? Jaka mogłaby być odpowiedź Kozaków/Ukraińców wobec takiej idei inicjatywy Donalda Trumpa?

[*] - idea ułożona po amerykańsku, tak samo odpowiedź ułożona po ukraińsku, to co innego niż przetłumaczone na język polski, przetłumaczenie postrzegane jest z perspektywy własnej historii i odległości do Kijowa i Waszyngtonu, splątanie historyczne słów/wyrazów ma inne emocjonalne poczucie narodowe, bezpośrednio wzajemny USA - Ukraina kontekst tej idei odnosi się globalnie w domenie wyboru w ramach demokracji do prawie 400 mln ludzi, obywateli Stanów Zjednoczonych Ameryki i Ukrainy, w tej idei Stany Zjednoczone Ameryki zapewniają stanowi Ukraina obronę przed najazdem, ponieważ zapewniają to każdemu stanowi. Zatem w domniemanej przyszłości również stanowi na Marsie.

Bez Stanów Zjednoczonych Ameryki w historii świata współczesność wydarzeń w Europie/w Ukrainie byłaby jakąś wersją wydarzeń europejskiej przeszłości.

Zobacz galerię zdjęć:

Szkic idei "stan Ukraina"
Szkic idei "stan Ukraina"
Szkic idei "stan Ukraina"
Lubię to! Skomentuj11 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale