79 obserwujących
600 notek
884k odsłony
2098 odsłon

Elon Musk - konsekwentny wizjoner

Wykop Skomentuj46

Jeszcze dalszym, wizjonerskim wręcz celem jest podbój Marsa przy wykorzystaniu Starshipów, czyli przekształcenie Ludzkości w gatunek multi planetarny.  Od początku oprócz problemów technicznych największym wyzwaniem było zapewnienie finansów na tak śmiały i drogi projekt. Wystarczy dodać, że NASA przy obecnej strategii budowy statków kosmicznych ( a właściwie jednorazowych rakiet nośnych dla kapsuł załogowych ) nie miała najmniejszej szansy na lot na Marsa z powodu gigantycznych kosztów, których żaden budżet USA by nie pokrył. 

W celu pokrycia kosztów kolonizacji, a przynajmniej dużej ich części SpaceX tworzy system satelitarnej łączności internetowej Starlink. Według najnowszej analizy firmy audytowej Morgan Stanley minimalny zysk roczny z działalności Starlinku wyniesie 30 mld. $   i te zyski będą tylko rosnąć w miarę rozbudowy systemu. Nawiasem mówiąc, wartość SpaceX oceniają obecnie,  przed Starlinkiem na ok. 50 mld. $....

 

Przy czym najwyraźniej Musk ani myśli zatrzymać się na osiągniętym poziomie, o czym świadczą najnowsze informacje. Wysłał do władz telekomunikacyjnych prośbę o pozwolenie na wystrzelenie kolejnych 30 tys. satelitów do już planowanych 12 tys.  w 20 pakietach po 1500 szt. Jedno jest jasne, że do takiej ilości nowych satelitów same Falcony 9 nie wystarczą. Obecnie planuje się regularne loty co 2 tygodnie z ładunkiem 60 szt, czyli ok. 1500 rocznie, co zapewni dość sprawną łączność globalną w ciągu 3 lat , jednak bez Starshipów z ich ładownością cały program zajął by kilka dekad, co jest oczywiście nie do przyjęcia.

Także Musk ogłosił projekt poważnej rozbudowy Starshipa poprzez powiększenie jego średnicy z 9 do 18 m,  co daje czterokrotne powiększenie objętości użytkowej no i tonażu ładunku. Nie jest to takie proste, ponieważ automatycznie oznacza czterokrotne zwiększenie ilości silników Raptor do ponad 100, co jest zbyt skomplikowanym rozwiązaniem. Dlatego do Starshipa II będą potrzebne nowe, znacznie większe silniki nie mówiąc o reszcie technologii.

Dla jasności, mówimy tu o statku kosmicznym, którego objętość użytkowa będzie 4 razy większa niż MKS, czyli największego obiektu, zbudowanego dotąd przez Ludzi. Oczywiście termin wprowadzenia obu projektów to co najmniej kilka lat, jednak widać i tu determinację Muska.

No nic, w tym wypadku powiedzenie - "obyś żył w ciekawych czasach" brzmi bardzo optymistycznie :-)

 

 

-- 

Wykop Skomentuj46
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie