Poniższe ma zastosowanie dla dziennikarzy którzy chcą zrobić karierę w tym kraju.
Wszystkie informacje poniżej mają stanowić źródło twojej inspiracji podczas pisania, mówienia, relacjonowania, prowadzenia programów, wywiadów i innym formom twojego dziennikarstwa. To w jakim kontekście, czasie, formie, miejscu doprowadzisz do tego że przekaz (relacja) będzie oparta na poniższych, stanie się wyznacznikiem twojego warsztatu a także ewentualnych awansów.
Słowniczek :
Osoby.
1) Donald Tusk : Praktycznie Bóg, nie wolno zadawać niewygodnych pytań, nie wolno naciskać. Wielki szacunek dla tego wielkiego Polityka. Jak obiecuję to nigdy go nie rozliczamy ani nawet nie wypominamy o co chodziło. Jeżeli pojawia brud w okół jego osoby, staramy się przemilczeć i posprzątać a gdy się nie da to winą obarczamy (w kolejności) : PiS, Kaczyńskiego Prezydenta, oszołomów, w ostateczności kogoś z dalekiego otoczenia o kim Donald nawet nie wiedział. Nie opowiadamy dowcipów o Donaldzie których przesłanie byłoby inne niż "Donald to fajny gość".
2) Schetyna, Chlebowski, Pitera i inni politycy rangi "fachowcy" z RM : Są zapracowani i mówią bardzo mądrze. Należy unikać zadawania niewygodnych pytań. W każdej konfrontacji należy ich popierać.
3) Palikot : Kolorowa postać naszej polityki, zwiększą popularność reportażu. Należy pozwalać mu mówić i nie powstrzymywać, podstawiać mu tematy do opiniowania . Kolejność tematów to : Prezydent Kaczyński, PiS, SLD, sprawy przyziemne, starać się nie pytać o postępy prac jego komisji. Gdy jednak sam się chwali osiągnięciami to pomagamy mu przekazać sukces ciemnemu ludowi.
4) Prezydent Kaczyński : Wszystko co kojarzy się źle należy przyczepiać do tej osoby. Jest to źródło wszelkiego zła
5) Balcerowicz : jest to autorytet ekonomiczny którego należy obdarować ogromnym szacunkiem. Nie ma żadnych wpadek na koncie, ma natomiast setki sukcesów o których należy mówić że wszystko co pozytywne było, jest czy też będzie w gospodarce to jego zasługa.
6) Radosław Sikorski : Ideał, piękny i mądry i tak ma być odbierany w społeczeństwie.
7) Lech Wałęsa : Ikona popkultury, wszystkie osoby urodzone po 80 roku mają wielbić Wałęsę i uznawać go za ikonę obalenia komuny. Lata 90-95 wycinamy z życiorysu Wałęsy i nigdy nie wspominamy o jego prezydenturze - gdy musimy robimy to z pozytywnym odniesieniem. To że był agentem należy obrócić na winę tych co go o to oskarżają lub ewentualnie na PiS. Należy uświadamiać że jest to autorytet światowy i tylko ciemnogród może krytykować. Wynik wyborów z 2000 roku nie powinien być podawany do informacji ciemnemu ludowi - ewentualnie zasugerować zacofanie ludzi w tamtych czasach.
8) Aleksander Kwaśniewski : Prawdziwy mąż stanu, ważny opiniotwórca któremu należy się ogromny szacunek.
Partie
1) PiS : Wszystko co kojarzy się źle należy przyczepiać do tej partii. Jest to źródło wszelkiego zła. 2 lata rządów tej partii to traumatyczne przeżycie które udało się stworzyć, należy to osiągnięcie dalej utrzymywać i rozwijać.
2) PO : Partia o której należy mówić w pozytywnym aspekcie. Krytyka niewskazana i dopuszczalna jedynie na poziomie uwiarygadniania naszej "obiektywności" dziennikarskiej.
3) SLD : Podobna sytuacja do PO ale ta partia ma być na drugim miejscu
4) PSL : Chwilowo należy ukazywać partię w pozytywnym świetle do odwołania.(prawdopodobnie do 2011)
Zdarzenia
1) Rządy PiS : przyniosły setki anegdotek i dowcipów typu Irasiad, należy wykorzystywać tamte czasy by unikać mówienia o negatywnych aspektach dzisiejszych czasów.
2) Obietnice PO : Cud to metafora, należy tłumaczyć dlaczego nie jest super jak miał ciemny lud naobiecywane. Winę należy zrzucać na : wetującego prezydenta, PiS, kryzys światowy. Staramy się nie poruszać tematu obietnic PO w jakimkolwiek kontekście.
3) 3 RP : Okres rozkwitu Polski niepodległej. Najlepsze czasy w historii Polski. Staramy się nie zauważać "niedociągnięć" ówczesnych rządów przywołując IV RP która była o wiele gorsza.
4) IV RP : Synonim III rzeszy. Jeżeli coś się działo źle dzieje w kraju to korzenie tego zdarzenia biorą się z prób utworzenia IV RP. Należy zwalczać ten twór wszelkimi możliwymi sposobami
5) Lustracja : Słowo dla oszołomów, temat którego nie powinno się poruszać. Gdy zostanie poruszony należy zbywać go ogólnikami typu "fałszowanie historii" "grzebanie w szafach czy śmietnikach historii" lub inne. Pomysłowość będzie nagradzana
6) Wizyty zagraniczne Kaczyńskiego : Raport należy zaczynać od wyłapania jakiegokolwiek potknięcia Prezydenta (wystarczy źle wymówione słowo) następnie z tego zdarzenia zrobić główny wątek reportażu. Należy szczegółowo wyliczać koszta wizyt i sugerować spożywanie alkoholu przez Prezydenta. Ogólny przekaz winien być następujący : poleciał, stracił pieniądze, ośmieszył kraj lub gdy nie ma podstaw do takich stwierdzeń należy użyć hasła "nic nie załatwił"
7) Wizyty zagraniczne Tuska : Wszystkie wizyty muszą być przedstawiane w pozytywnym świetle. Zaczynamy od transportu i jego formy - jakakolwiek nie będzie jest ona pozytywna i korzystna dla państwa. Gdy leci rejsowym kładziemy nacisk na oszczędności a gdy rządowym na bezpieczeństwo i prezencję. Wszelkie wpadki mają być ominięte w reportażu a gdy się nie da należy porównać je z większymi wpadkami Kaczyńskiego.
W następnej części poradnika dla obiektywnego dziennikarza :
- Metody zwalania winy na PIS za szkody PO
- Jak unikać niewygodnych tematów
- Polityka zagraniczna i dlaczego Rosja jest naszym przyjacielem.
Inne tematy w dziale Polityka