MarekMosio MarekMosio
214
BLOG

Analiza wyborów do PE w powiecie dąbrowskim

MarekMosio MarekMosio Polityka Obserwuj notkę 1

Udział w głosowaniu wypadł słabo. Od średniej wojewódzkiej odstajemy o 7 pkt. procentowych z 19 % frekwencją. Największa mobilizacja nastąpiła w Gminie Gręboszów, gdzie do głosowania poszło blisko 22,5 %, kolejno jest Radgoszcz i Dąbrowa Tarnowska z wynikiem 20,23 %. Lepiej było w samym mieście, gdzie zazwyczaj wynik przekraczał magiczne 20 %, zaś poza samą Dąbrową było to od 11 do 20 %. Najwięcej głosów ważnych oddano w gminie Gręboszów na poziomie 97,58 %. Prawie identyczny był również w gminie Dąbrowa Tarnowska. Różnił się o 0,13 pkt. procentowego. Najwięcej głosów nieważnych oddano w gminie Radgoszcz, 5,12 %.  

 Jak rozkładały się głosy na poszczególne komitety?

Zwyciężyło tradycyjnie Prawo i Sprawiedliwość. Jednak nie można tego uznać, za pełen sukces i partia ta, nie poprawiła swego wyniku z 2009 roku. Zdobyła 41 % głosów, zaś pięć lat wcześniej była to ponad połowa wszystkich oddanych głosów na poziomie 51 % jak również w 2011 roku w czasie wyborów do sejmu. Bardzo duży spadek o 10 pkt. procentowych. Największą popularnością PiS podczas tych wyborów cieszyło się w gminie Radgoszcz i Olesno – gdzie otrzymali po 47 %. Najmniejszym poparciem elektorat PiS cieszył się w gminie Mędrzechów, na poziomie 25 %. Liderem zebranych głosów z PiS okazał się Edward Czesak zgarniając ich 1111.

Zaskakująca może być druga pozycja Solidarnej Polski. Całkiem dobrze, jak na partię nie posiadającą lokalnie rozbudowanych struktur oraz z słabą kampanię w terenie. W tym przypadku zadziałała magia nazwiska ZIOBRO. Sam lider zdobył ich w naszym powiecie 1123. Zapewne część byłych wyborców PiSu zagłosowała na ten mały komitet. Cała partia utrzymała się na poziomie 13,14%. Najwięcej oddano w gminach Radgoszcz oraz Mędrzechów po 17%. Najmniej w Szczucinie i Gręboszowie po 8%.  

Na wyborczym podium zmieściło się Polskie Stronnictwo Ludowe, które dostało 12,17 % głosów. Jest to także, spadek poparcia dla tego ugrupowania o 5 pkt. procentowych w porównaniu z wyborami do PE w 2009 roku i do sejmu w 2011. Najwięcej osób na tą partie zagłosowało w gminie Gręboszów oraz Bolesław – które od lat są silnymi ośrodkami ludowców. Najmniej poszło zagłosować na PSL w gminach: Olesno, Dąbrowa Tarnowska oraz Szczucin po 7 %. Najwięcej osób zagłosowało na Czesława Siekierskiego – 550.

Partia, która zwyciężyła w całej Polsce w powiecie dąbrowskim zajęła czwarte miejsce z wynikiem 10,14 %. Platforma Obywatelska nigdy nie miała wysokiego poparcie w naszym regionie, lecz w 2009 roku otrzymała 17 % a dwa lata później 18 %. Spadek poparcia o około 7-8 pkt. procentowych. Widoczny odpływ elektoratu. Róża Thun – 462 osoby zagłosowały na obecną euro deputowaną.

Partia Jarosława Gowina – Polska Razem uplasowała się na kolejnej pozycji. Wynik tej partii to 9,14 %. Jeśli wybory odbywały by się tylko na powiślu, partia ta przekroczyła by próg wyborczy. Największym poparciem cieszyła się w gminie Szczucin, blisko 22% wszystkich głosów. To nie może dziwić, gdyż z tej miejscowości startował jedyny kandydat w tych w wyborach z powiatu dąbrowskiego Michał Cieślak. A na całym Powiślu zdobył on prawie połowę głosów Polski Razem, o 9 więcej niż lider listy Jarosław Gowin. 4,53 % głosów – najmniej – partia ta otrzymała w gminie Olesno.

Ugrupowanie, które w skali kraju otrzymało 4 mandaty u nas zdobyła poparcie na poziomie 7,43% - Nowa Prawica – Korwina-Mikke. Większość głosowała w Dąbrowie Tarnowskiej. Najmniej w Gminie Gręboszów. Zwolenników lewicy, próżno szukać w regionie. Sojusz Lewicy Demokratycznej zdobył 3,48 %. Najwięcej w Mędrzechowie i Radgoszczy. Europa+Twój Ruch także, nie może mieć powodów do zadowolenia. Otrzymała 1,3 % wszystkich głosów. Setne procent otrzymały jeszcze Ruch Narodowy 0,85% oraz Demokracja Bezpośrednia 0,42 %. 

Zestawienie dziesięciu kandydatów na których oddano najwięcej głosów w powiecie dąbrowskim:

1.       Zbigniew Ziobro – 1123

2.       Edward Czesak – 1111

3.       Ryszard Legutko – 833

4.       Andrzej Duda – 797

5.       Czesław Siekierski – 550

6.       Róża Thun – 462

7.       Beata Gosiewska – 370

8.       Michał Cieślak – 369

9.       Jarosław Gowin – 360

10.   Stanisław Żółtek – 254

Widać pewne zmiany w przepływie elektoratu między partiami. Zaskoczeniem może być gorszy wynik PiSu, zważywszy iż partia ta otrzymała lepszy niż poprzednio w skali kraju. Znaczna część zagłosowała na Solidarną Polskę i Polskę Razem. Partie te odebrały mu około 2,5 tysiąca głosów w samym powiecie dąbrowskim. Jednak stały elektorat PiS, czasem zawodzi. Także, zawiedli wyborcy PSLu. Partia ta, od dłuższego czasu utrzymywała poparcie ok. 20 %. Tym razem spadek jest wyraźny. Oplakatowanie prawie samych lokalów wyborczych kandydatami PSL nie pomogło. Nastąpił również spadek poparcie dla PO, jednak można to uznać, że ogólną tendencję w całym kraj. Duże poparcie zyskały małe partie prawicowe. Solidarna Polska, Polska Razem, Nowa Prawica, Ruch Narodowy. Sumując ich poparcie zgarnęli 32 % elektoratu w powiecie dąbrowskim, zajmując silne drugie miejsce. To jest prognoza na jesienne wybory samorządowe, jednak one mają całkowicie inną specyfikę i nie można ich porównywać z ogólnopolskimi. 

Procent oddanych głosów na partie, bloki ideologiczne, frakcje:

1.       PiS – 41 %

2.       Prawica nie PiSowska – 32 %

3.       PSL – 12 %

4.       PO – 10 %

5.       Lewica – 5 %

Śledząc wyniki wyborów z lat poprzednich i obecnych, stwierdzić można, że PiS ma w powiecie dąbrowskim ok. 25-30 % żelaznego elektoratu. Ok. 40 % to prawica, która „szuka” i nie jest przywiązana do jeden opcji politycznej. Oddają oni głosy często na partie mniejsze -  z różnym powodów nie wybierający partii Jarosław Kaczyńskiego, chociaż w chwilach mobilizacji oddających na nią głosy. 20 % głosujących to typowi centrowcy. Głosujący głównie na PSL lub PO. Znaczną część stanowią członkowie samego PSLu, OSP czy tzw. władzy, która generalnie zarządza większością jednostek samorządów (rodziny, przyjaciele, pracownicy). 5-10 % stanowią ideologiczni lewicowcy, lokujący głosy na SLD czy inne lewicowe ugrupowania.

 

Taki rozkład sił spowodowany jest zaszłościami historycznymi, przywiązaniem do tradycji oraz wiary katolickiej, która ma jeszcze bardzo, duży wpływ na decyzję ludzi. Ciągle silny autorytet kościoła oraz niechęć do gwałtownych zmian. Społeczeństwo konserwatywne. 

 

  *Artykuły są przedstawieniem poglądu i opinii jego twórcy. Przypisywanie instytucjom lub organizacjom, z którymi związany jest autor zdania, które przez niego jest wyrażane, jest wynikiem niepoprawnego i nieumiejętnego interpretowania tekstów oraz definicji bloga.

MarekMosio
O mnie MarekMosio

Komentuje politykę, samorząd, procesy jakie zachodzą w społeczeństwie. Pasjonat historii. Rowerzysta i fan skoków narciarskich. Dawniej dziennikarz radia studenckiego oraz lokalnego medium. Więc czasem będzie co czymś innym niż polityk :)   *Artykuły są przedstawieniem poglądu i opinii jego twórcy. Przypisywanie instytucjom lub organizacjom, z którymi związany jest autor zdania, które przez niego jest wyrażane, jest wynikiem niepoprawnego i nieumiejętnego interpretowania tekstów oraz definicji bloga.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka