Mariusz A. Roman Mariusz A. Roman
460
BLOG

Nie żyje Maciej Frankiewicz, legenda Solidarności Walczącej

Mariusz A. Roman Mariusz A. Roman Rozmaitości Obserwuj notkę 13

W wieku 51 lat zmarł dzisiaj Maciej Frankiewicz - działacz polityczny, samorządowy i sportowy, od 2002 roku wiceprezydent Poznania. Frankiewicz w okresie PRL był aktywnym działaczem Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz Solidarności Walczącej, organizatorem podziemia antykomunistycznego w Wielkopolsce.

Studiował na Politechnice Poznańskiej, gdzie był inicjatorem powstania Niezależnego Zrzeszenia Studentów. W stanie wojennym - członek "Solidarności Walczącej", i jej lider w Poznaniu. W 1982 roku w ramach Solidarności z internowanymi sam oddał się w ręce "władzy ludowej". W podziemiu, niezastąpiony organizator i drukarz. Przyjaciele i znajomi mówili często o Maćku "Długi", gdyż był bardzo pokaźnego wzrostu.
 
Kilkakrotnie zatrzymywany - dwukrotnie brawurowo uciekał z komisariatów milicji obywatelskiej. Jak wspominają jego współpracownicy, do historii przeszły jego spektakularne ucieczki z aresztu i bezprecedensowe pościgi, jakie urządzały za nim organa bezpieczeństwa państwowego. Do historii przeszła na przykład jego ucieczka fiatem 126p po schodach, wyskok z okna aresztu śledczego i udział w demonstracji w Zakładach Cegielskiego, zakończony ciężkim pobiciem.
 
 
Po 1989 roku działacz prawicowy, jeden z liderów Partii Wolności oraz Ruchu Odbudowy Polski, później bezpartyjny - popierany na stanowisku wiceprezydenta Poznania m.in. przez PO. Na początku roku 2000 zorganizował pobyt i spotkania delegacji Białoruskiego Frontu Narodowego "Odrodzenie" na czele z Zjanonem Paźniakiem, Walerym Bujwałem i Sjarhiejem Papkouem z przedstawicielami miasta Poznania i ugrupowaniami politycznymi.
 
W czasie obchodów 25-lecia Solidarności Walczącej (czerwiec 2007) odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi w walce o niepodległość Polski i demokrację.
 
 
Organizator imprez sportowych. Uwielbiał jazdę konną, był w kompanii reprezentacyjnej 15 Pułku Ułanów Poznańskich. I właśnie w maju br. jadąc wierzchem, doznał groźnego wypadku - upadający koń przygniótł go i uszkodził mu narządy wewnętrzne. Niestety, próby ratowania nie dały pożądanych rezultatów. Zmarł dzisiaj nad ranem w szpitalu w Śremie w wyniku zatoru płucnego. Osierocił żonę i dwójkę dzieci.
 
Cześć Jego pamięci !
 
Na załączonych zdjęciach: Maciej Frankiewicz podczas obchodów 25-lecia SW i podczas odznaczenia go z tej okazji; Obchody święta 15 Pułku Ułanów Poznańskich - Maciej Frankiewicz pierwszy z prawej. Fot. Archiwum.

mariuszroman.gdy@gmail.com  Mariusz A. Roman (ps. "Powstaniec" i „Hubal”), urodzony w 1969 roku - gdynianin w drugim pokoleniu, mgr politologii, specjalizujący się w samorządzie terytorialnym, ukończył również studia podyplomowe na kierunku zarządzania i przedsiębiorczości. Przywiązany do tradycyjnych wartości katolickich, od 1984 prowadził działalność niepodległościową, a od 1991 roku znany jest ze swojejdziałalności na Kresach. W latach 80-tych tworzy w podziemiu struktury gdyńskiej Federacji Młodzieży Walczącej. Początkowo w składzie redakcji gdańskiego pisma FMW - „Monit”, następnie wydawał „Antymantykę” - pismo regionu Pomorze Wschodnie, oraz inicjował wydawanie pism: „Wolni” w Wejherowie, "Strzelec" w Chojnicach i „Piłsudczyk” w Gdańsku, a także szeregu pism szkolnych. Od 1987 r. działał w strukturach Polskiej Partii Niepodległościowej i wydawał pismo młodzieżowe „Szaniec”, inicjował wydawanie pisma „Solidarność i Niepodległość” wychodzącego na Wybrzeżu w latach 1989 - 1991. W maju i sierpniu 1988 roku czynnie wspomagał protest robotniczy na Wybrzeżu. Wielokrotnie represjonowany za działalność polityczną przez organa władzy komunistycznej. W latach 1993-2002 redaktor naczelny „Prawicy Polskiej”, pisma redagowanego przez środowiska prawicowe Kaszub i Pomorza. Z czasem wokół „PP” powstało środowisko polityczne. Był pierwszym korespondentem „Naszego Dziennika” na Wybrzeżu. Współpracował z kilkoma ogólnokrajowymi tygodnikami prawicowymi, prasą polonijną oraz lokalną. Obecnie pisuje do kilku prawicowych portali internetowych. W latach 1998-2006 radny Rady Miasta Gdyni. Przez trzy lata był w gdyńskim samorządzie, przewodniczącym komisji ds. Rodziny. Jest m.in. współautorem programu pomocy rodzinie oraz nowatorskiego projektu: „Bilet rodzinny elementem integrującym rodzinę wielodzietną w Gdyni”. Z jego inicjatywy powstał raport o stanie rodziny w Gdyni.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (13)

Inne tematy w dziale Rozmaitości