Mariusz A. Roman Mariusz A. Roman
85
BLOG

„ANTYMANTYKA” nr 22, pismo Federacji Młodzieży Walczącej

Mariusz A. Roman Mariusz A. Roman Kultura Obserwuj notkę 0

"ANTYMANTYKA” nr 22 pismo/magazyn Federacji Młodzieży Walczącej, wydawane w II obiegu, a wychodzące w Gdyni (Region Pomorze Wschodnie). Pismo ukazało się z datą dzienną: 1989.09.1-15 Kolejny numer o przesłaniu jednoznacznie ideowym, świadczącym o radykalizacji postaw młodzieży go wydającej. Otwiera tekst pt. „Dokąd zmierzamy!” w którym autor pisze m.in.: „nie możemy dać się zwieść 35% pseudodemokracji” wyrażając jednocześnie postulat przeprowadzenia prawdziwie wolnych wyborów, jakie mogą odbyć się jedynie w Polsce Niepodległej po powrocie legalnych władz polskich z Londynu.

image

Ponadto na str. 2 zamieszczono także okolicznościową klepsydrę z informacją o śmierci śp. Kazimierza Sabbata, Prezydenta RP, a także informując o licznych manifestacjach z udziałem FMW do jakich doszło podczas minionych wakacji w 1989.

Na stronie 3 opublikowano dwa teksty polemiczne: pierwszy w formie pisma FMW adresowanego do red. naczelnego „Głosu Wybrzeża” (zamieszczony ostatecznie z ciętą ripostą na łamach „GW” w dniu 30. 06. 1989.) a odnoszącego się do tekstu red. K. Grabowskiego pt. „Paroksyzm nienawiści” zamieszczonego na łamach „GW” z dnia: 23.06.1989. i opisującym jedną z manifestacji przeprowadzonych w Gdańsku, której współorganizatorem była FMW. Drugi tekst pt. Trzecia czy czwarta? został wysłany jako polemika do „Gazety Wyborczej”, ta jednak odmówiła jego publikacji. Warto, niejako przy okazji odnotować, że organ PZPR sprostowanie FMW opublikował, a „Wyborcza” już nie… Syndrom czasu przełomu.

image

image

Numer zamykała relacja z XXIV (9 w PRL-u) Marszu Szlakiem I Kadrowej, jaki się odbył w dniach 6-12 sierpnia 1989. Tekst kończy się zamieszczonymi słowami: „ułożoną na nutę Pieśni Konfederatów, pieśń niekonstruktywnych uczestników tegorocznego marszu”. Cyt.: „Nigdy z komuną nie będziem w aliansach, Nigdy głosować na nią nie będziemy”.

image

Od tego numeru, została także wprowadzona zmiana adresu oficjalnego przedstawiciela FMW podawanego w piśmie: został nim Mariusz Roman, wcześniej był: Dariusz Krawczyk. Format pisma A5, cztery strony. Numer ukazał się w nakładzie 8 tys. egz. Druk offsetowy a jego cena poza kolportażem FMW wynosiła 50 zł. Kolportowany był głównie w szkołach średnich Trójmiasta oraz innych miejscowościach związanych z regionem: Wejherowie, Chojnicach, Bydgoszczy, a także śladowe ilości w całej Polsce.

Całość skanów tego numeru oraz innych (sukcesywnie dodawanych), w albumie ANTYMANTYKA, patrz tutaj.

mariuszroman.gdy@gmail.com  Mariusz A. Roman (ps. "Powstaniec" i „Hubal”), urodzony w 1969 roku - gdynianin w drugim pokoleniu, mgr politologii, specjalizujący się w samorządzie terytorialnym, ukończył również studia podyplomowe na kierunku zarządzania i przedsiębiorczości. Przywiązany do tradycyjnych wartości katolickich, od 1984 prowadził działalność niepodległościową, a od 1991 roku znany jest ze swojejdziałalności na Kresach. W latach 80-tych tworzy w podziemiu struktury gdyńskiej Federacji Młodzieży Walczącej. Początkowo w składzie redakcji gdańskiego pisma FMW - „Monit”, następnie wydawał „Antymantykę” - pismo regionu Pomorze Wschodnie, oraz inicjował wydawanie pism: „Wolni” w Wejherowie, "Strzelec" w Chojnicach i „Piłsudczyk” w Gdańsku, a także szeregu pism szkolnych. Od 1987 r. działał w strukturach Polskiej Partii Niepodległościowej i wydawał pismo młodzieżowe „Szaniec”, inicjował wydawanie pisma „Solidarność i Niepodległość” wychodzącego na Wybrzeżu w latach 1989 - 1991. W maju i sierpniu 1988 roku czynnie wspomagał protest robotniczy na Wybrzeżu. Wielokrotnie represjonowany za działalność polityczną przez organa władzy komunistycznej. W latach 1993-2002 redaktor naczelny „Prawicy Polskiej”, pisma redagowanego przez środowiska prawicowe Kaszub i Pomorza. Z czasem wokół „PP” powstało środowisko polityczne. Był pierwszym korespondentem „Naszego Dziennika” na Wybrzeżu. Współpracował z kilkoma ogólnokrajowymi tygodnikami prawicowymi, prasą polonijną oraz lokalną. Obecnie pisuje do kilku prawicowych portali internetowych. W latach 1998-2006 radny Rady Miasta Gdyni. Przez trzy lata był w gdyńskim samorządzie, przewodniczącym komisji ds. Rodziny. Jest m.in. współautorem programu pomocy rodzinie oraz nowatorskiego projektu: „Bilet rodzinny elementem integrującym rodzinę wielodzietną w Gdyni”. Z jego inicjatywy powstał raport o stanie rodziny w Gdyni.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura