29 obserwujących
342 notki
232k odsłony
  73   0

„ANTYMANTYKA” nr 22, pismo Federacji Młodzieży Walczącej

"ANTYMANTYKA” nr. 22 pismo/magazyn Federacji Młodzieży Walczącej, wydawane w II obiegu, a wychodzące w Gdyni (Region Pomorze Wschodnie). Pismo ukazało się z datą dzienną: 1989.09.1-15 Kolejny numer o przesłaniu jednoznacznie ideowym, świadczącym o radykalizacji postaw młodzieży go wydającej. Otwiera tekst pt. „Dokąd zmierzamy!” w którym autor pisze m.in.: „nie możemy dać się zwieść 35% pseudodemokracji” wyrażając jednocześnie postulat przeprowadzenia prawdziwie wolnych wyborów, jakie mogą odbyć się jedynie w Polsce Niepodległej po powrocie legalnych władz polskich z Londynu.

image

Ponadto na str. 2 zamieszczono także okolicznościową klepsydrę z informacją o śmierci śp. Kazimierza Sabbata, Prezydenta RP, a także informując o licznych manifestacjach z udziałem FMW do jakich doszło podczas minionych wakacji w 1989.

Na stronie 3 opublikowano dwa teksty polemiczne: pierwszy w formie pisma FMW adresowanego do red. naczelnego „Głosu Wybrzeża” (zamieszczony ostatecznie z ciętą ripostą na łamach „GW” w dniu 30. 06. 1989.) a odnoszącego się do tekstu red. K. Grabowskiego pt. „Paroksyzm nienawiści” zamieszczonego na łamach „GW” z dnia: 23.06.1989. i opisującym jedną z manifestacji przeprowadzonych w Gdańsku, której współorganizatorem była FMW. Drugi tekst pt. Trzecia czy czwarta? został wysłany jako polemika do „Gazety Wyborczej”, ta jednak odmówiła jego publikacji. Warto, niejako przy okazji odnotować, że organ PZPR sprostowanie FMW opublikował, a „Wyborcza” już nie… Syndrom czasu przełomu.

image

image

Numer zamykała relacja z XXIV (9 w PRL-u) Marszu Szlakiem I Kadrowej, jaki się odbył w dniach 6-12 sierpnia 1989. Tekst kończy się zamieszczonymi słowami: „ułożoną na nutę Pieśni Konfederatów, pieśń niekonstruktywnych uczestników tegorocznego marszu”. Cyt.: „Nigdy z komuną nie będziem w aliansach, Nigdy głosować na nią nie będziemy”.

image

Od tego numeru, została także wprowadzona zmiana adresu oficjalnego przedstawiciela FMW podawanego w piśmie: został nim Mariusz Roman, wcześniej był: Dariusz Krawczyk. Format pisma A5, cztery strony. Numer ukazał się w nakładzie 8 tys. egz. Druk offsetowy a jego cena poza kolportażem FMW wynosiła 50 zł. Kolportowany był głównie w szkołach średnich Trójmiasta oraz innych miejscowościach związanych z regionem: Wejherowie, Chojnicach, Bydgoszczy, a także śladowe ilości w całej Polsce.

Całość skanów tego numeru oraz innych (sukcesywnie dodawanych), w albumie ANTYMANTYKA, patrz tutaj.

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale