29 obserwujących
356 notek
238k odsłon
  42   0

„ANTYMANTYKA” nr 33, pismo Federacji Młodzieży Walczącej

„ANTYMANTYKA” nr. 33 pismo/magazyn Federacji Młodzieży Walczącej, wydawane bez debitu - w II obiegu, a wychodzące w Gdyni (Region Pomorze Wschodnie). Numer ukazał się z datą: 1990.06.21. Na pierwszej stronie zamieszczono Komunikat Rady Krajowej FMW z 24 marca 1990 mówiący o zakończeniu procesu unifikacji organizacji, w tym o powołaniu na funkcję Koordynatora RK FMW Marka Dyki z Krakowa oraz na członków Rady przedstawicieli poszczególnych ośrodków FMW. Zamieszczono również informację FMW Region Pomorze Wschodnie odnosząca się do napastliwego tekstu z bydgoskiej „Gazety” (nr 82/1990 z 6.04.1990) atakującego działania FMW w Chojnicach. Tekst tej otwartej polemiki w formie plakatu oraz ulotki był także szeroko kolportowany na Pomorzu.

image

Ponadto na str. 1 i 2 (dokończenie) opublikowano tekst programowy pt. „W jedności siła!” będący jednocześnie polemiką z tekstem Bogdana Falkiewicza pt. „Pytania o dziś i jutro” zamieszczonym na łamach gdańskiego pisma FMW „MONIT” (nr najprawdopodobniej 108, w tekście niewyraźny druk po 32 latach). Także na str. 1 i 2 tekst autorstwa Piotra M. Boronia z Krakowa pt. „Legalizm polską racją stanu”, pierwotnie zamieszczonym w „Tygodniku Powszechnym” (nr 20 z 20.05.1990). Ten pobieżny, zarys zagadnienia (według autora tekstu) miał wykazać, cyt.: „że legalizm władz Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie to nie tylko sprawa zasad ideowych czy imponderabiliów… to kwestia zasad logiki”.

image
Na pierwszej stronie zamieszczono m.in.: Informację FMW Region Pomorze Wschodnie odnosząca się do napastliwego tekstu z bydgoskiej „Gazety” (nr 82/1990 z 6.04.1990) atakującego działania FMW w Chojnicach.


Na 2 str. pisma zamieszczono także tekst pt. „Z życia w IV LO w Gdyni”, podpisany pseudonimem - Obserwator a odnoszącym się do przepychanek personalnych związanych z wyborem nowego dyrektora szkoły i bazującym jednocześnie na dobrze poinformowanym źródle jakim był wtedy wiąż dla nas Sławomir Kaszuba, nauczyciel biologii w tej szkole związany od kilku lat z FMW. Ponadto zamieszczono tekst pt. „Kogo się ściga na dworcach?” świadczący, że służby wciąż zainteresowane są bardziej działalnością kolporterską FMW niż grupami dewastującymi dworce… Jako ilustrację do tego tekstu zamieszczono rysunek znanego rysownika – Arkadiusza Gacparskiego.

image

Ponadto na stronie 2 ukazały się cztery krótkie informacje w tym także ta, która informowała, iż członkom FMW w Malborku wystarczyło zaświadczenie wydane przez naszą organizację, by WKU przeznaczyło ich do służby zastępczej. Tekst tego zaświadczenia, patrz w komentarzach.

image

W numerze podany został również kontakt na dwóch oficjalnych przedstawicieli FMW: w Gdyni: Mariusza Romana oraz Gdańsku: Zbigniewa Justę. Kontakt z FMW można było także uzyskać za pośrednictwem p. Liliany Badurskiej oraz w niedzielę pod kościołem św. Brygidy w Gdańsku. Format pisma A4, dwie strony. Druk offsetowy, informacja o wydaniu: Wydawnictwo FMW. Nakład nieokreślony. Kolportowany był głównie w szkołach średnich, uczelniach oraz wśród młodych robotników Trójmiasta i innych miejscowościach związanych z regionem: Wejherowie, Chojnicach, Bydgoszczy, a także śladowe ilości w całej Polsce.

Całość skanów tego numeru oraz innych (sukcesywnie dodawanych), patrz tutaj.

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale