Mariusz A. Roman Mariusz A. Roman
77
BLOG

Wieczny odpoczynek...

Mariusz A. Roman Mariusz A. Roman Rozmaitości Obserwuj notkę 3

Ogłoszono tygodniową żałobę narodową po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki Marii i ponad 90 innych osób, w tym przedstawicieli parlamentu, urzędów państwowych, wojska, duchowieństwa i Rodzin Katyńskich, którzy zginęli w dzisiejszej katastrofie samolotu w Smoleńsku. Mieli uczestniczyć w obchodach 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

Wśród ofiar znaleźli się również: Śp. Przemysław Gosiewski oraz Śp. Sławomir Skrzypek z którymi zetknął mnie mój los w czasach wspólnej walki z komuną, ze Sławkiem rokrocznie w tamtych latach - wspólnie przemierzaliśmy także szlak Marszu I Kompanii Kadrowej z Krakowa do Kielc.
 
 
 
Zginął także Śp. Ryszard Kaczorowski, ostatni Prezydent II RP, któremu byliśmy do końca wierni, jak i Jego rządowi na uchodźstwie. Opozycja niepodległościowa w tym Federacja Młodzieży Walczącej uważała wtedy, że przekazanie insygniów władzy możliwe jest jedynie zgodnie z procedurą konstytucji kwietniowej. Stało się jednak inaczej, uważaliśmy, że stało się to za szybko... Miałem okazję na ten temat rozmawiać z Prezydentem Kaczorowskim podczas uroczystej sesji Rady Miasta, kiedy otrzymywał tytuł honorowego obywatela Gdyni. W oczach Prezydenta wyczułem wtedy żal i zrozumienie dla moich wątpliwości.
 
 
Wieczny odpoczynek racz im dać Panie,
a światłość wiekuista niechaj im świeci.
Niech odpoczywają w pokoju. Amen.
 
Polecam również krótką retrospekcję filmową, poświęcona tej tragedii, patrz tutaj.
 
Mariusz A. Roman

mariuszroman.gdy@gmail.com  Mariusz A. Roman (ps. "Powstaniec" i „Hubal”), urodzony w 1969 roku - gdynianin w drugim pokoleniu, mgr politologii, specjalizujący się w samorządzie terytorialnym, ukończył również studia podyplomowe na kierunku zarządzania i przedsiębiorczości. Przywiązany do tradycyjnych wartości katolickich, od 1984 prowadził działalność niepodległościową, a od 1991 roku znany jest ze swojejdziałalności na Kresach. W latach 80-tych tworzy w podziemiu struktury gdyńskiej Federacji Młodzieży Walczącej. Początkowo w składzie redakcji gdańskiego pisma FMW - „Monit”, następnie wydawał „Antymantykę” - pismo regionu Pomorze Wschodnie, oraz inicjował wydawanie pism: „Wolni” w Wejherowie, "Strzelec" w Chojnicach i „Piłsudczyk” w Gdańsku, a także szeregu pism szkolnych. Od 1987 r. działał w strukturach Polskiej Partii Niepodległościowej i wydawał pismo młodzieżowe „Szaniec”, inicjował wydawanie pisma „Solidarność i Niepodległość” wychodzącego na Wybrzeżu w latach 1989 - 1991. W maju i sierpniu 1988 roku czynnie wspomagał protest robotniczy na Wybrzeżu. Wielokrotnie represjonowany za działalność polityczną przez organa władzy komunistycznej. W latach 1993-2002 redaktor naczelny „Prawicy Polskiej”, pisma redagowanego przez środowiska prawicowe Kaszub i Pomorza. Z czasem wokół „PP” powstało środowisko polityczne. Był pierwszym korespondentem „Naszego Dziennika” na Wybrzeżu. Współpracował z kilkoma ogólnokrajowymi tygodnikami prawicowymi, prasą polonijną oraz lokalną. Obecnie pisuje do kilku prawicowych portali internetowych. W latach 1998-2006 radny Rady Miasta Gdyni. Przez trzy lata był w gdyńskim samorządzie, przewodniczącym komisji ds. Rodziny. Jest m.in. współautorem programu pomocy rodzinie oraz nowatorskiego projektu: „Bilet rodzinny elementem integrującym rodzinę wielodzietną w Gdyni”. Z jego inicjatywy powstał raport o stanie rodziny w Gdyni.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (3)

Inne tematy w dziale Rozmaitości