Mariusz A. Roman Mariusz A. Roman
379
BLOG

Szarża pod Krojantami 2010

Mariusz A. Roman Mariusz A. Roman Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

W najbliższą niedzielę (5 września br.), w Krojantach pod Chojnicami, będzie miało miejsce widowisko historyczne, upamiętniające jeden z epizodów Wojny Obronnej 1939 roku - szarżę 18 Pułku Ułanów Pomorskich. Oprócz widowiska historyczno-militarnego będą też: pokazy musztry kawaleryjskiej, przedstawienie „Szarża pod Arcelinem w 1920 r.” oraz koncerty muzyczne.

Tegoroczne obchody przyjmą tradycyjną formę widowiska historyczno - militarnego, z autentyczną szarżą ponad stu współczesnych kawalerzystów, na pododdział hitlerowskiego Wehrmachtu. W trakcie tego patriotycznego przedsięwzięcia, które rozpocznie sięo godz. 13.30, zobaczyć będzie można również, jako pierwszą część widowiska, "Szarżę pod Arcelinem ", gdzie przypomniany zostanie bój 2 –giego szwadronu 1 pułku szwoleżerów w 1920 roku, dowodzonego przez rotmistrza Kazimierza Mastalerza, by w ten sposób uczcić przypadającą w tym roku 90 rocznicę zwycięskiej wojny polsko - bolszewickiej.
 
Następnie widzowie oglądać będą efektowny pokaz musztry 140-konnego wzmocnionego szwadronu kawalerii polskiej, zakończony regulaminową szarżą. Obędzie się również XV Bieg Ułański, w którym zaprezentowane zostaną: gonitwy, wyścigi konne, popisy kawaleryjskie, a także pokaz zaprzęgów konnych i bryczek.Kulminacyjnym punktem widowiska, w granicach godz. 16.00, będzie odtworzenie szarży 18 Pułku Ułanów Pomorskich z 1 września 1939 r., dowodzonego przez pułkownika Mastalerza.
 
 
Tradycyjnie już od po raz dziewiąty, na polach pod Krojantami w każdą pierwszą niedzielę września organizowane są inscenizacje szarży kawaleryjskiej. Połączone są one z imprezami towarzyszącymi, jak: uroczysta msza św., składanie kwiatów pod pomnikiem przy drodze Chojnice – Tczew, biegiem ułańskim, koncertem orkiestry wojskowej, występami zespołów artystycznych itp. Podczas tegorocznych obchodów - w sobotę odbędzie się również konferencja naukowa dotycząca Wojny Obronnej 1939.
 
Główny trud organizacyjny nad przedsięwzięciem, obok Gminnego Komitetu Ochrony Pamięci, Walki i Męczeństwa, z wójtem dr. Zbigniewem Szczepańskim na czele, wzięła na siebie powołana na początku 2003 roku Fundacja „Szarża pod Krojantami”. Za sprawy organizacyjne, związane z odtworzeniem kawaleryjskiego boju w miejscu dawnej szarży, odpowiedzialny jest Polski Klub Kawaleryjski. Dużą pomoc organizacyjną zapewniają żołnierze 16. Dywizji Zmechanizowanej z Elbląga, zwłaszcza 20. Brygady Zmechanizowanej, której batalion czołgów dziedziczy tradycję historycznego 18. Pułku Ułanów Pomorskich.
 
 
Uroczystości pod Krojantami, które w ubiegłym roku przyciągnęły aż 18 tysięcy widzów, wzbogacono o element prezentujący historię oręża polskiego w postaci „Biwaku Historycznego – Wojsko Polskie 1914-2010”.Jego celem jest prezentacja i promocja polskich tradycji wojskowych od początków XX wieku do współczesności. Zostaną zaprezentowane zarówno mundury, jak i sprzęt techniczny, jakie były związane z żołnierzem polskim na przestrzeni minionego wieku.
 
Program imprezy:
 
Sobota, 4 września
 
17. 00 – Konferencja naukowa w Zespole Szkół w Nowej Cerkwi.
 
Niedziela, 5 września
Część patriotyczno - religijna
 
10.45 – Uroczyste otwarcie. Wprowadzenie warty honorowej oraz pocztów sztandarowych. Podniesienie flagi państwowej na maszt.
11.00 - Powitanie gości;
- Złożenie wieńców i kwiatów pod pomnikiem 18 Pułku Ułanów Pomorskich przy drodze Chojnice-Tczew;
- Wystąpienie opiekuna Izby Pamięci przy Zespole Szkół w Nowej Cerkwi, Ułanów oraz zaproszonych gości;
- Apel Poległych;
- Hymn Ułański – Marsz 18 Pułku Ułanów Pomorskich.
12.00 - Polowa Msza Święta.
 
Część plenerowa
 
13.30 - Widowisko historyczno - militarne: "Szarża Pod Krojantami", oraz prezentacja klubów jeździeckich.
14.00 - Widowisko "Szarża pod Arcelinem w 1920 r.".
14.30 - Koncert Orkiestry Garnizonowej z Elbląga, a następnie prezentacja bryczek i powozów.
15.25 - Pokaz musztry szwadronu kawalerii oraz XV Bieg Ułański. 
16.20 - Inscenizacja "Szarża 18 Pułku Ułanów Pomorskich 1.09.1939 r.".
17.00 – Defilada i prezentacja wszystkich uczestników widowiska. 
17.15 - Występ zespołu BIG Band z Chojnic.
 
Krótki film przedstawiający m.in. rekonstrukcję szarży pod Krojantami,patrz tutaj.
 
Polecam również klip pt. „Polish Uhlans” do nagrania zespołu Sabaton pt. „Primo Victoria”,patrz tutaj.
 
[Fot. M. Roman]

mariuszroman.gdy@gmail.com  Mariusz A. Roman (ps. "Powstaniec" i „Hubal”), urodzony w 1969 roku - gdynianin w drugim pokoleniu, mgr politologii, specjalizujący się w samorządzie terytorialnym, ukończył również studia podyplomowe na kierunku zarządzania i przedsiębiorczości. Przywiązany do tradycyjnych wartości katolickich, od 1984 prowadził działalność niepodległościową, a od 1991 roku znany jest ze swojejdziałalności na Kresach. W latach 80-tych tworzy w podziemiu struktury gdyńskiej Federacji Młodzieży Walczącej. Początkowo w składzie redakcji gdańskiego pisma FMW - „Monit”, następnie wydawał „Antymantykę” - pismo regionu Pomorze Wschodnie, oraz inicjował wydawanie pism: „Wolni” w Wejherowie, "Strzelec" w Chojnicach i „Piłsudczyk” w Gdańsku, a także szeregu pism szkolnych. Od 1987 r. działał w strukturach Polskiej Partii Niepodległościowej i wydawał pismo młodzieżowe „Szaniec”, inicjował wydawanie pisma „Solidarność i Niepodległość” wychodzącego na Wybrzeżu w latach 1989 - 1991. W maju i sierpniu 1988 roku czynnie wspomagał protest robotniczy na Wybrzeżu. Wielokrotnie represjonowany za działalność polityczną przez organa władzy komunistycznej. W latach 1993-2002 redaktor naczelny „Prawicy Polskiej”, pisma redagowanego przez środowiska prawicowe Kaszub i Pomorza. Z czasem wokół „PP” powstało środowisko polityczne. Był pierwszym korespondentem „Naszego Dziennika” na Wybrzeżu. Współpracował z kilkoma ogólnokrajowymi tygodnikami prawicowymi, prasą polonijną oraz lokalną. Obecnie pisuje do kilku prawicowych portali internetowych. W latach 1998-2006 radny Rady Miasta Gdyni. Przez trzy lata był w gdyńskim samorządzie, przewodniczącym komisji ds. Rodziny. Jest m.in. współautorem programu pomocy rodzinie oraz nowatorskiego projektu: „Bilet rodzinny elementem integrującym rodzinę wielodzietną w Gdyni”. Z jego inicjatywy powstał raport o stanie rodziny w Gdyni.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura