MarketNews24
MarketNews24
MarketNews MarketNews
144
BLOG

Przymusowa zrzutka od każdej rodziny na wypłaty w górnictwie

MarketNews MarketNews Gospodarka Obserwuj notkę 6
W tym roku każde gospodarstwo domowe zrzuci się po 400 zł na utrzymanie nierentownych miejsc pracy w kopalniach węgla kamiennego, łącznie będzie to kwota blisko 7 mld zł, bo takie są straty, jakie wygeneruje górnictwo.

Mamy wzrost zatrudnienia w tej branży i jednocześnie spadek produkcji, co skutkuje ogromną dziurą budżetową w tym roku.

Nie przeszkadza to górnictwu wypłacać nagród z zysku, który nie istnieje. Wypłacane są „trzynastki” i „czternastki”. Nagrody, których górnicy oczekiwali w Walentynki, to kwota 0,5 mld zł.


- To są nagrody płacone z pieniędzy podatników – mówi w rozmowie z MarketNews24 Bartłomiej Derski, ekspert WysokieNapiecie.pl.

Po barbórkowych wypłatach w 2023 r. średnia pensja brutto w górnictwie przekroczyła 20 tys. zł. Natomiast efektywność pracy jest bardzo niska i nie widać powodów, aby to miało zmienić się na lepsze.

- Efektywność pracy w górnictwie spadła dziś do poziomów sprzed 20 lat, jakie można było oglądać w niektórych biedaszybach w Wałbrzychu – komentuje ekspert WysokieNapiecie.pl.

Także w przyszłym roku i w kolejnych latach trzeba będzie dopłacać do górnictwa, a kwoty będą coraz wyższe.

MarketNews
O mnie MarketNews

W MarketNews24 codziennie emitujemy depesze z najważniejszymi informacjami z rynku, które można obejrzeć, przeczytać i usłyszeć. Pracuje dla nas zespół doświadczonych reporterów i dziennikarzy.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka