0 obserwujących
43 notki
12k odsłon
  155   0

22 stycznia 1863 roku

W zamęcie jaki tworzą bieżące wydarzenia.  W kurzu jaki wznosi się przy okazji współczesnych potyczek polityczno-partyjnych mogą nam umknąć rocznice wydarzeń nie tak znowu odległych.

Zbliża się 149 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego.  Wśród Naszych narodowych powstań i zrywów jednego z najtragiczniejszych.  Paradoksalnie właśnie teraz prawie półtora wieku później w innej rzeczywistości politycznej naszego narodu i sytuacji globalnej pytania i dylematy z 1863 roku znowu nabierają aktualności.  A może nigdy jej nie straciły?  Tylko My chcielibyśmy o tych pytaniach zapomnieć.

Co wybrać?  Zimny,   wręcz cyniczny realizm Wielopolskiego?   Zapał i wiarę powstańców styczniowych?   Co ważniejsze?   Mała stabilizacja i sukces gospodarczo-materialny,  nawet kosztem mniejszej lub większej rezygnacji z niepodległości?  Czy wierność ideom Tych co mimo wszystko w 1863 roku chwycili za broń?

Dla tych, którzy chcieliby odświeżyć swoją wiedzę o tym okresie i wydarzeniu polecam "Trzy Powstania Narodowe" Stefana Kieniewicza,  Andrzeja Zahorskiego,  Władysława Zajewskiego.  O samym Powstaniu Styczniowym zaś S. Kieniewicza "Powstanie Styczniowe"

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura