Blog
MaSZ
MaSZ
MaSZ masz_68@interia.pl
11 obserwujących 275 notek 364918 odsłon
MaSZ, 29 maja 2017 r.

Niemcy kontra USA - narastający konflikt

743 5 0 A A A

Kanclerz Merkel ogłosiła, że nie należy ufać Ameryce. Nawołuje do zacieśnienia współpracy państw członkowskich Unii Europejskiej. Przez niemieckie gazety przetoczyła się fala artykułów atakujących w bardzo ostrym tonie Donalda Trumpa. Ofensywa polityczno medialna nie pozostawia wątpliwości, że stosunki polityczne Niemiec z USA stają się najgorsze od dziesięcioleci. Powodów jest wiele, te najważniejsze to po prostu radykalnie odmienne interesy i priorytety. Polska polityka zagraniczna będzie z powodu tego konfliktu miała wiele powodów do bólu głowy. Z jednej strony jesteśmy członkiem Unii Europejskiej, w której wiodącą rolę odgrywają Niemcy, z drugiej mamy swoje interesy, które wydają się bliższe amerykańskim. 

Poniżej lista głównych rozbieżności oraz próba odpowiedzi na pytanie co to oznacza dla Polski:

image

Nachalna medialna kampania uderzająca w Trumpa to przede wszystkim próba przekonania własnych wyborców, że Trump jest niedobry. Brak w niej pokazywania prawdziwych, jak najbardziej pragmatycznych powodów, skupia się za to na grze na emocjach. Można to zrozumieć, gdy reprezentowana jest niemiecka racja stanu. Tymczasem w Polsce nie brakuje gadających głów głoszących dokladnie to samo. Na ile świadomie ludzie ci reprezentują tu punkt widzenia oncego, choć z nami zaprzyjaźnionego kraju, a na ile są po prostu ideologicznie zaczadzeni, to zapewne indywidualna sprawa, różna dla każdego.

Niemcy realizują swoją strategię geopolityczną, nie ma sensu mieć do nich za to pretensji. Skala rozbieżności w celami administracji Donalda Trumpa jest tak potężna i dotycząca spraw fundamentalnych, iż drastyczne ochłodzenie stosunków Niemcy -USA wydaje się nieuniknione. Polityka rzadko bywa czarno biała, stąd wyzwanie dla polskiej polityki międzynarodowej. W których sprawach będziemy współpracowali bliżej z Niemcami, w których powinniśmy pójść na kompromis i co chcemy w zamian. Podobnie dot. USA. USA mogą widzieć Polskę jako kluczowego sojusznika w UE po Brexicie, czy Polska wie co chce za to uzyskać? Niemcy nie chcą zbyt bliskiej współpracy Polski z USA, czy Polska wie co chce dostać w zamian. 

Polityka zagraniczna prowadzona przez PO była skrajnie proniemiecka. To lekcja dla PISu, bo polityka skrajnie proamerykańska nie wydaje się być rozsądną alternatywą. Miejmy nadzieję, że ktoś się nad tym zastanawia. Poważnie zastanawia. 


Opublikowano: 29.05.2017 13:53.
Autor: MaSZ
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Tylko prawda jest ciekawa. masz_68@interia.pl

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Skoro tak, dobrze zrobił. Takich tekstów są jednak setki.
  • Nie są ok. Ten tekst mówi o tych, którzy nieustannie przypominają o swoim inteligenckim...
  • Dzięki za wyjaśnienie. To dobra wiadomość.

Tematy w dziale Polityka