W najbliższą sobotę o godz. 11.00, w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Suchowoli odbędą się uroczystości pogrzebowe śp. Marianny Popiełuszko, mamy bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Transmisję przeprowadzą Radio Maryja i TV Trwam.
Marianna Popiełuszko zmarła 19 listopada w szpitalu w Białymstoku. Miała 93 lata, choć z dowodu osobistego i informacji PESEL wynika, że urodziła się ponad wiek temu. O śmierci mamy ks. Jerzego poinformowało biuro Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Przewodniczący Piotr Duda ogłosił żałobę do dnia jej pogrzebu.
Piotr Duda zwraca się z apelem do wszystkich struktur naszego Związku o wywieszenie flag związkowych. W Gdańsku na budynku "Solidarności" flaga Związku została opuszczona do połowy masztu. - Jest nam żal, bardzo smutno, bo odeszła osoba bardzo wartościowa i jak z każdą śmiercią, trudno jest się nam pogodzić z tą stratą - powiedział szef KK.
Jak wspomina o. Gabriel Bartoszewski: odeszła osoba niezwykłej wiary i zaufania Bogu. Kobieta, która kochała, przebaczała i dawała świadectwo całym swoim życiem.
– Odeszła osoba pełna ducha i siły ducha, która potrafiła spełnić swoją rolę matki. Wychować dzieci, szczególnie ks. Jerzego, prowadząc za rękę do świątyni, by potem temu kapłanowi towarzyszyć przez czas seminarium i pracę kapłańską, jak również w tym momencie, kiedy został bestialsko zamordowany. Potrafiła przyjąć i przeżyć to wydarzenie ofiarowując przebaczenie. Następnie oddała swego syna Kościołowi. W czasie pogrzebu powiedziała: “Ofiarowałam syna Kościołowi i o niczym nie decyduję; to władza kościelna decyduje, gdzie będzie pogrzebany” – o czym powiedział o. Gabriel Bartoszewski, promotor sprawiedliwości w procesie beatyfikacyjnym ks. Jerzego Popiełuszki.
Śp. Marianna Popiełuszko przyjęła w swoim życiu misję głoszenia prawdy i miłości wzorem swojego syna bł. ks. Jerzego – dodaje o. Gabriel.
- To była osoba prosta, cicha i taktowna. Jednocześnie miała szczególną mądrość, ponieważ jej odpowiedzi były krótkie, zawsze bardzo celne, zgodne z prawdą i miłością. Śp. Marianna towarzyszyła synowi, kapłanowi przez całe życie, ale po jego śmierci w jakiś sposób przejęła misję by swoim życiem i swoją postawą głosić miłość, prawdę i przebaczenie. Uważam, że tę misję bardzo wybitnie i doskonale spełniła, za co jesteśmy Bogu i jej bardzo wdzięczni - mówił o. Gabriel Bartoszewski.
Odeszła osoba wielka, święta – powiedział o matce błogosławionego Józef Mozolewski, przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”.
- Na pewno odeszła osoba wielka. Na pewno odeszła osoba święta – to nie ulega żadnej wątpliwości. Od wielu, wielu lat miałem wielokrotnie ten zaszczyt i przyjemność rozmawiać ze śp. Marianną Popiełuszko. Dla mnie to była osoba naprawdę szczególna i nigdy nie zapomnę pierwszych naszych spotkań. Z takiego czysto ludzkiego punktu widzenia nie byłem w stanie zrozumieć, iż ona o swoim synu, księdzu Jerzym Popiełuszko nie mówiła inaczej, tylko „ksiądz Jerzy” – wspomina Józef Mozolewski.
Przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” dodał, że Marianna Popiełuszko dawała świadectwo jak należy postępować i jakim należy być człowiekiem.
- To przecież nie tylko śmierć ks. Jerzego Popiełuszki, ale i innych najbliższych w tej rodzinie: dorosły wnuczek, synowa, zięć, mąż. Ona pomimo tego bólu, pożegnania tych swoich najbliższych zawsze mówiła do nas: „dzieci, to jest wola Boża, Bóg tak chciał i tak się stało. To już za życia była święta osoba i ten sztandar swojego syna niosła po jego śmierci aż do 19 listopada. To co ksiądz Jerzy Popiełuszko do nas mówił: „Zło dobrem zwyciężaj”, to właśnie ten sztandar po jego śmierci wzięła jego matka – zaznaczył Józef Mozelewski.
– Była też bardzo ludzka i kobieca, miała niesamowite poczucie humoru – zauważa Milena Kindziuk, dziennikarka, autorka książki „Matka świętego” o Mariannie Popiełuszko.
Marianna Popiełuszko urodziła się w miejscowości Grodzisko na Podlasiu. W 1942 r., poślubiła Władysława Popiełuszkę; w małżeństwie przeżyli wspólnie 60 lat. Prowadziła dom i gospodarstwo we wsi Okopy, ale w centrum życia zawsze stawiała Boga. Tego też uczyła swoje dzieci. Marianna Popiełuszko wielokrotnie gościła w RM. Ostatni raz w czerwcu br.
W 2006 r. Prezydent Polski Lech Kaczyński, za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, odznaczył ją Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
RIRM
Członek Prezydium MOZ NSZZ Solidarność Fiat Chrysler Automobiles Poland , Delegat w Regionie Śląsko -Dąbrowskim NSZZ Solidarność , Delegat w Krajowej Sekcji Przemysłu Motoryzacyjnego, Zakładowy Społeczny Inspektor Pracy w zakładzie Denso Thermal Systems Polska Sp. z o.o. Zasłużony Honorowy Dawca Krwi . Kandydat na Posła R.P -Okręg wyborczy na Sejm nr: 31, Katowice Lista KUKIZ'15 MIEJSCE 12
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Rozmaitości