49 obserwujących
385 notek
394k odsłony
71 odsłon

Walka o Pileckiego w PE trwa

Wykop Skomentuj1

Komisja Spraw Zagranicznych AFET postanowiła przekazać projekt Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem do rozstrzygnięcia szefów grup politycznych w Parlamencie Europejskim.

Dla uczestników akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu” to dobra wiadomość. W ostatnim czasie, mimo ignorowania tematu przez media, Sprawa, o którą walczymy wzbudza coraz szerszy rezonans (zob. poprzednie materiały na http://mementomori.salon24.pl ).

Dziś dotarł do mnie komunikat prasowy grupy Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy. Oto jego treść:

„PE/ Walka o Pileckiego wchodzi w decydującą fazę

Bruksela, 28.04.2010

Podczas wczorajszego spotkania prezydium Komisji Spraw Zagranicznych poseł PiS do PE Tomasz Poręba ponownie przedstawił założenia projektu zalecenia dla Rady o ustanowieniu Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Podczas debaty koordynatorzy grup politycznych zdecydowali o przekazaniu sprawy do rozpatrzenia Konferencji Przewodniczących (najwyższemu gremium decyzyjnemu w PE).

Od decyzji Konferencji Przewodniczących - w skład której wchodzą przewodniczący grup politycznych i przewodniczący PE (bez prawa głosu) - zależeć będą dalsze losy projektu. Tym samym, wniosek może zostać przyjęty na sesję plenarną lub przekazany do rozpatrzenia innej komisji parlamentarnej.

"Jest to kolejny, być może decydujący, krok na poziomie PE celem upamiętnienia Rotmistrza Pileckiego i innych bohaterów, którzy poświęcili swoje życie walce z reżimami totalitarnymi. Fakt, że projekt nie został odrzucony, tylko przekazany do dalszych prac, stwarza nadzieję na pomyślny finał tej sprawy. Nie ukrywam jednak, że wiele będzie zależeć o wsparcia ze strony polskich posłów z innych grup politycznych, zabiegających u swoich liderów o poparcie projektu. Bardzo o to apeluję", mówił Poręba.

"Ta inicjatywa to hołd dla ludzi, którzy swoją niezłomną postawą dawali świadectwo walce z dwoma okrutnymi ustrojami totalitarnymi. Bardzo istotny jest także edukacyjny wymiar tej inicjatywy, polegający na promocji patriotycznych postaw wśród młodych ludzi", dodał.

Inicjatywa Tomasza Poręby stanowi kolejny etap akcji społecznej Przypomnijmy o Rotmistrzu (Let's Reminisce About Witold Pilecki), zapoczątkowanej w styczniu 2008 roku przez FundacjęParadis Judeorumi wprowadzonej w minionej kadencji na forum PE przez Hannę Foltyn Kubicką.”

Jak wspominałem uprzednio, doceniając wkład Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, a także poparcie udzielone projektowi już przez Europejską Partię Ludową, od miesięcy intensywnie zabiegam o poparcie dla również ze strony pozostałych grup politycznych w PE. Pod koniec lutego wystosowałem (powtórzone potem kilkakrotnie) listy do Martina Schulza (Socjaliści), Guy Verhofstadta (Liberałowie), Nigela Farage’a (Europa Wolności i Demokracji) oraz europosłów niezrzeszonych. Dziś, po raz kolejny zwróciłem się do szefów grup Zielonych (The Greens/EFA), a także Nordyckiej Lewicy (GUE/NGL).

Niewykluczone, że Konferencja Przewodniczących grup politycznych w Parlamencie Europejskim będzie podejmować decyzję w tej sprawie około 10 maja b.r.

Raz jeszcze dziękuję tym wszystkim, którzy – pomimo własnych obowiązków – poświęcili ostatnio czas na przypomnienie polskim europosłom o Rotmistrzu.

Dziś nadal bardzo wiele zależy od ich postawy i od naszej inicjatywy. Wielką rolę ma do odegrania Przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek. Ogromnie dużo zależy od europosłów lewicy, których znakomita większość w dalszym ciągu ignoruje prośby i pytania uczestników akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”).

Dlatego apeluję raz jeszcze: piszmy listy, przekazujmy informacje! Przypomnijmy polskim posłom do Parlamentu Europejskiego, że w Brukseli i Strasburgu każdy z nich reprezentuje Majestat Rzeczypospolitej. Dobro, za które tacy Bohaterowie, jak Rotmistrz Pilecki oddawali życie.

Przypomnijmy europosłom, iż w tej sprawie mogą i powinni zdobyć się nie tylko na mniej lub bardziej wymuszone deklaracje (bez pokrycia?), ale i na aktywne, intensywne działania.

Przypomnijmy o Rotmistrzu!

 _________________

SUPLEMENT z 29 kwietnia 2010 r. Z biur poselskich Jolanty Hibner (PO) i Jarosława Kalinowskiego (PSL) otrzymałem komunikat prasowy następującej treści:

„Komunikat Klubu PO-PSL w Parlamencie Europejskim

Polski Klub Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego w Parlamencie Europejskim popiera inicjatywę w sprawie ustanowienia 25-go maja Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, w tym uhonorowania zasług Rotmistrza Pileckiego.

Przewodniczący Klubu uzyskał poparcie Grupy Europejskiej Partii Ludowej (EPL) dla tej inicjatywy.  

Na wniosek naszego Klubu koordynatorzy EPL poparli ideę podjęcia w najbliższym czasie dalszej dyskusji na ten temat na posiedzeniu Komisji Spraw Zagranicznych PE. Jednak ze względu na zgłoszone przez inne grupy polityczne zastrzeżenia natury proceduralnej, decyzja o projekcie została przekazana Konferencji Przewodniczących (składającej się z Przewodniczącego PE oraz przewodniczących grup politycznych), na której EPL ponownie wesprze tę inicjatywę.”

A co z europosłami Lewicy?

Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale