49 obserwujących
385 notek
392k odsłony
814 odsłon

Bohaterowie Zmagań z Antysemityzmem

Wykop Skomentuj9

Dobrze, że w debacie sprowokowanej publikacją przez Wydawnictwo Replika książki Franka Blaichmana nie zabrakło głosu zdrowego rozsądku. Wydawnictwu wróżę sukces.

Prasa doniosła (zob. „Ubek wspomina mordowanie” ) o pojawieniu się na księgarskim rynku ważnej pozycji. Książka Franka Blaichmana wpisuje się w nurt odkłamywania historii i pokrywania białych plam, których pomimo dwudziestoletniej wolności słowa, wciąż w Polsce nie brak.

Jest to również doskonała okazja do promowania wolności słowa. Zauważył to Antoni Dudek, którego wypowiedź cytuje Rzeczpospolita: „(…) jako badacz opowiadam się za wolnością słowa, a jest ona również wolnością do pisania bzdur”.Dziękuję znanemu historykowi za ten głos rozsądku. Stanowi on po części dopełnienie tez wywiadu, jakiego Antoni Dudek był łaskaw udzielić niżej podpisanemu przed kilkoma laty (zob. „Fundamentem demokracji jest pamięć” ), a także opisywanego przeze mnie tyle razy stosunku IPN do akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu”.

Zaś Wydawnictwu Replika wróżę olśniewający sukces. Co więcej, pozwoliłem sobie wręcz po części do owego sukcesu się przyczynić. Oto list, który dziś został wysłany na internetowe adresy Wydawnictwo Replika:

Od: Michał Tyrpa <michal.tyrpa@gmail.com>
Data: 9 września 2010 12:02
Temat: Gratulacje i propozycja
Do: replika@replika.eu, m.czekala@replika.eu, handlowy@replika.eu


Wydawnictwo Replika
ul. Wierzbowa 8
62-070 ZakrzewoŁaskawi Państwo!

Dowiedziałem się, że Wasza oficyna opublikowała niedawno książkę Franciszka Blajchmana (występującego również pod pseudonimem Frank Blaichman) pt. "Wolę zginąć walcząc. Wspomnienia z II wojny światowej".

Niniejszym pragnę serdecznie Państwu pogratulować patriotyzmu, odwagi, szacunku dla bohaterów oraz przywiązania do najwyższych standardów cywilizacji Zachodu, do których należy wolność wypowiedzi.

W przekonaniu, że moja propozycja spotka się z Państwa uznaniem, pozwolę sobie również zasugerować kolejne, godne podjęcia, tematy. Źle by się stało, gdyby poprzestali Państwo na przybliżeniu czytelnikom jednego tylko, nawet tak wybitnego jak Franciszek Blajchman, bohatera. Dlatego gorąco zachęcam Wydawnictwo Replika do pójścia za ciosem.

Rekomenduję Państwu wydanie w najbliższym czasie monografii/biografii poświęconych tak wybitnym postaciom, jak płk Salomon Morel oraz Abraham Gancwajch. Pierwszy z wymienionych to, jak zapewne Państwu wiadomo - zasłużony pracownik więziennictwa Polski Ludowej, drugi - szef porządkowej organizacji "Żagiew". Zarówno Salomon Morel jak Abraham Gancwajch wsławili się bezkompromisową walką z bandytami z Armii Krajowej i innymi zaplutymi karłami reakcji. Warto pamiętać, że panowie Morel i Gancwajch - podobnie jak pan Blajchman  - są znanymi na świecie ofiarami osławionego polskiego antysemityzmu.

Książki dokumentujące dokonania Franciszka Blajchmana, Salomona Morela i Abrahama Gancwajcha, a także np. Heleny Wolińskiej-Brus oraz Yechiela Granatsteina (na temat zwalczania antysemityzmu we wsiach Koniuchy i Naliboki w 1943 i 1944 r., zob. "The War of a Jewish Partisan") mogłyby się stać zaczątkiem pięknej serii historycznej pod tytułem na przykład: "Bohaterowie Zmagań z Polskim Antysemityzmem".

Komercyjny sukces serii, a także potencjalny wkład w modernizację duszy polskiej i uleczenie zastarzałych polskich kompleksów, są doprawdy trudne do przecenienia!

Zrzekając się praw do ewentualnych zysków z postulowanego przedsięwzięcia, życzę Wydawnictwu Replika wszelkiej pomyślności oraz wielu lat wspaniałych geszeftów! Zachęcam także do zapoznania się z informacjami na temat Abrahama Gancwajcha i Salomona Morela, które dostępne są m. in. pod adresami:

http://prawica.net/node/2545

http://www.prawica.net/node/10059

To w najwyższym stopniu krzepiące, że są w Polsce wydawnictwa, które w poczuciu odpowiedzialności za wspólne dobro publikują rzetelne książki o bohaterach prawdziwych (a nie, dla przykładu, na temat takiego symbolu polskiego antysemityzmu, jak powszechnie znany na świecie i w Polsce, rtm.Witold Pilecki).

Wiele zdrowia!


Michał Tyrpa
Prezes Zarządu
Fundacji Paradis Judaeorum


www.michaltyrpa.blogspot.com

http://www.facebook.com/pages/Przypomnijmy-o-Rotmistrzu-Lets-Reminisce-About-Witold-Pilecki/300842628258

ul.Kobierzyńska 66/14
30-363 Kraków

Wykop Skomentuj9
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale