50 obserwujących
385 notek
418k odsłon
  2239   0

Przypomnijmy o Rotmistrzu - konkurs i nie tylko

Pomimo trudności obiektywnych, bojkotu ze strony mediów, dwuznacznej postawy polityków i zwalczania przez urzędników odpowiedzialnych za narodową pamięć, obywatelska inicjatywa „Przypomnijmy o Rotmistrzu”(„Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) rozwija się i zyskuje nowych uczestników. W jaki sposób możemy przypomnieć o Rotmistrzu?

Jednym z narzędzi, z których korzystamy w ramach naszej akcji jest Facebook. W popularnym serwisie społecznościowym istnieje profil akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”), profile Marszów Rotmistrza, a także – założone niedawno przez Bartosza Wilka „wydarzenie” - zachęta do podpisywania naszej petycji do europosłów: http://www.petycje.pl/4376 . W jednym z komentarzy do facebookowego wydarzenia pt. „Witold Pilecki patronem europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem”, pojawiło się pytanie: „Podpisałem i co dalej?”.

Wszystkim, którzy dotąd złożyli podpis pod apelem do europosłów, z serca dziękuję. Cieszę się, że mimo niesprzyjających okoliczności, coraz więcej osób rozumie, że owo „przypominanie o Rotmistrzu” to jest nasza w s p ó l n a  S p r a w a .

Jak można się w nią włączyć? W zakresie chęci i możliwości. A konkretnie? Odpowiadam:

1) Na początek można zorientować się, jak wyglądały dotychczasowe działania w ramach akcji (dokumentacja w materiałach publikowanych od ponad dwu i pół roku pod adresem www.michaltyrpa.blogspot.com )

2) Można zaprosić znajomych do złożenia podpisu pod wspomnianą petycją.

3) Można znajomym polecić lekturę "Raportu Witolda" - dostępnego w internecie po polsku i po angielsku.

4) Można zachęcić instytucje, z którymi jesteśmy związani/sympatyzujemy do formalnego przystąpienia do naszej obywatelskiej inicjatywy (dane kontaktowe: michal.tyrpa [at] gmail.com i/lub: Michał Tyrpa, Fundacja Paradis Judaeorum, ul.Kobierzyńska 66/14, 30-363 Kraków)

5) Można zorientować się, czy na mapie miejscowości, w której mieszkamy jest już ulica lub plac noszący imię Rotmistrza Witolda Pileckiego - jeśli nie - wystąpić do władz miasta z wnioskiem w tej sprawie. W razie potrzeby służę pomocą.

6) Można zasugerować dyrekcji znanej nam szkoły podstawowej, średniej lub wyższej - które dotąd nie mają patrona (albo patron wydaje się niegodny) - przyjęcie imienia Rotmistrza Witolda Pileckiego.

7) Jeśli jesteśmy katolikami, można zamówić Mszę św. za duszę Rotmistrza, której uczestnicy pomodlą się o beatyfikację Witolda Pileckiego (taką np. jak ta, która została odprawiona 25 stycznia 2009 r. w Katedrze Wawelskiej, relacja w dokumentacji akcji)

8) Można podjąć starania o zorganizowanie w przyszłym roku jubileuszowego, urodzinowego Marszu Rotmistrza, który przemaszeruje ulicami polskich miast wieczorem 13 maja 2011 r. Jeżeli mamy kontakty z Polonią, można podjąć starania, aby podobne Marsze przeszły także ulicami Nowego Jorku, Chicago, Londynu, Dublina, Galway, Paryża, Madrytu, Rzymu, Berlina, Kijowa, Moskwy, Tbilisi, Ankary, Kapsztadu, Sydney, Tokio i innych miejscowości. Co prawda moje listy z zaproszeniami do akcji "Przypomnijmy o Rotmistrzu" wysyłane do takich organizacji jak Kongres Polonii Amerykańskiej, Kongres Polonii Kanadyjskiej, Kongres Polonii Niemieckiej, Europejska Unia Wspólnot Polonijnych, Unia Stowarzyszeń i Organizacji Polskich w Ameryce Łacińskiej, Rada Naczelna Polonii Australijskiej i inne, nieodmiennie odbijają się od ściany, zaś próby pobudzenia aktywności w tej mierze takich uczestników naszej akcji, jak np. Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii i Stowarzyszenie Poland Street, spełzły na niczym, nie znaczy to przecież, że ktoś z was nie będzie miał więcej szczęścia.

9) Można, a nawet trzeba ( ! ) w "przypominaniu o Rotmistrzu" wykazywać kreatywność. Jak niejednokrotnie wspominałem, każdy dobry pomysł w cenie!

10) Można wreszcie wziąć udział w konkursie na esej/artykuł/utwór, który Fundacja Paradis Judaeorum niniejszym ogłasza. Temat (który proszę traktować jako pewną wskazówkę, punkt wyjścia dla własnych przemyśleń): "Rotmistrz Witold Pilecki – dla mnie, dla Polski, dla świata".

Konkurs przeznaczony jest dla osób młodych – w wieku od lat 7 do 107, które:

a) przeczytały ze zrozumieniem „Raport Witolda” z 1945 r. i „Przesłanie Pana Cogito” Zbigniewa Herberta,

b) popierają ustanowienie 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem,

c) popierają nakręcenie superprodukcji filmowej o rtm.Pileckim,

d) znają znaczenie takich pojęć, jak „Polska”, „dobro wspólne”, „Bóg”, „Ojczyzna”, „honor”, „obywatel” „świadectwo”, „społeczeństwo obywatelskie”, „racja stanu”, „narodowy socjalizm”, „komunizm”, „wiara”, „nadzieja”, miłość”, „bliźni” (wedle koncepcji chrześcijańskiej).

Prace z dopiskiem „PRZYPOMNIJMY O ROTMISTRZU – KONKURS”, proszę nadsyłać emailem na adres michal.tyrpa [at] gmail.com, albo publikować na własnym blogu (jeśli autor prowadzi), a następnie przesłać link do tekstu na adres email niżej podpisanego. Konkursowe eseje/artykuły/utwory przyjmowane będą do 5 listopada 2010 r. Autorów uprasza się o podpisywanie prac własnym imieniem i nazwiskiem oraz podanie informacji na temat zawodu, wieku (w przypadku Pań – orientacyjnie ;) oraz miejsca zamieszkania.

Rozstrzygnięcie konkursu w Święto Niepodległości, 11 listopada 2010. Wśród nagród książki oraz płyty z filmami dokumentalnymi, wydane przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich. Dla zwycięzcy – książka Adama Cyry „Ochotnik do Auschwitz. Witold Pilecki 1901-1948”. Zdobywca drugiej nagrody otrzyma wspomnienia Jerzego Bieleckiego (w KL Auschwitz nr 243) pt. „Kto ratuje jedno życie”. Trzecia nagroda to płyty z filmami „Klisze pamięci Mariana Kołodzieja” oraz „Dni mojego życia.. Auschwitz. Historia prawdziwa”. Ewentualni wyróżnieni otrzymają znane uczestnikom naszej akcji kartki pocztowe z hasłem „Przypomnijmy o Rotmistrzu”/”Let’s Reminisce About Witold Pilecki”.

Lubię to! Skomentuj12 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale