48 obserwujących
385 notek
396k odsłon
1701 odsłon

Marco Patricelli z wizytą w Polsce

Włoskie wydanie "Ochotnika".
Włoskie wydanie "Ochotnika".
Wykop Skomentuj29

W związku z przypadającym 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci Ofiar Holocaustu odwiedził nas Marco Patricelli, autor biografii rtm.Pileckiego. Warszawskie i krakowskie spotkania z autorem „Ochotnika” zgodnie przemilczały polskie media.

Spotkania, do których doszło w Warszawie i Krakowie, zgodnie przemilczały rzetelne, patriotyczne mainstreamowe media, tak mocno zatroskane o wizerunek kraju, w którym izraelska młodzież i amerykańscy turyści masowo zwiedzają „polskie obozy koncentracyjne”.

I niech nikt nie sądzi, że ów znaczący brak wynika z przypadku. Informacje o warszawskiej i krakowskiej wizycie Marco Patricellego od dawna były dostępne na stronach internetowych Włoskiego Instytutu Kultury w Warszawie oraz Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie. Na dwa dni przed warszawskim spotkaniem z autorem „Ochotnika”, informacje podało również Wydawnictwo Literackie.

Fundacja Paradis Judaeorum i wolontariusze akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) wręcz ‘bombardowali’ mainstreamowe media w tej sprawie od końca grudnia ub.r. Wielokrotnie wysłaliśmy do różnych redakcji informacje, dla których nie zabrakło miejsca jedynie na stronie Galway Reporter TV, zob. Komunikat z 22 stycznia 2012 r.

Jak wspominałem, w Facebooku zostało założonych kilka ‘wydarzeń’, w których przypominaliśmy m.in. o spotkaniach z Marco Patricellim. Jeśli zatem żadna z polskich telewizji, rozgłośni radiowych, ogólnopolskich gazet ani słowem nie zająknęła się o wizycie autora „Ochotnika”, nie ma w tym przypadku. To świadoma postawa wszystkich polskich mediów. Najwyraźniej o Rotmistrzu - w kontekście Dnia Holocaustu i spotkań z Patricellim - wspominać nie warto... Tak w każdym razie sądzą – zjednoczeni ponad podziałami – redaktorzy „Rzeczpospolitej”, „Naszego Dziennika”, „Gazety Wyborczej”, „Gazety Polskiej”, „Tygodnika Powszechnego”, „Gościa Niedzielnego”, „Najwyższego Czasu”, „Niedzieli”, TVP, Polskiego Radia, RMF, Radia Maryja, Polsatu i TVN.

Dziś rano Janusz Jabłoński z Wydawnictwa Literackiego zdradził mi, że do nagrania wywiadu z Marco Patricellim próbował zachęcić TVN. Niestety, dziennikarze tej stacji interesują się autorem „Ochotnika” dokładnie w takim stopniu, co dziennikarze TV TRWAM…

Ci, którzy uczestniczyli w spotkaniu we Włoskim Instytucie Kultury w Warszawie, uznali je za bardzo udane. To samo można powiedzieć o spotkaniu, które nazajutrz, dokładnie w 67. rocznicę oswobodzenia KL Auschwitz, odbyło się w Żydowskim Muzeum Galicja na krakowskim Kazimierzu. Obok Autora „Ochotnika” i przedstawicieli organizatorów i młodzieży z Oświęcimia, wzięli w nim udział między innymi ambasador Republiki Włoskiej Riccardo Guariglia, prof.Wojciech Narębski – prezes oddziału krakowskiego Krajowego Związku Byłych Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, oraz piszący te słowa.

Przedstawiciel Wydawnictwa Literackiego zapewnił, że nakład książki, która dotąd rozeszła się w 3 tys. egzemplarzy będzie zwiększony. Jak się dowiedzieliśmy właśnie trwa dodruk. O wątkach polsko-włoskich i swojej przyjaźni z autorem „Ochotnika” opowiadał prof. Narębski – jeden z dwóch żyjących do dziś polskich weteranów spod Monte Cassino.

Marco Patricelli w pięknych słowach mówił o swojej fascynacji postacią Ochotnika do Auschwitz, o pomyśle na książkę i pracy nad nią, a także tym, z jakim przyjęciem spotyka się historia Witolda Pileckiego wśród uczniów włoskich szkół średnich. Patricelli wyraził przy tym nadzieję, że słynąca w świecie polska szkoła filmowa, podejmie wreszcie i zrealizuje z rozmachem temat, o który od 4 lat walczymy.

Ponieważ w pewnej chwili zostałem przez naszego Dostojnego Gościa zaproszony do zabrania głosu, miałem okazję podziękować Marcowi za piękną książkę, wręczyć mu ulotkę i pocztówkę naszej akcji oraz naklejkę z Rotmistrzem. Wspominając o zmarnowanym przez polskich parlamentarzystów i europarlamentarzystów (wszystkich opcji), projekcie ustanowienia 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, który to projekt został odnotowany na kartach „Ochotnika”, zaprosiłem zgromadzonych do udziału w akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”).

Fakt, iż biografia Witolda Pileckiego dostępna jest dziś nie tylko po włosku i francusku, ale także w wersji polskiej, to powód do radości. To również ważny (i podniesiony przez nas) argument w dyskusji z waszyngtońskim Muzeum Holocaustu na temat uwzględnienia świadectwa twórcy pierwszych Raportów o zagładzie narodu żydowskiego.

Reasumując, pomimo postawy polskich polityków i mediów – ponad wszelkimi podziałami zjednoczonych przeciwko Rotmistrzowi – prawda o założycielu Związku Organizacji Wojskowej w KL Auschwitz dochodzi do świadomości coraz szerszego gremium. Ogromna w tym zasługa wielkiego przyjaciela Polski, Marco Patricellego i jego napisanej z pasją książki.

Dziękując Autorowi „Ochotnika” i jego włoskiemu, francuskiemu i polskiemu wydawcy, pozdrawiam tradycyjnym Herbertowskim wezwaniem uczestników naszej akcji:

Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo..Raz jeszcze przypominam audycję Ewy Stockiej-Kalinowskiej z października 2010 r. – „Włoch od rotmistrza Pileckiego” (ważne sprostowanie słów, które padły w rozmowie: nasz projekt od początku dotyczy europejskiego upamiętnienia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, a nie Ofiar totalitaryzmów; w książce jest jak należy).

Zob. także:

Jerzy Bukowski
„O upamiętnienie rtm.Pileckiego w Muzeum Holocaustu”

Paweł Pomianek „Dzień Holocaustu. Miejsce dla rtm.Pileckiego?”

Profil akcji na Facebooku:

http://pl-pl.facebook.com/pages/Przypomnijmy-o-Rotmistrzu-Lets-Reminisce-About-Witold-Pilecki/300842628258

Suplement z 8 lutego 2012 r. – zob. fotogalerię ze spotkania na stronie Żydowskiego Muzeum Galicja:

http://www.galiciajewishmuseum.org/galeria/piatek-27012012-godz-1800-dzien-pamieci-o-holokauscie

 

Zobacz galerię zdjęć:

Francuskie wydanie "Ochotnika".
Francuskie wydanie "Ochotnika". Wydanie polskie. Marco Patricelli i miła pani tłumacz, 27 stycznia 2012 r. w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie. Marco Patricelli, Michał Tyrpa, prof.Wojciech Narębski.
Wykop Skomentuj29
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale