50 obserwujących
385 notek
423k odsłony
  4256   0

Czy rtm.Pilecki zasłużył na Wawel?

Rozpoczęła się dyskusja nad propozycją pochowania Ochotnika do Auschwitz z najwyższymi honorami w królewskiej katedrze na Wawelu.

14 sierpnia b.r. Fundacja Paradis Judaeorum zwróciła się do Prezydenta RP, arcybiskupa Krakowa i prezesa IPN o pochowanie szczątków rtm.Witolda Pileckiego z najwyższymi honorami państwowymi w katedrze wawelskiej. Skan listu dostępny w materiale pt. „Pochowajmy rtm.Pileckiego na Wawelu” na stronie www.michaltyrpa.blogspot.com .

Pełnomocnicy fundacji i wolontariusze akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) od 14.VIII.2012 wielokrotnie w ciągu ostatniego tygodnia informowali o sprawie media. Nowiny dotyczące rozwoju inicjatywy pojawiają się na facebookowym profilu akcji, a także w profilu wydarzenia PILECKI NA WAWEL .

I chociaż informacje o naszym projekcie dotarły do wszystkich redakcji, temat zainteresował tylko niektóre. Szczegóły w następujących linkach:

1) Galway’s Live TV

2) Radio Wnet

3) RadioRP.fm

4) PortalHistmag.org

5) Portal Fronda

6)Blogmedia24.pl

7) Wpolityce.pl

8) Radio Nadzieja

9) Niezalezna.pl

10) Polskie Radio – dla zagranicy

11) Radio Kraków

12) Polskie Radio

13) TVN24

14) Gazeta Wyborcza

15) Dziennik Polski

16) Gazeta Krakowska

17) Największy portal na Białorusi – Nasza Niwa

Jakkolwiek wielu mediom temat nie wydał się godnym odnotowania, zaistniał w wielu miejscach w Sieci. To także zasługa takich blogerów jak Natalia Julia Nowak i warszawski patriotyzm .

Tytułowe pytanie: czy, a jeśli tak to w jaki sposób rtm.Witold Pilecki zasłużył na pogrzeb z najwyższymi honorami państwowymi i w miejscu najświętszym dla polskiej kultury i polskiej historii, dociera do świadomości ogółu. I sam fakt, iż Polacy zaczęli się nad tym zastanawiać, to – jak słusznie stwierdziła Joanna Płotnicka, pełnomocnik Fundacji Paradis Judaeorum – powód do radości. Niezwykłe dokonania Rotmistrza, ba! nawet sama jego postać są bowiem w Polsce A.D.2012 nadal powszechnie nieznane.

Wśród wypowiedzi, które pojawiły się w różnych miejscach, mnie osobiście szczególnie bliskie są te, które przypominają komentarze takich autorów jak czarnalimuzyna („Popieram. Pogrzeb z najwyższymi honorami i złożenie szczątków rtm.Witolda Pileckiego w Królewskiej Katedrze na Wawelu jest należytym uczczeniem takiego Bohatera.) oraz laenia („Idea pochowania Rotmistrza na Wawelu wydaje mi się piękna. I jakim byłaby zadośćuczynieniem za to wysypisko śmieci...”).

Na drugim biegunie lokują się opinie osobistości cytowanych przez małopolskie media, które dokonań Ochotnika do Auschwitz, twórcy Związku Organizacji Wojskowej i autora pierwszych raportów o Holokauście nie uznają za szczególne.

21 b.m. w poranku Radia Kraków szef małopolskiego SLD, poseł Kazimierz Chrzanowski orzekł: „Rotmistrz Pilecki to postać zasługująca na honory i uznania. Powinien być pochowany w godnym miejscu, ale raczej nie powinien to być Wawel. W Krakowie jest wiele miejsc honorowych, gdzie można pochować szczątki rotmistrza Pileckiego, natomiast Wawel to chyba troszkę za daleko” (oryginalna wypowiedź tutaj). Dzień później „Gazeta Krakowska” i krakowski „Dziennik Polski” zacytowały prof.Andrzeja Friszke – historyka i członka Rady IPN, który stwierdził, że „Na Wawelu nie powinien być chowany nikt więcej.” (vide link).

Czy przedstawiciele innych środowisk społecznych i politycznych okażą się w swych poglądach solidarni z Kazimierzem Chrzanowskim i prof.Friszke?

Na ile świadomość, iż czyny rtm.Witolda Pileckiego stawiają go w rzędzie postaci najbardziej świetlanych i absolutnie wyjątkowych w całej polskiej historii obecna jest wśród współczesnych polskich elit?

Czy rtm.Witold Pilecki zasłużył na pochówek na Wawelu z najwyższymi honorami państwowymi?

Zacznijmy zadawać to pytanie! Zadajmy je swoim znajomym. Zadajmy je tym, których darzymy szacunkiem i tym, których uznajemy za autorytety. Zadajmy je tym, których uważamy za swoich przedstawicieli w rozmaitych instytucjach i tym na których być może kiedyś będziemy głosować.  Odpowiedziami jakie uda nam się uzyskać, podzielmy się w profilu facebookowego wydarzenia PILECKI NA WAWEL

Wszystkich, którym droga jest Sprawa, o którą walczymy zachęcam do nieustannego przypominania o Rotmistrzu. Tych, którzy w ostatnich dniach zwracali mi uwagę, iż informacji o naszym najnowszym projekcie nie sposób znaleźć na łamach najważniejszych ogólnopolskich gazet raz jeszcze informuję, że od 14 b.m. wszystkie media wielokrotnie informowane były o naszym liście. Jeśli nie rozumiecie dlaczego o tym nie napisali – sami zapytajcie w redakcjach.

Być może jakąś wskazówką dla nie zdających sobie sprawy z tego, jak mają się deklaracje do rzeczywistości w polskich mediach będzie to, o czym mówiłem we wskazanym wyżej wywiadzie Jolanty Święszkowskiej z Radia Nadzieja, a także w nagranej 10 sierpnia 2012 r. w Krakowie na Brackiej, trwającej trzy kwadranse rozmowie z Krzysztofem Sitko z RadioRP.fm


 

Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo..

 

Zob. także:

http://mementomori.salon24.pl/posts/

 

 

 

Zobacz galerię zdjęć:

Srebrna moneta wydana przez NBP na wniosek Fundacji Paradis Judaeorum.
Srebrna moneta wydana przez NBP na wniosek Fundacji Paradis Judaeorum. Polska wersja ulotki akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki")
Lubię to! Skomentuj159 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale