Blog
Memento mori..
Michał Tyrpa
Michał Tyrpa inicjator akcji "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki")
49 obserwujących 385 notek 385342 odsłony
Michał Tyrpa, 17 stycznia 2013 r.

Witold Pilecki, Muzeum Holocaustu i Timothy Snyder

3 lata temu, mimo sprzeciwów Muzeum Auschwitz, NBP (na wniosek Fundacji Paradis Judaeorum) wyemitował monetę z Rotmistrzem.
3 lata temu, mimo sprzeciwów Muzeum Auschwitz, NBP (na wniosek Fundacji Paradis Judaeorum) wyemitował monetę z Rotmistrzem.

Rok temu wolontariusze akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) uświadomili historykom z waszyngtońskiego Muzeum Holocaustu potrzebę oddania Ochotnikowi do Auschwitz hołdu i należnego miejsca w placówkach upamiętniających zagładę Żydów. Przed tegorocznym Międzynarodowym Dniem Pamięci Ofiar Holocaustu Fundacja Paradis Judaeorum poprosiła o wsparcie w tej sprawie pełnomocnika premiera ds. dialogu międzynarodowego, i - ostatnio - historyka z Yale.

Niebawem minie rok od udzielenia przez waszyngtońskie Muzeum Holocaustu odpowiedzi na list Fundacji Paradis Judaeorum w sprawie rtm.Pileckiego. 6 lutego 2012 r. dr Steven Luckert, kurator ekspozycji stałej w United States Holocaust Memorial Museum wysłał odpowiedź na list z 30 sierpnia 2010 r.

Choć informowaliśmy o tym wielkiej wagi wydarzeniu – fakcie dokonanym za sprawą wolontariuszy akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) – wszystkie polskie (i polonijne) media, temat zainteresował nielicznych. Wspomniał o sprawie krakowski „Dziennik Polski” w notatce z 20 lutego 2012 r, vide: „Muzeum Holocaustu przyjrzy się Rotmistrzowi” . Dzień później informacja pojawiła się na stronie Stefczyk.info, zob.: „Muzeum Holocaustu zauważyło Rotmistrza” . Natomiast 4 marca 2012 r. w portalu wPolityce.pl opublikowano materiał „Grupa społeczników uświadomiła Muzeum Holocaustu dokonania rotmistrza Pileckiego”.

Dyskusja o miejscu rtm.Pileckiego i bohaterów Związku Organizacji Wojskowej w historii Holocaustu i we współczesnych muzeach upamiętniających zagładę Żydów, w polskich mediach nie zaistniała…

Czy podobnie będzie i tym razem? Wolno wierzyć, że nie. Pierwszym akcentem w ramach przygotowanego przez Fundację Paradis Judaeorum programu pt. „Kalendarium Rotmistrzowskie 2013” będzie wydarzenie pt. „Dzień Holocaustu 2013 z rtm.Pileckim”.

Tymczasem 27 stycznia b.r. w waszyngtońskim Muzeum Holocaustu odbędzie się wykład historyka z Uniwersytetu Yale poświęcony postaci i dokonaniom rtm.Pileckiego.

Jak wiadomo, 10 grudnia 2012 r. Fundacja Paradis Judaeorum zwróciła się do Przewodniczącego Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej o wsparcie starań o trwałe miejsce dokonań rtm.Pileckiego w muzeach Holocaustu, zob. materiał z 17.XII.2012: „O rtm.Pileckim w Muzeach Holocaustu do prof.Bartoszewskiego”.

Miesiąc później, odwołując się do owoców naszych kilkuletnich starań, z analogiczną prośbą zwróciłem się do Timothy Snyder’a. Kopia listu do prof.Snydera została zamieszczona w dyskusji na facebookowym profilu waszyngtońskiego Muzeum Holocaustu, kliknij w link.

Fakt, że w ramach projektu „przypomnienia o Rotmistrzu” 27 stycznia b.r. partnerem Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie jest Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau musi cieszyć. Zwłaszcza nas, wolontariuszy akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”), którzy pamiętamy podjęte przez Muzeum Auschwitz na przełomie 2009 i 2010 r., próby storpedowania emisji srebrnej monety z rtm.Pileckim, o co skutecznie wnioskowała do Narodowego Banku Polskiego Fundacja Paradis Judaeorum. Więcej na ten temat między innymi w materiale sprzed dwóch lat (z 26.I.2011):  „Przypomnijmy o Rotmistrzu w Dzień Holocaustu”.

Od stycznia 2008 r. powtarzamy: postać i dokonania rtm.Pileckiego – symbolu heroicznego wymiaru człowieczeństwa i prawdziwej miłości do człowieka – może i powinna łączyć ludzi dobrej woli na całym świecie. Może i powinna na trwałe wejść w świadomość Polaków, Europejczyków, mieszkańców globalnej wioski.

I chociaż nie pojmują tego (zjednoczone ponad podziałami, cenzorskie) media, ani (cyniczni, zakłamani) politycy i urzędnicy, rozumie ową prawdę coraz więcej zwykłych ludzi. Pojmują ją ci, którzy ze zrozumieniem przeczytali „Raport Witolda” i wyciągnęli z tej lektury wnioski.

Należą do nich przede wszystkim osoby, które złożyły podpis pod Oświadczeniem Wolontariuszy Akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu” z 25 września 2012 r. oraz te, które podpisały upubliczniony dokładnie miesiąc przed Wigilią Bożego Narodzenia 2012 r. List do dzieci rtm.Pileckiego.

Dlatego – z okazji pięciolecia naszej inicjatywy – zwróciłem się do sygnatariuszy obu dokumentów z propozycją podzielenia się (najlepiej w formie osobnego tekstu na własnym blogu) odpowiedzią na pytanie: Dlaczego jestem wolontariuszem akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu”?

A wszystkich nieustająco zapraszam:

Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo…

 

Zob. także:

http://mementomori.salon24.pl/posts/ 

Blog Siłaczki

Natalia Julia Nowak: „Przypomnijmy o Rotmistrzu – wolontariat patriotyczny”

 

Główny profil akcji na facebooku:

http://www.facebook.com/pages/Przypomnijmy-o-Rotmistrzu-Lets-Reminisce-About-Witold-Pilecki/300842628258

 

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

darmowy hosting obrazków Przypomnijmy o Rotmistrzu / Let's Reminisce About Witold Pilecki on Facebook. Doświadczając kolejnych erupcji Inferno Polonico, przed oczami duszy widzę Witolda Pileckiego, który do nas, wolontariuszy akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki mówi"), mówi:"Z powodu mojego imienia będą was nienawidzić" (Mt 24,9)

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • @SIŁACZKA On też miał s w o j e r a c j e ! Więcej empatii, Siłaczko! I odrobinę...
  • @SIŁACZKA Empatia. I podziw. To jest to, czego wciąż nam brakuje... Co teraz odważny...
  • @ERYK TOBIASZ Tak się zastanawiam (to wciąż dla mnie zagadka), co może kierować tego typu...

Tematy w dziale