50 obserwujących
385 notek
421k odsłon
  253   0

Przypomnijmy Andrzejowi Dudzie o Narodowym Dniu Pamięci 14 czerwca

Nagłówek listu Fundacji Paradis Judaeorum do Prezydenta RP z 15.XII.2016
Nagłówek listu Fundacji Paradis Judaeorum do Prezydenta RP z 15.XII.2016

Na pół roku przed Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych, Fundacja Paradis Judaeorum – inicjator akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let's Reminisce About Witold Pilecki”) - przypomniała Prezydentowi RP o jego powinności wobec najbardziej przez polskich polityków lekceważonego święta państwowego, a także poprosiła o deklaracje wsparcia dla idei Europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem oraz Placu Rotmistrza Witolda Pileckiego przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.


Przed rokiem Fundacja Paradis Judaeorum i wolontariusze zainicjowanej w styczniu 2008 r. akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let's Reminisce Abou Witold Pilecki”) prosili prezydenta Andrzeja Dudę o obecność pod Ścianą Śmierci 14 czerwca 2016 r. Szczegóły w tym linku oraz tutaj.


Jak się okazało, prezydent Andrzej Duda po raz kolejny nie znalazł czasu, aby 14 czerwca 2016 r. złożyć hołd polskim ofiarom niemieckiego ludobójstwa. Jedynym polskim politykiem, który tego dnia zechciał wziąć udział w uroczystościach pod Ścianą Śmierci był Paweł Kukiz, zob. galerię z uroczystości.


W grudniu 2016 r. wolontariusze akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let's Reminisce About Witold Pilecki”) podjęli działania mające na celu wsparcie inicjatywy gdańskich radnych PiS, dążących do nadania placowi przed Muzeum II Wojny Światowej imienia patrona Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, zob. petycję i dyskusję w tym wątku.


Sześć miesięcy przed 14 czerwca 2017 r. Fundacja Paradis Judaeorum zwróciła się do głowy państwa polskiego z trzema kwestiami. Oto skan (trójstronnicowego) poleconego listu priorytetowego wysłanego 15 grudnia 2016 r.:


https://drive.google.com/file/d/0Bz61_PER1DyEX1RDTFZSYi05NFk/edit


Czy tym razem Pan Prezydent da świadectwo autentycznego przywiązania do deklarowanych wartości? Czy 14 czerwca 2016 r. zaśpiewa z nami Mazurka Dąbrowskiego pod Ścianą Śmierci, czy wesprze tych, którzy ośmielają się na świętym kawałku terytorium Rzeczypospolitej zakazywać wykonywania hymnu? Czy Andrzej Duda złoży deklarację w sprawie Europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem? Czy pomoże w uświadamianiu kolejnym pokoleniom gości Muzeum II Wojny Światowej kto w mrocznych czasach totalitaryzmów okazał się najdzielniejszym z dzielnych?


Wkrótce poznamy odpowiedzi na te pytania. I nie ma wątpliwości, że odpowiedzi te będą brzemienne w skutki. Tymczasem w imieniu uczestników naszej akcji, zapraszam do udziału w ostatnim wydarzeniu Kalendarium Rotmistrzowskiego 2016, a także do udziału w dwudziestu wydarzeniach jakie składają się na Kalendarium Rotmistrzowskie 2017.


O Witoldzie Pileckim nie wystarczy „pamiętać”. Trzeba o nim p r z y p o m n i e ć i stale p r z y p o m i n a ć . Zwłaszcza w obliczu niesłabnącej kampanii zniesławień, której symbolem „polskie obozy koncentracyjne” w światowych mediach i na stronie Instytutu Jad Waszem. Zwłaszcza w obliczu nie wywiązania się przez Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie z obietnicy złożonej Fundacji Paradis Judaeorum 6 lutego 2012 r. odnośnie uzupełnienia ekspozycji o informacje dotyczące autora pierwszych raportów zza drutów Auschwitz. Zwłaszcza w obliczu zaprzepaszczenia przez solidarnych ponad podziałami polskich polityków szansy na ustanowienie podczas polskiej prezydencji w UE Europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem oraz rugowania przez dyrekcję Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau uroczystości od lat organizowanych 14 czerwca na terenie obozu przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich.


Mam nadzieję, że we środę 14 czerwca 2017 r. spotkamy się pod Ścianą Śmierci byłego KL Auschwitz. Tych, którzy nie będą w stanie przybyć, zachęcam przynajmniej do (wirtualnego) wzięcia udziału i propagowaniu tego spychanego przez polskich polityków w niebyt, święta państwowego – profil wydarzenia Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych 2017.


Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo..

 

Strona główna akcji:


https://www.facebook.com/Przypomnijmy-o-Rotmistrzu-Lets-Reminisce-About-Witold-Pilecki-300842628258


Zobacz galerię zdjęć:

potwierdzenie nadania przesyłki
potwierdzenie nadania przesyłki
Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka