1 obserwujący
10 notek
55k odsłon
712 odsłon

Nowe inwestycje w miedź a perspektywa spowolnienia wzrostu gospodarczego

Wykop Skomentuj29

Eksperci coraz częściej podejmują temat skutków spowolnienia gospodarczego, w tym także jego konsekwencji dla Polski. Nie od dziś wiadomo, że kołem napędowym dla gospodarki w tym okresie mogą być rozpoczęte wcześniej inwestycje. Nowe projekty górnicze to szansa na zastrzyk finansowy, który będzie wspierać utrzymywanie tempa wzrostu PKB. 

Osłabienie kursu dolara oraz perspektywa wolniejszego tempa wzrostu stóp procentowych w USA – to tym czynnikom przypisuje się przewidywane spowolnienie gospodarcze. Co ciekawe, w tym czasie miedź ma szansę być jednym z najbardziej pożądanych surowców. Eksperci rynkowi przewidują, że w 2019 r. zapasy miedzi mogą spaść znacznie poniżej średnich poziomów, tak więc jej cena będzie rosła. 

W budowaniu długookresowego wzrostu gospodarczego ogromną rolę pełnią inwestycje. Jednak ich dzisiejszy poziom jest niewystarczający do utrzymania wysokiego tempa wzrostu w Polsce, na wypadek dyskutowanego spowolnienia. Dane Eurostatu wskazują, że w latach 2004-2017 stopa inwestycji sektora prywatnego pozostaje jedną z najniższych w Unii Europejskiej. Polska znajduje się na 21 miejscu m.in. za Maltą, Rumunią czy Bułgarią. 

Gdzie na tej mapie znajdują się inwestycje w polską miedź? Według raportu Ernst & Young „Analiza opodatkowania wydobycia miedzi w Polsce w kontekście potencjalnych, nowych inwestycji”, niski budżet na eksplorację złóż miedzi, na poziomie zaledwie 26 milionów zł, plasuje Polskę daleko za ścisłą czołówką potentatów wydobycia, bowiem na 23 miejscu, daleko za Chile, Ekwadorem, Meksykiem, czy Kongo.


image


W większości krajów, które posiadają duże złoża miedzi i chcą rozwijać potencjał tego surowca, istnieją zachęty podatkowe dla nowych projektów górniczych. Tymczasem Polska to jedyny kraj, gdzie nie ma możliwości odliczenia podatku miedziowego od podstawy opodatkowania (!) oraz gdzie nie wdraża się żadnych ulg i zachęt podatkowych dla przedsiębiorców chcących inwestować w tym sektorze.

Budowa nowoczesnej kopalni miedzi to miliardy złotych przeznaczone na inwestycje, ale także realne wsparcie dla budżetu państwa. To także korzyści dla społeczeństwa, w postaci kilku tysięcy nowych miejsc dobrze płatnej pracy.  

Dlatego mając na uwadze obecną dobrą koniunkture gospodarczą, rosnące znaczenie Polski w Europie i na świecie, zainteresowanie dla inwestycji w Polsce, możemy zabezpieczyć nasz kraj przed potencjalnym spowolnieniem gospodarczym w przyszłości. 


Wykop Skomentuj29
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka