283 obserwujących
1149 notek
2023k odsłony
  265   0

List od ambasadora Białorusi. Groźby?

 

Jak Państwa informowałem, wielokrotnie upominałem się o przestrzeganie praw człowieka na Białorusi (szczegóły na mojej stronie internetowej), jestem bowiem zastępcą członka delegacji PE do spraw współpracy z Białorusią. Parę dni temu otrzymałem list od ambasadora Białorusi w Polsce. Oto jego treść (proszę zwrócić uwagę na ostatnie dwa akapity.
 
Szanowny Panie Pośle,
         Republika Białoruś z zaniepokojeniem przyjmuje dochodzące z Brukseli informacje o intencji części europarlamentarzystów przyjąć podczas najbliższej sesji Parlamentu Europejskiego rezolucję „w sprawie Białorusi”.
         Z żalem należy stwierdzić, że te intencje, jak nam się wydaje, powstały na skutek nieobiektywnego odzwierciedlenia w polskich mediach informacji o sytuacji mniejszości polskiej na Białorusi.
         Chcemy przy tym zwrócić Pana uwagę na to, że polsko-białoruski dialog na ten temat wciąż trwa. Jednym ze znaczących sygnałów tego dialogu jest spotkanie Prezydenta Białorusi A.Łukaszenki z Ministrem spraw zagranicznych Polski R.Sikorskim w Kijowie 25 lutego b.r., podczas którego została podjęta decyzja o powołaniu polsko-białoruskiej grupy ekspertów w sprawie rozwiązania problemu. W szybkim terminie ta grupa powinna rozpocząć prace, które według apelu R.Sikorskiego do mediów i polityków mają być przeprowadzone bez wywierania wpływu na ekspertów poprzez jakiekolwiek formy.
         W tym kontekście podjęcie rezolucji Parlamentu Europejskiego nie będzie dobrym krokiem nie tylko na tle prac tej grupy, ale oraz na tle ciągle prowadzonego polsko-białoruskiego i białorusko-europejskiego dialogu. Jesteśmy pewni, że podjęta rezolucja w niezależności od jej treści nie będzie wywierała dobrego wpływu na prace grupy oraz nie będzie sprzyjała rozwiązaniu problemu polskiej mniejszości na Białorusi.
         Mamy nadzieję, że w trosce o dobro Polaków na Białorusi Pan powstrzyma się przed podjęciem pośpiesznych decyzji i podczas rozpatrywania kwestii białoruskiej w Parlamencie Europejskim będzie się posługiwać obiektywnymi informacjami w tej sprawie, biorąc za podstawę interesy białoruskich obywateli, w tym polskiego pochodzenia, oraz obustronnych stosunków naszych państw.
Korzystając z tej okazji łączę zapewnienia swojego bardzo wysokiego szacunku.
 
Z poważaniem,
 
Viktar Gaisenak
 
Ambasador Republiki Białoruś
w Rzeczypospolitej Polskiej
 
Czy i Państwo uznajecie ostatnie dwa akapity za zawoalowaną groźbę, że w przypadku głosowania wbrew interesom reżimu w Mińsku, może ulec pogorszeniu sytuacja Polaków na Białorusi? Bo tak właśnie to odebrałem. Oczywiście, w niczym nie zmieniło to mojej decyzji, ale po raz kolejny można się było przekonać, że Lukaszenka traktuje swoich obywateli polskiego pochodzenia jako zakładników.
Lubię to! Skomentuj27 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale