Mila Nowacka Mila Nowacka
2986
BLOG

Sezon na grypkę czyli o czym każdy pacjent wiedzieć powinien

Mila Nowacka Mila Nowacka Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 19

 

Zbliża się sezon na grypkę. Plucha jesienna przekształca się w pluchę zimową, w tym roku zima ma być znacznie mniej mroźna niż w latach poprzednich, co zwykle oznacza wzrost zachorowań.

Plucha, pluchą, ale idą i Święta i Sylwester, każdy weźmie końskie dawki tego i owego, aby móc nie kichać w karpia, a niebawem bawić się bez chrypki na balu, gdy tymczasem....

Jeszcze niedawno wśród lekarzy rozpowszechniony był pogląd, że każdy rodzaj farmakoterapii zdecydowanie wyklucza spożywanie alkoholu. Dzisiaj się od tego odchodzi; wielu lekarzy zezwala pacjentom na jednego drinka, uważając to za mniejsze zło, niż gdyby delikwent przed zakrapianą imprezą samowolnie przerywał leczenie. Są jednak substacje, których z alkoholem zdecydowanie łączyć nie wolno. A wśród środków na przeziębienie jest ich co najmniej kilka.

Składniki przeciwbólowe a alkohol

Przede wszystkim- paracetamol. Zawiera go prawie każdy specyfik kojarzący się z przeziębieniem (Fervex, Gripex, Theraflu, Efferalgan, Tabcin itp). O ile w normalnych warunkach  jest to najbezpieczniejszy lek przeciwbólowy, to w połączeniu z alkoholem- zwłaszcza pitym przewlekle, czyli więcej niż 2-3 razy w tygodniu- przekształca się  w niezwykle hepatotoksyczny, czyli szkodliwy dla wątroby metabolit. Dlatego nie jest to również dobry lek na poranny ból głowy ;)

Jeśli już musisz iść z grypą na imprezę, mniejszym złem są ibuprofen lub kwas acetylosalicylowy (NLPZ-ety, czyli niesterydowe leki przeciwzapalne). Jest to z kolei spory cios dla żołądka, który musi odeprzeć wtedy zmasowany atak tabletki i drinka, dlatego zadbajmy o niego, dajmy osłonę w postaci treściwego posiłku przed, i pijmy nie więcej niż 1-2 jednostki! (…)

Leki przeciwalergiczne

To jeszcze nie wszystkie wrogie imprezowiczom substancje. W wielu preparatach  przewijają się leki antyhistaminowe, czyli te przeciwko reakcjom alergicznym. Są to np.

  • feniramina (Fervex, Theraflu ExtraGrip),
  • chlorfeniramina (Gripex Noc, Tabcin)
  • triprolidyna (Acatar ActiTabs Actifed),
  • ceteryzyna(Cirrus i wiele leków na alergię)

Już same w sobie działają one usypiająco, a alkohol dodatkowo to  nasili. Innymi słowy- zaśniesz pod stołem szybciej, niż Ci się wydaje. Czy wiesz, że przy ceteryzynie już stężenie 0,8‰ we krwi może Cię „zresetować”?

Więcej na ten temat u źródła

Nie tylko w alkoholu jest problem. W pokarmach również.

Farmaceuci rzadko kiedy informują o możliwych interakcjach leków z niektórymi produktami (a lekarze niemal nigdy!), gdy tymczasem zwykłe mleko bywa realnym wrogiem wielu kuracji (w tym antybiotykowej).

Zjadasz sobie niewinne jabłuszko, nie mając pojęcia, że właśnie pozbawiło ono lek, który przyjmujesz, połowy substancji leczniczych! Wystrzegasz się picia wina podczas kuracji, nie mając pojęcia, że dużo bardziej zaszkodzi ci zjedzone ciasteczko!

Zobacz, o czym farmaceuta i lekarz powiedzieć powinni, a czy to z lenistwa, czy braku czasu nie mówią .

Komentarze obraźliwe usuwam. Banuję chamów, klony i trolle bez względu na opcję, z której są. UWAGA NIE MAM KONT NA FACEBOOKU I NK Jakakolwiek wiadomość stamtąd, rzekomo ode mnie - nie jest ode mnie

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (19)

Inne tematy w dziale Technologie