Blog
Mirosława Kruszewska
0 obserwujących 14 notek 17248 odsłon
Mirosława Kruszewska, 9 października 2011 r.

Ks. Prof. Janusz Ihnatowicz laureatem nagrody literackiej ZPPnO

 KS. PROF. JANUSZ IHNATOWICZ - poeta - uhonorowany został w tych dniach Nagrodą Literacką Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie (Londyn). 

 W tym roku mija 60 lat od ustanowienia prestiżowej Nagrody Literackiej ZPPnO. W tym roku także nagroda spełniła oczekiwania nas wszystkich - laureatem został nie tylko wybitny poeta, ale postać ciesząca się ogólną sympatią i respektem w środowisku całej emigracji polskiej.  

JANUSZ ARTUR IHNATOWICZ (ur. 26 lipca 1929 w Wilnie) – polski duchowny katolicki, emerytowany profesor i dziekan teologii bazyliańskiego Uniwersytetu Św. Tomasza (St. Thomas University) w Houston, w Texasie, gdzie mieszka na stałe.

Urodzony w Wilnie, lata wojenne spędził w Częstochowie. Od 1946 roku przebywa na emigracji – początkowo w Irlandii, od 1951 w Kanadzie, od 1969 w Stanach Zjednoczonych. W latach 1948-51 studiował filozofię i psychologię na uniwersytecie w Dublinie, Irlandia . W latach 1948-51 studiował filozofię i psychologię na uniwersytecie w Dublinie, Irlandia, uzyskując stopień Bachelor of Arts. Seminarium duchowne ukonczył w Kielcach i tam, w roku 1962, otrzymał święcenia kapłańskie.

J.A.Ihnatowicz jest poetą, krytykiem, eseistą, dramaturgiem i tłumaczem. Napisał trzy sztuki teatralne, tłumaczył na język polski poetów angielskich i amerykańskich (Whitman, Pound i in.), przełożył też na angielski sztukę Jerzego Zawieyskiego ”Sokrates”. Drukował w ”Tygodniku Powszechnym”, ”Więzi”, ”Znaku”, ”Kulturze”, ”Wiadomościach”, ”Merkuriuszu Polskim”, ”Życiu Akademickim”, ”Kontynentach”, ”Oficynie Poetów” i ”Przemianach”. Jego przekłady Psalmów z hebrajskiego weszły do antologii ”Izrael w poezji polskiej” (Paryż 1958). Reprezentowany jest również w antologii londyńskiej ”Ryby na piasku”.

Od 1969 wykładał teologię i patrystykę na Uniwersytecie Św.Tomasza (University of St. Thomas) w Houston. W 1997 otrzymał papieski Order św. Krzysztofa „Pro Ecclesia et Pontifice”. Członek Polskiego Instytutu Naukowego w Ameryce z siedzibą w Nowym Jorku, Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie w Londynie oraz krajowego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Debiutował jako poeta w 1954 w pismach londyńskich wierszami opublikowanymi w miesięczniku Studentów Polskich Zagranicą „Życie Akademickie” oraz prozą w katolickim tygodniku religijno-kulturalnym „Życie”.

 

Laureat Nagrody Kościelskich (1973).

Laureat Nagrody Literackiej Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie (2011).

 

Mirosława Kruszewska

(Seattle, USA)

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • @autorytetopożeracz Przepraszam, ale Pańskie dane są mylne. Półanalfabeta Moskal nie był...
  • Cytat z blogu Dedalusa: Tak historię swojego ojca opisuje Andrzej Wajda:...
  • MARIAN OWCZARSKI - następna ofiara w Orchard Lake! Ś.p. wielki polski artysta, niestrudzony...

Tematy w dziale