Michał Jaworski Michał Jaworski
400
BLOG

Nowe nauki salonowe.

Michał Jaworski Michał Jaworski Technologie Obserwuj notkę 47

Salon24 to takie ciekawe miejsce, gdzie za głoszenie zdań powszechnie uznawanych za prawdziwe - na przykład, że w Anglii budowano w stylu barokowym albo że 1 * 1 = 1 można zostać nazwanym folksdojczem albo ruską onucą albo jednym i drugim równocześnie a na dodatek jeszcze agentem SB.

Decydującym argumentem zawsze jest, iż adwersarz siebie przedstawia jako prawdziwego Polaka i patriotę a jego tezy wzmacniają suwerenność ojczyzny. Drugie samo w sobie nie jest nieprawdziwe,  ponieważ nie jesteśmy aż tak potężnym krajem, aby głoszonymi u nas głupotami reszta świata jakoś szczególnie się przejmowała. Możemy więc mieć nie tylko swoją narodową sztukę ale również matematykę i nauki przyrodnicze. Czasem mamy spory z innymi nacjami na tle historii, ale one wygasną, kiedy ustaną nasze kontakty z tymi narodami i państwami a ustaną, bo nikt do siebie nie wpuści samolotów latających według naszej narodowej fizyki (pisowski minister nauki wyżej ocenia publikacje w Pedagogice Katolickiej niż w Physical Review).

Po ogólnym wstępie  opartym na kontaktach z bracią blogerska na S24 pisującą czas na nowy konkret.

Niebywale wytrwały salonowy reformator fizyki napisał - według siebie KRYTYCZNĄ a według posiadających szczątkową edukacje fizyczną  IDIOTYCZNĄ notkę, w której w swoim mniemaniu rozprawia się ze zdaniem: 

image

Można krytykować precyzję tego stwierdzenia, zastanawiać się co dokładnie znaczy "faza podparcia" ale równocześnie trzeba zwrócić uwagę, że mowa o KOLANIE a nie na przykład połowie podudzia - widocznie kolano (oraz inne stawy) coś wyróżnia.
A wyróżniają momenty sił - ciążenia i równoważący go moment siły napinającej ścięgna w stawie. 

image

Na rysunku:
G - cięzar,
R - odległość osi kolana od pionu przechodzącego przez środek masy/ciężkości (około 30 cm)
r - odległość osi kolana od umownego ścięgna (około 5 cm)
F - siła w umownym ścięgnie.

Oczywiście musi być G * R = F * r (ze względu na prostopadłość iloczyn wektorowy to iloczyn wartości). 
Z tego wynika, że siła w ścięgnie kolana musi być WIELOKROTNIE większa od ciężaru posiadacza kolana. Pominąłem szczegóły  anatomiczne budowy kolana - one co najwyżej mogą zwiększyć siły, natomiast nie mogą zmniejszyć, bowiem nie da się powiększyć r ponad rozmiary kolana.
Tym niemniej w naturze pewnie występują stawy o tak prostej budowie i zapewne tak samo przenoszą obciążenia dużo większe, niż wynikałoby z ciężaru ich posiadaczy. 
Posłużyłem się przykładem komika kroczącego w ekstraordynaryjny sposób ze względu na łatwość dorysowania potrzebnych mi kresek a autor krytykowanego zdania pewnie dysponował danymi z literatury.


 Bardzo były fizyk teoretyk, do 1982 pracownik naukowy. Autor referatu na I Konferencji Smoleńskiej. Dzisiaj sam zdziwiony, skąd w tym temacie i miejscu się znalazł. Archiwalne notki: http://mjaworski50.blogspot.com/ Odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności ale też podejrzany o przynależność do niedorżniętej watahy współpracowników gestapo.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie