MłodaRP MłodaRP
58
BLOG

Rocznica i wywiad

MłodaRP MłodaRP Polityka Obserwuj notkę 0

Dzisiaj, 11 lutego, przypada druga rocznica powstania serwisu MlodaRP.net, który stał się kamieniem węgielnym Stowarzyszenia MłodaRP. Z tej okazjwi w serwisie pojawił się wywiad z twórcami MłodejRP - Adrianem Twarowskim i Marcinem Żukowskim. Tutaj publikujemy fragment, a do lektury całości zachęcamy, jest dostępna tutaj - http://www.mlodarp.net/tekst/id/248



Minęły dwa lata od powstania serwisu MlodaRP.net, już kilka miesięcy działa Stowarzyszenie MłodaRP, a co o tym wszystkim sądzą pomysłodawcy inicjatywy zwanej MłodąRP - Adrian Twarowski i Marcin Żukowski? O swoim dziecku, pomysłach, inspiracjach i działaniach opowiadają Monice Łopuszyńskiej i Maciejowi Smogorzewskiemu.

Monika Łopuszyńska: Proszę się przedstawić.

Marcin Żukowski: Proszę zacznij… Chociaż nie, to chyba ja powinienem.

Adrian Twarowski: No raczej tak.

MŻ: Nazywam się Marcin Żukowski, jestem prezesem i jednym z ojców-założycieli Stowarzyszenia MłodaRP.

AT: Adrian Twarowski, jestem wiceprezesem i drugim ojcem-założycielem Stowarzyszenia MłodaRP.

MŻ: Teraz Wy się przedstawcie.

MŁ: Nazywam się Monika Łopuszyńska i będę przeprowadzać wywiad z filarami MłodejRP.

Maciej Smogorzewski: Maciej Smogorzewski, będę robił wywiad z wyżej wymienionymi panami.

MŁ: Jaka jest geneza powstania MłodejRP? Co skłoniło Was do założenia stowarzyszenia i rozpoczęcia działalności?

AT: Jeszcze w gimnazjum sporo rozmawialiśmy na temat założenia jakiejś strony internetowej, gdzie młodzi ludzi mogliby publikować swoje teksty i przelewać swoje myśli na papier.

MŻ: Na klawiaturę znaczy.

AT: Pomysł trochę się rozbił, gdy skończyliśmy gimnazjum, a po latach…

MŻ: Niecałych dwóch.

AT: Założyliśmy stronę MlodaRP.net, a potem Stowarzyszenie MłodaRP.

MŻ: Po prostu któregoś dnia rozmawiając sobie stwierdziliśmy, że założymy stronę i to zrobiliśmy. To znaczy najpierw wymyśliliśmy nazwę naszej inicjatywy. Nie pamiętam innych koncepcji – poza MłodąRP – ale zapewne takie były.

MŁ: Dlaczego akurat MłodaRP?

MŻ: Młoda, bo chodzi nam o ludzi młodych duchem, nie tylko młodych fizycznie, bo nikogo nie dyskryminujemy. A „RP” dlatego, żeby brzmiało fajnie, lepiej niż Młoda Rzeczypospolita, bo taka nazwa byłaby zbytnio nasycona patosem i nie byłaby taka glamour, co nie? (śmiech)

MS: Czy początki były trudne?

MŻ: Nie, były łatwe. (śmiech)

MS: Zepsułeś pytanie. (śmiech)

AT: Po prostu założyliśmy stronę. W drugim tygodniu działalności – po opublikowaniu kilku pierwszych felietonów czy artykułów naszego autorstwa – stwierdziliśmy, że zrobimy z kimś wywiad. No to z kim?

MŻ: Z Muńkiem Staszczykiem naturalnie. Napisaliśmy maila do Muńka, mail można znaleźć na oficjalnej stronie T. Love, a po kilku godzinach Muniek odpisał, że chętnie udzieli nam wywiadu.

AT: Byliśmy mocno zaskoczeni, miło oczywiście. Umówiliśmy się w jednej z warszawskich knajp następnego dnia i zrobiliśmy wywiad – rzekę trwający około trzech godzin. Nomen omen ta rozmowa była cytowana później choćby w „Dzienniku”.

MŻ: Jak więc widać początki nie były specjalnie trudne.

MŁ: A jakie są aktualne cele Waszego Stowarzyszenia?

MŻ: To może Pan Prezes odpowie.

AT: Przede wszystkim kontynuować działalność bieżącą, która skupia się w dużej mierze na prowadzeniu kilku serwisów internetowych. A poza tym chcemy rozpocząć cykl debat poświęconych ważnym kwestiom społecznym, pierwsza z takowych dyskusji ma być poświęcona edukacji.

MŻ: Tfu, Adrian mówi o środkach realizacji naszych celów, a cele są zapisane w naszym statucie. Są to cele długodystansowe – aktywizacja młodych ludzi, wspieranie przedsiębiorczości i postaw pro-obywatelskich, edukacja informatyczna, dziennikarstwo obywatelskie i kilka innych ważnych spraw. A działalność naszej organizacji to łączenie przyjemnego z pożytecznym. Nasi członkowie edukują się, pomagają innym, a przy okazji dobrze bawią. Wszystko to po to, aby Polska rosła w siłę, a ludzie żyli dostatniej. (śmiech)

MS: Na swojej stronie piszecie, że trzeba pobudzić społeczeństwo do działania. Czy uważacie, że polskie społeczeństwo jest zbyt mało aktywne?

AT: Polskie społeczeństwo obywatelskie ma wielkie braki, szczególnie w porównaniu do wykształconych demokracji zachodnich. Polska osiemnastoletnia demokracja kuleje, frekwencja wyborcza jest niska, a społeczeństwo w sposób znikomy udziela się społecznie.

MŻ: Dlatego właśnie my chcemy działać, by żyło się lepiej.

AT: Zaczynamy od młodych ludzi, bo to oni kształtują przyszłość.

MŻ: Przyszłość, dokładnie.

Cały wywiad znajduje się tutaj - http://www.mlodarp.net/tekst/id/248

MłodaRP
O mnie MłodaRP

Naszymi celami są m.in. wspieranie przedsiębiorczości, dialogu oraz aktywności młodych ludzi. Więcej na naszej stronie - www.MlodaRP.org

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka