Nie tylko losowanie kolejności wypowiedzi przez sztaby kandydatów w debacie trzech stacji przyniosło kontrowersje. Okazało się, że jako ostatni w trzech ostatnich rundach głos będzie należeć do Rafała Trzaskowskiego. Debatę z ramienia TVP poprowadzi Dorota Wysocka-Schnepf. Telewizja milczała przez blisko dwa tygodnie ws. gospodarza dyskusji, choć likwidator TVP Daniel Gorgosz obiecał sztabom szybką odpowiedź na mail jeszcze przed majówką.
Debata 12 maja. Wysocka-Schnepf gwiazdą TVP
W poniedziałek 12 maja odbędzie się ostatnia debata prezydencka przed I turą wyborów. Wydarzenie, które miało być kulminacją kampanii, jeszcze przed rozpoczęciem wywołało burzę polityczną. Wszystko przez decyzję Telewizji Polskiej, by współprowadzącą debatę uczynić Dorotę Wysocką-Schnepf – dziennikarkę, której bezstronność podważa większość komitetów wyborczych. Na wcześniejszej debacie w Końskich, organizowanej przez sztab Koalicji Obywatelskiej, pojawiła się Joanna Dunikowska-Paź. Zarząd TVP jednak zmienił zdanie.
Postawił na publicystkę, której mąż czeka na zgodę prezydenta, by objąć funkcję ambasadora w Rzymie. To Ryszard Schnepf, za poprzednich rządów Donalda Tuska m.in. ambasador w USA. Dorota Wysocka-Schnepf to jedna z najbardziej zaangażowanych postaci TVP w wyśmiewaniu opozycji.
"Odpały" Wysockiej-Schnepf
Kilka tygodni temu w TVP zabrała telefon posłowi PiS Piotrowi Kalecie i groziła mu, że będzie przeglądać jego wiadomości, bo tak - jak wspominała - robiły służby z Pegasusem. Politykom prawicy przerywa w programach odgłosem syren. W ostatnim show parodiowała wizytę Karola Nawrockiego w Stanach Zjednoczonych. Gdy gościem był muzyk Maciej Maleńczuk, celebryta bez skrępowania opowiadał, jak pobił działacza pro-life i żałował, że nie uderzył go mocniej. Publicysta Grzegorz Rzeczkowski snuł wizję, jakoby Polska za PiS szykowała się do aneksji części Ukrainy - co po inwazji powtarzała rosyjska propaganda. Arkadiusz Szczurek relacjonował, jak zakłócał miesięcznice smoleńskie i drażnił się z policjantami.
Oprócz Wysockiej-Schnepf w debacie o godzinie 20 pojawią się Radomir Wit (TVN24) i Piotr Witwicki (Polsat News).
PiS i Konfederacja najmocniej protestują
Najmocniej przeciwko udziałowi Wysockiej-Schnepf w dzisiejszym wydarzeniu protestuje sztab Karola Nawrockiego. Mateusz Kurzejewski z PiS napisał na portalu X wprost, że "TVP w likwidacji organizuje wydarzenie na rzecz Rafała Trzaskowskiego". Dodał, że Dorota Wysocka-Schnepf już wcześniej przerwała wypowiedź posła Piotra Kalety, włączając w studio alarm w telefonie. – To będzie hucpa i kabaret. Czy ktoś ma wątpliwości, że tak skrajnie zaangażowana osoba przekaże pytania do sztabu Trzaskowskiego? – napisał Kurzejewski.
Grzegorz Płaczek, szef klubu Konfederacji, zadeklarował, że mimo kontrowersji, Sławomir Mentzen weźmie udział w debacie. Jednocześnie zaznaczył, że atmosfera wokół wydarzenia nie odpowiada standardom demokratycznego sporu politycznego. – Jesteśmy rozczarowani. Zarówno my, jak i inne sztaby oczekiwaliśmy profesjonalizmu i równego traktowania. Niestety, to nie nastąpiło – powiedział Płaczek. Przed majówką na spotkaniu w TVP przeciwko Wysockiej-Schnepf protestowało aż 8 na 13 komitetów wyborczych. Do krytyków dziennikarki z biegiem czasu dołączyli także przedstawiciele Trzeciej Drogi.
Losowanie odpowiedzi. Trzaskowski miał furę szczęścia
Emocje wzbudziło także losowanie kolejności odpowiedzi na pytania. Na sześć rund Rafał Trzaskowski będzie wypowiadał się jako ostatni... w trzech ostatnich. To wywołało oburzenie, ale też masę żartów - komentatorzy piszą przy pomocy sztucznej inteligencji, że jest większe prawdopodobieństwo ustrzelić "szóstkę" w Lotto, niż spośród 13 kandydatów wylosować akurat takie numery odpowiedzi. Organizatorzy, a więc media, odpowiadają, że sztaby były w momencie losowania i podpisały się pod protokołem.
Debata trzech stacji: TVP, TVN i Polsatu od godziny 20 będzie transmitowana również w Republice. Potrwa ok. 150 minut. Ze względu na prowadzącą z mediów publicznych i Krzysztofa Stanowskiego, który zapowiedział na dziś "fajerwerki", z pewnością nie zabraknie emocji.
NIE PRZEGAP:
Fot. Dorota Wysocka-Schnepf z TVP INFO/screen X
Red.
Inne tematy w dziale Polityka