Rzeczpospolita
link do powieści Pas Kuipera http://naszeblogi.pl/46711-powiesc-pas-kuipera
89 obserwujących
2381 notek
2218k odsłon
  240   0

Sikorski o budowie Mocarstwa Jagiellonskiego

Sikorski : Podobnie jak Niemcy i Rosja dzisiejsza Polska zasadniczo różni się od swoich poprzednich historycznych wcieleń. Jej dzisiejszy potencjał rozwojowy i możliwość jego najpełniejszego wykorzystania zależy nie od statusu "jagiellońskiego" mocarstwa regionalnego.„Dlatego z dzisiejszej perspektywy można powiedzieć: właściwej odpowiedzi na dylematy geostrategiczne i tożsamościowe Polski nie oferują jagiellońskie ambicje mocarstwowe. Jest nią natomiast nowoczesne państwo narodowe, przy czym przymiotnika "narodowy" używam nie w znaczeniu etnicznym, lecz politycznym, obywatelskim.”…. Przegrana wojna polsko-niemiecka 1939 roku oznaczała klęskę cywilizacyjną "państwowości jagiellońskiej". II Rzeczpospolita była przednowoczesnym w istocie państwem wielonarodowym”… Wśród fundamentalnych pryncypiów współczesnej polityki europejskiej na podkreślenie zasługuje odejście od zasady równowagi sił i budowania koalicji przeciw najsilniejszemu państwu. Siłą rzeczy, traci zasadność archaiczny nakaz poszukiwania sojuszników "poprzez kolejną miedzę", na gruncie jednoczącej wrogości do wspólnego sąsiada. Zamiast tego bujnie dziś rozkwitają powiązania sąsiedzkie, zarówno w formie współpracy transgranicznej, jak i więzi subregionalnych (Beneluks, Grupa Wyszehradzka itd.) oraz większych ugrupowań w rodzaju francusko-niemieckiego "motoru" UE czy łańcucha państw tworzących tzw. Wielką Szóstkę lub Trójkąt Weimarski.” Calosc manifestu politycznnego Sikorskiego opublikowanego w Gazecie Wyborczej tutaj 

Warto przeczytac caly manifest polityczny Sikorskiego, gdyz jest to  być może manifest przyszłego prezydenta Polski. Już rok temu pisalem o poparciu prasy zachodnie dla prezydenckich ambicji Sikorskiego i krytycznego, lekceważącego stosunku tejze prasy do rzadow Tuska i jego samego. Polska dopiero wchodzi w najciezsza faze kryzysu .Ruchy Olechowskiego , Piskorskiego , Rokity doprowadzaja do okrazania Tuska , co tylko potwierdza moje przypuszczenia ze Sikorski będzie kandydatem Platformy lub nawet calej politycznej koalicji na prezydenta RP.
 Ale wrocimy do samego manifestu Sikorskiego i jego wewnętrznej dziwnej sprzecznosci.
Kaczynski zaoferowal  Ukrainie scisly strategiczny sojusz polityczny, o czym pisalem w notce sprzed kilku dni. I teraz Sikorski uwaza ze rzecza normalna jest sojusz , bo jak inaczej to nazwac niemiecko francuski , ale już sojusz Polski z Ukraina nazwal Jagielonskimi ambicjami mocarstwowymi . Kaczynski nazwal potencjalny Sojusz Jagiellonski / termin , który uwazam ze warto wprowadzic w debate o polityce jagiellońskiej / jednym z glowny sojusz europejskich , majac na mysli nie tylko sojusz niemiecko francuski ale duzo groźniejszy sojusz niemiecko rosyjski. Warto przpomniec oferte Putina dla Niemiec , ktora zawarl w słynnym Liscie do Polakow , a w ktorej to proponowal nie nic innego jak nowy europejski lad , budowe niemiecko rosyjskiej Wiekiej Europy..Warto zwrocic uwage ze sam Sikorski widzi ze sojusz polsko ukraińskim  , Sojusz Jagiellonskim gdyby powstal ,a którego czescia Litwa i Bialorus mialby status mocarstwa regionalnego, a Sojusz Jagiellonski , czyli mocarstwo regionalne , bedace czescia mocarstwa globalnego, jakim będzie zjednoczona  Unia Europejska to już istotny wpływ na to co się dzieje na calym globie.
Sikorski odrzuca potrzebe zabezpieczenia interesow politycznych i gospodarczych Polakow. Cytat na dylematy geostrategiczne i tożsamościowe Polski nie oferują jagiellońskie ambicje mocarstwowe.
To znaczy Niemcy mogą mieć ambicje mocarstwowe, chca wejsc do Rady Bezpieczenstwa, stworzyly podwojny strategiczny sojusz. Jeden z Francja, aby kontrolowac sytuacje w Unii ,a drugi z Rosja , żeby stworzyc Mittleuroepe   
Nie ma racji Sikorski piszac ze II Rzeczpopolita była spadkobierca I Rzeczpospolitej. II Rzeczpospolita była panstwm wielonarodowym ale zbudownamy na etnicznej bazie , byl panstwm, które dyskrymInowalo obywateli niepolskiego pochodzenia . To wlasnie I Rzeczpospolita była nowczesnym panstwem , posiadającym narod polityczny, którym była szlachta i bojarzy , rowni niewazne jakiej narodowosci i wyznania byli. Rzeczpospolitanie  zapewne tak by mowili o sobi Polacy, Ukraincy, Tatarzy i reszta narodow I Rzeczpospoiltej, gdyby  dotrwala ona do naszych czasow  Glosze teze  ze II Rzeczpospolita  nie mial prawa czuc się  spadkobieca I Rzeczpospolitej ,ze przywłaszczyliśmy sobie ta nazwe.  Ze nazwa ta powinna przysługiwać tylko pierwotnemu Panstwu, którego jedynie czescia Polska była.
Wrocmy do mowy politycznej Sikorskiego. Bardzo niebezpiecznym fragmentem dla jest ten w ktorym Sikorski mowi o nowoczesnym narodzie Polskim . Powtorze cytat z wypowiedzi Sikorskiego „przymiotnika "narodowy" używam nie w znaczeniu etnicznym, lecz politycznym, obywatelskim.”…. . Proszę zwrocic uwage ze w I Rzeczpospolitej, ktorej odbudowie Sikorski tak się sprzeciwia istnial Narod polityczny. Szlachta i Bojarzy i swobodnie istniały narody oparte na wspólnocie etniczno kulturowej. Gdyby Sikorski mowil o zbudowaniu narodu politycznego pod nazwa Europejczycy , czy Rzeczpospolitanie to tylko bym  mu przyklasnął. Ale on pisze o budowie jakiegos panstwa na terenie Polski  narodowego  w którym zwalczajacy kulture polska , nie mówiący po polsku wnuk esesmana miszkajacy w Polsce bedzie mogl mowic ze jest Polakiem.
Najniebezpiczniejszymi konsekwencjami niesprecyzowanego pomyslu Sikorskiego może skutkowac sytuacja polskiej diaspory w Unii Europejskiej i na Wschodzie. No bo jeśli przyjmiemy ze narodowość to termin terytorialny zwiany z jakim obszarem administracyjnym to Polacy mieszkajacy za granica nagle stana się z punktu widzenia doktryny Sikorskiego Niemcami, Anglikami , Rosjanami i nam nic do tego, nie sa przeciez  czescia Narodu Polskiego. Niebezpieczny jest również akcent totalitarny w tej koncepcji. Odbranie narodowi praw do istnienia , Przeciez Polacy to narod mieszkajacy w Polsce, na Ukrainie, na Bialorusi w Anglii , Niemczech itd..
Sikorski raczej mowi o budowie panstwa anarodowego , czy raczej administracji obejmującej teren Polski w którym przymiotnik Polska, Polak, będą mialy jedynie znaczenie geograficzne.
Widze jeszcze jedn niebezpieczny aspekt planow budowanie jakiegos nowoczesnego panstwa, w ktorym nardowosc będzie miał jedynie znaczenie administracyjne. Sikorski robi ustępstwa w stosunku do Niemiec , które nie chca zjednoczone , demokratycznej Unii Europejskiej , ale jakis amalgamat panstw obszarow administracyjnym nie posiadajacyh właściwość narodowy oraz , Niemiec, które jak ognia boja sie powstawania wspolnot narodowych rozposcierajacyh się na obszarze calej Unii. A do takich wspólnot już należy Polacy, majacy klunastomilionowa disapore w calej Europie, Turcy, Arabowie , Zydzi.
Warto przypomniec Sikorskiemu ze to wlasnie Panstwo Niemiecki odmawia  przyznania obywatelstwa Turkom urodzonym w Niemczech, mowicym po niemiecku , a przynaje je osobom na bazie pochodzeni etnicznego, niemieckiego. I jak to się  ma do pomyslu Sikorskiego budowania panstwa narodowego bez narodu  
Tezy Sikorskiego wydaje mi się nie sa wcale skierowane do Polakow. Jest to oferta handlowa skierowana do Niemiec i Rosji  Jeśli wy poprzecie móje ambicje prezydenckie to ja przebuduje panstwo Polskie na  jednostke administracyjna a nie narodowa.
Dziwna spraw jest jednak ze Sikorski odrzucając polityke jagiellonska Kaczynskiego jest jednoczesnie zwolennikiem Partnerstwa Wschodniego … czyli najistotniejszego celu polityki jagiellońskiej. Wlaczenie Być może Sikorski chce uzyskac kuchennymi drzwiami to co Kaczynski proponuje zrobic frontowymi . Partnerstwo Wschodnie jeśli zrealizowano by postulaty Polski oznaczaloby nie tylko odbudowe przestrzeni I Rzeczpspolitej w ramach Unii Europejskiej ale również pozowliloby oslabic i okrazyc Rosje od poludnia Cytat z wypowiedzi Sikorskiego „ Wyrażamy zarazem nadzieję, że tendencja ku przywracaniu Europie jedności - przejawiająca się w procesie rozszerzania instytucji zachodnich, zwłaszcza UE, w budowaniu partnerstwa strategicznego Unii z Rosją oraz w Partnerstwie Wschodnim - będzie dominować i nadawać kształt współdziałaniu zachodu naszego kontynentu z jego wschodem.”
Oczywiscie jeśli Unia zrealizuje cele Partnerstwa Wschodniego to Rosja nie tylko nie będzie miał alternatywy dla strategicznego partnerstwa z Unii , ale będzie w tym sojuszu słabszym  , młodszym bratem.

Odbudowa I Rzeczpospolitej poprzez wlaczenie Ukrainy i Bialorusi do Unii Europejskiej jest Polska racja Stanu
 
Partnerstwo Wschodnie„Zakłada zacieśnienie współpracy z Białorusią, Ukrainą, Mołdawią, Gruzją, Azerbejdżanem i Armenią. Głównym twórcą inicjatywy jest Polska, popierana przez Szwecję. Przejawem realizacji projektu mają być preferencje handlowe, ułatwienia wizowe i programy pomocowe. W zamiarach polskiego rządu w dłuższej perspektywie Partnerstwo Wschodnie ma przygotować objęte nim państwa do akcesji. Inicjatywa spotkała się z poparciem przewodniczącego Komisji Europejskiej oraz przywódców pozostałych państw Unii w czasie czerwcowego szczytu Rady Europejskiej w 2008[1][2].
3 grudnia 2008 projekt został przyjęty przez Komisję Europejską, która zaproponowała jednocześnie m.in. utworzenie strefy wolnego handlu, podpisanie układów o stowarzyszeniu, ułatwień wizowych dla obywateli państw uczestniczących w Partnerstwie oraz zwiększenie finansowania programu do 600 mln euro[3
 
Zrodlo 
Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale