Rzeczpospolita
link do powieści Pas Kuipera http://naszeblogi.pl/46711-powiesc-pas-kuipera
89 obserwujących
2381 notek
2217k odsłon
  50   0

The Economist .Niemcy dokonuja nuklearnego zwrotu.

 

Niemcy posiadaja 17 nuklearnych reaktorow dostarczających im prawie 25 proceny energi elektrycznej. Koalicja zielonych i demokratow w 2000 roku zdecydowala o zakazi ebudowy nowych reaktorow i zamknieciu istniejących do 2022 roku. Jeśli jednak w wyborach 27 wrzesnia wygra ponownie parti Merkel / CDU/CSU/ i będzie w stanie zrobic koalicje z liberalami FDPto wszystko może ulec zmianie.  Merkel chce przedłużyć zycie elektrowni jadrowych o 15 lat a liberalowie chca budowy nowych. Problemem jest niskie poparcie społeczne dl energetyki jadrowej.
Tyle The Economist .Wiecej tutaj
Ernergetyka  , generalnie zaopatrzenie w surowce energetyczne jest fundamentem gospodarki i zycia zwykłego obywatela. Rosja pokazala ze może z dostaw surowcow zrobic orez ekonomiczny, sluzacy do politycznego szantazu , wplywani an przebieg spraw wewnętrznych. Niemcy stworzyly cos w rodzaju sojuszu energetycznego z Niemcami w postaci North Stramu. Ale sojusz ten skierowany przeciw Europie srodkowej , nie zapewnia bezpieczeństwa i „suwerennsci „ energetycznej samym Niemcom. Dlatego zdywersyfikowaly one podstawy swojej energetyki. 50 procent pochodzi z rodzimego wegla , 25 procent z elektrowni jadrowych a 15 procent ze zrodel odnawialnych. Niemcy, panstwo suwerenne , musi zapewnic sobie bezpieczeństwo energetyczne, a jako lokalny hegemon polityczny i gospodarczy musi zapewnic sobie  kontrole dostaw energi do politycznych  podmiotw zaleznych  i stad wynikaja dalekosiężne plany Niemc  . Pisalem kilka tygodni  temu o zalozeniu  koncorsjum energetycznego skladajacego się glownie firm niemieckich, do którego dopuszczono kilka firm europejskie. Konsorcjum to planuje wybudowanie ogromnych elektrowni słonecznych na Saharze. O skali przedsięwzięcia niech swiadczy plan pokrycia  15 procent całkowitego  zapotrzebowania na energie calej Unii Europejskiej.   Pisalem kilka tygodni temu o przygotowaniach Niemiec  do pozyskania terenow na Ksiezycu  celem zapenienia sobie dostaw helu3 , paliwa czystych „ekologicznie „ elektrowni termojądrowych , które w niedodleglej przyszlosci  zostana uruchomione / z punktu widzenia meza stanu , a nie „amatora pilakarskiego/  . Już rozpoczęto budowe pierwszej elektrowni termojądrowej na poludniu Francji. W sklad konsorcjum budującego wchodzi kilka panstwa. Najistotniejsze jest to ze z chwil a uzyskania „energetycznej”  opalcalnosci elektrownie tego typu będą wiodacycm źródłem energi na Ziemi . Niemcy chca ominąć Unie Europejska i stworzy albo monopol albo oligopol kontrolujacy dostawy tego surowca/ helu3 / z Ksiezyca dla Unii Europejskiej.
Już w ciagu kilk lat szykuje się nam gigantyczna rewolucja dotyczaca transportu i infrastruktury. Chodzi o przemysl samochodow elektrycznych. Merkel osobiści przeciela wstęgę n otwarciu elektrycznego Smarta. Izrael forsuje budowe przemyslu  „samelow” / „samel „ to  mój pomysl na skrocona nazwe samochodu elektrycznego . Minister przemyslu Wielkiej Brytani zapowidzial budowe elektrowni jadrowych i rozwoj przemyslu „samelow”. Wszystkie kraje rzucaja ogromne kwoty na badania, oraz na zwolnienia podatkowe dla producentow i dal pierwszych użytkowników „samelow”
Co jest potrzebne dla samochodow starego typu. Benzyna, diesel. I Stad tak silna pozycja Rosji i innych krajow posiadajacyh te surowce. A co będzie potrzebne w potwornych ilosciach jak powstana i zaczna być uzytkowane miliony  „samelow „. Energi elektryczna i jeszcze raz energia elektryczna. Taka ilość energi , bez rujnowania środowiska mogą zapewnic jedynie lektrownie jadrowe . I stad zwrot Niemiec w tej kwestii. Nie ludzmy się ze skonczy się tylko na przedłużeniu dzialnia istniejących. Powolna  propaganda medialna dokona urobienia społeczeństwa niemieckiego i już wkrotce  Niemcy ropoczna ogromny pobudzajacy gospodarke program budowy elektrwoni  jądrowych oraz budowe potężnego przemyslu samochodow elektrycznych.
Wrocimy teraz na nasze podworko, a raczej na amatorskie boisko jakim jest Polska. Rokita pisal ze rzad planuje nawet trzy elektrownie jadrowe , ale może za 10 15 lat , czyli na tak zwany święty nigdy. Jedna z moich notek posiwiecilem analize , która znalazłem w prasie a z ktorej wynikalo ze lokowanie agentwo wpływu najbardziej oplaca się wlasnei w instytucjach państwowych zajmujących się energetyka i przemyslem.
Polska  jest jedynym krajem , który nie robi nic w sprawie budowy rodzimego przemyslu samochodow elektrycznych i naturalnego w takiej sytuacji przyspieszenia budowy nowoczesnej energetyki jadrowej   
Rokita przestrzał przed deficytem energi za kilka lat. A jaki wielki będzie deficyt , gdy w ruch się wlacza energozercze samochody elektryczne .    
 
Lubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale