Rzeczpospolita
link do powieści Pas Kuipera http://naszeblogi.pl/46711-powiesc-pas-kuipera
89 obserwujących
2381 notek
2219k odsłon
  43   0

Michalkiewicz o twórczości konstytucyjnej Tuska

 

„Premier Tusk chciałby bowiem, żeby prezydent był wybierany już nie w głosowaniu powszechnym – jak było dotychczas – tylko przez parlament. Ten sam parlament, z którego większości wybierany jest rząd. I żeby inicjatywy ustawodawcze rządu, które dzięki parlamentarnej większości stawałyby się ustawami, nie mogły być wetowane przez prezydenta. Krótko mówiąc, inicjatywa premiera Tuska oznacza, że większość sejmowa zyskałaby praktycznie niekontrolowaną władzę nad państwem. Niekontrolowaną – gdyż rząd – w skład którego wchodzi przecież wielu posłów – przygotowywałby projekty ustaw. Potem większość sejmowa, stanowiąca parlamentarne zaplecze rządu, te ustawy by uchwalała. Następnie rząd, tym razem jako organ władzy wykonawczej, te ustawy by wykonywał, a następnie większość sejmowa, stanowiąca parlamentarne zaplecze rządu, kontrolowałaby wykonanie tych ustaw, udzielając rządowi absolutorium. Innymi słowy – sami się wybieramy, sami wyznaczamy sobie zadania, sami się oceniamy i sami się nagradzamy.”.. źródło www.michalkiewicz.pl
 
Warto przeczytać cały tekst Michalkiewicza, zresztą zwolennika systemu prezydenckiego.   Michalkiewicz zauważył  poważne zagrożenie jakie wynika  dla państwa z pomysłów konstytucyjnych  Tuska .Pierwsze to praktycznie totalitarna władza nad krajem i co za tym idzie społeczeństwem. Niekontrolowana przez nikogo. Władza skupiona w rekach  partii, . Ten kto rządzi w Partii ten rządzi w takim razie narodem. A kto rządzi współczesnymi partiami. Jak Pisze Śpiewak w Polsce wykształcił sie system władzy oligarchiczno wodzowski .Zatem  jeśliby projekt Tuska wsparty przez cały obóz konserwy ustrojowej przeszedł Polską zacznie rządzić oligarchia i różnego rodzaju wodzowie i dwór jego.
Michalkiewicz opisuje  też w jaki sposób władze ustawodawcza i wykonawcza będą się nawzajem kontrolowały i balansowały . Otóż Tusk , czy tez ktoś inny sam się wybierze , sam wyznaczy sobie zadania , sam się będzie kontrolował i sam będzie się za to wszystko nagradzał.
Michalkiewicz opisał zalety systemu prezydenckiego , podział władz , ich wzajemna kontrole, przejrzystość kompetencji . O ile założenia tuskoustroju są totalitarne , o tyle ustrój prezydencki zapewnia dużą kontrole  społeczeństwa zarówno nad władza wykonawczą jak i ustawodawczą . Inna zaleta ustroju prezydenckiego jest to że żadni  maniacy chorzy na punkcie hegemonistycznej / określenie Rokity /   władzy tej władzy nie zdobędą    
 
Linki do wypowiedzi Tuska ,Sikorskiego ,Putina , Rokity,Brzezinskiego, Krasnodebskiego, Dudka, Staniszkis Kaczynskiego  „Stronnictwo Pruskie i Jagiellonskie”
              
     
  
Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale