Marek Mojsiewicz Marek Mojsiewicz
39
BLOG

Edukacja. Krok naprzod rzadu Donalda Tuska

Marek Mojsiewicz Marek Mojsiewicz Polityka Obserwuj notkę 1

"Centralne planowanie w edukacja". Arbee przyjmuje ze edukacja, w tym studia wyzsze sa rodzajem inwestycji i nie powinno sie dawac wysokoch 1000  zlotowych stypendiow studentom kierunkow, ktore sa  z punktu widzenia panstwa przyszlosciowe matematyka, biotechnologia, kierunki zwiazane z robotyka.

Aby przyjac punkt widzenia Arbee nalezaloby skonczyc z podstawowym nierynkowym dzialaniem panstwa jakim jest finansowanie uczelni z budzetu pantwa.

Kazdy student , ktory studiuje jest przeciez dofinansowywany przez panstwo.

W USA zrobiono kiedys badania, kto najbardziej zyskuje na tym systemie. Okazalo sie ze nie najzdolniejsi , tylko dzieci najbogatszych. Dlaczego. Poniewaz ci zdolni czesto musieli pracowac , musieli utrzymac rodzine , po chorobie  nie mogli sobie pozwolic na korepetycje , co nie dotyczylo ich rowiesnikow z bogatych rodzin.

W Wielkiej Brytani 8 procent dzieci najbogatszych brytyjczykow chodzi do szkol prywatnych . Te 8 procent stanowi potem ponad polowe absolwentow Cambridge i Oxfordu. Ponad polowe prawnikow, okolo 40 procent parlamentarzystow.

Nie bylo danych ile pozniej te dzieci zajmuja procentowo najwyzszych stanowisk  w administracji , bankach, korporacjach . Tutaj moze to byc i 80 procent 

Panstwo dofinansowywujac te uniwersyetety dofinasowywuje  i tak juz bogate rodziny. 

Czy mozemy przestac dofinansowywac uczelnie, ktore oprocz edukacji prowadza rowniez badania podstawowe.

Czy mlody czloweik i panstwo jest  wstanie zaplanowac dokladnie zapotrzebowanie na swoja prace po okreslonych kierunkach. Nie. W Niemczech kilkanascie lat temu zlikwidowano wiekszosc  wydzialow informatycznych. Skutkowalo to ogromnym niedoborem specjalistow , na czym ucierpiala cala gospodarka 

Czy panstwo moze stymuklowac rozwoj dziedzin, ktore wedlug niego beda mialy strategiczne znaczenie w najablizszej przyszlosci Tak. Panstwo moze zaryzykowac. Mlody 20 latek nie .

Wezmy budowe elektrowni jadrowej. Jezeli juz teraz nie zaczniemy ksztalcici pod tym wzgledem specjalistow to elektrownie beda budowac , konserwowac i eksploatowac specjalisci z zagranicy. A co dopiero specjalistow dla elektrowni termojadrowych.

Najbardziej obiecujaca galezia gospodarki za dwadziesci lat ma byc robotyka.

Potrzeba inzynierow materialowych, informatykow, a takze bioologow,neurobioolgow ,  fizykow, calej rzezszy wysokoko wykwalifikowanych ludzi. Nawet bankowcow wyspecjalizowanych w tego rodzaju galeziach

Mamy tutaj do czynienie z blednym kolem . Nie ma takich specjalistow, nie ma przemyslu. Poniewaz nie ma przemyslu, nikt nie pojdzie studiowac kierunki bez przyszlosci. 

Potraktujmy studia nie jak inwestycje , ale jako prace , ktora ze zrobieniem doktoratu moze zajac nawet 10 lat.

Czy praca nie zasluguje na zaplate. W Brazylii wprowadzono z ogromnym sukcesem eksperyment edukacyjny. Uzalezniono wyplat zasikow  od obecnosci dzieci w szkolach i wysylaniu je na badani aokresowe. Okazalo sie ze poziom edukacji znacznie sei podniosl , to samo z poziomem zdrowia. 

Jesli chodzi o inwestycje, to trudno wymagac od 8 latka zeby zaczal inwestowac w siebie. A rodzice jak widzimy zaczeli w niego inwestowac dopiero wtedy jak panstwo zaczelo ich karac za ne posylane dzieci do szkoly.

Dlavczego nie nagradzac tych rodzin, ktore wystarczajaco dbaly o edukacje swoich pociech i dzieki temu mamy np laureata Olimpiady  Informatycznej .

Studenci powinnii miec wysokie stypendia , szczegolnie na ciezkoich i strategicznie waznych z punktu widzenia gospodarki kierunkach.

Aby ci najlepszi nie musieli zajmowac sie praca, odchodzic od nauki aby zarobic pare zlotych na utrzymanie wczesnie zalozonej rodziny.

W USA nakladuy na jednego studenta w postaci nakladow panstwa, korporacj i czesnego wynosza / dane sprzed kilku lat/ okolo 60 tys dolarow rocznie  na osobe.

Dzieki temu maja najepsze uniwersytety na swiecie i potezna  nowoczesna gospodarke.

Naklady na nauke mamy okolo 0.2 procenta PKB przy 3 procentach USA.

Mozemy podejsc doktrynersko do zagadnienia i potraktowac ksztalcenie umyslow na zasadzie inwestycji.

Potraktujmy je mzoe tak jak to robilo panstwo portugalskie i hiszapanskie .Za panstwowe pieniadze wysylaly ekspedycje w tym Kolumba za morza.  

Ze wszystkich inwestycji jakie panstwo robi najsensowniejsza jest inwestowanie w ksztalcenie  mlodych ludzi.  Wielu z nich okaze sie prawdziwymi perlami , ktore w innym wypadku zostana rzucone przed wieprze. 

O ile Donald Tusk wyglada zenujaca otwierajac malutke lokalne boiska, o tyle podpisujac taki program upodabnia sie do meza stanu patrzacego w przyszlosc. 

 

http://ekonomiaipolityka.salon24.pl/90013,index.html 

|<a Marek Mojsiewicz lubi Marek Mojsiewicz Utwórz swój znacznik „Lubię to” Reklama w internecie

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka