Rzeczpospolita
link do powieści Pas Kuipera http://naszeblogi.pl/46711-powiesc-pas-kuipera
89 obserwujących
2381 notek
2219k odsłon
  32   0

Wybory do PE. Europoslowie moga przejac kontrole nad PiSem

Dlaczego wpływ na kształt list do Parlamentu Europejskiego jest tak ważny dla zwalczających się frakcji? Według naszych rozmówców daje to dużą władzę nad przyszłym klubem PiS w europarlamencie następnej kadencji.
– To oznacza kontrolę nad pieniędzmi eurodeputowanych, które będą potem wykorzystane w kraju na lokalną kampanię wyborczą – mówi jeden z naszych rozmówców.
Powyzszy fragment artykulu w Rzeczpospolitej „ Gosiewski otrzymal wotum zaufania „ najlepiej swiadczy o rosnacej roli Parlamentu Europejskiego i poslow do niego na nasze zycie polityczne i rozklad sil na polskiej scenie politycznej. Dla  ambitnych posłów Polska zaczyna być już za malym, za malo znaczącym teatrem dzialan. 80 procent ustaw przyjmowanych w Sejmie to tylko wprowadzani e ustawodawstwa europejskiego. Dlatego wielu chce być tam gdzie jest prawdziwa wladza , prawdziwe pieniadze , prawdziwe wpływy.
Jak pisze Rzeczpospolita  Arkadiusz Mularczyk, Jacek Kurski, Paweł Kowal, zamierzało walczyć o mandat eurodeputowanego. Wydaje się ze Kaczynski slusznie postąpił nie zgadzając się aby nikt z posłow oprocz Zbigniewa Ziobry nie startowal do Parlamentu Europejskiego. Atrakcyjnosc PE , która opisałem wczesniej spowodowalaby odplyw najzdolniejszych i najbardziej aktywnych posłów PiS do Europarlametu. Oslabiloby to szanse PiS w najblizszych wyborach do polskiego Sejmu.
Kilka najswiezszych informacji z walk wewnatrz Parlametu Europejskiego
Brytyjczyk Graham Watson lider AELD / Porozumieni eLiberalow i Demokratow n a Rzecz Europy /   ktorego w rozgrywkach o fotel przewodniczącego Parlameru Europejskiego przeciwko Buzkowi poparl Saryusz Wolski uzyskal niespodziwane poparcie od socjalisty.
Hiszpanski parlamentarzysta Josep Borrel uznal ze Watson będzie wysmienitym szefem parlamentu.
PES / Partia Europejskich Socjalistow/chce aby Niemiec Martin Schulz zostal przewodniczacycm a EPP-ED /Europejska Partia Ludowa Europejscy Demokraci /chce Jerzego Buzka
Naprawdopodobniej jednak nastapi porozumienie PES i EPP-ED , które to dwa największe ugrupowania w Parlamncie Europejskim podziela miedzy swoich kandydatow kadencje. Tak wiec Buzek ma duze szanse na bycie przewodniczącym  Parlamentu Europejskiego po Hans-Gert Pötteringu  przez pol nadchodzacej kadencji
Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale