W tom bezpticzu i żopy nietu.
Łabendź nie wielbłąd, ale niech pije za swoje.
10 obserwujących
252 notki
71k odsłon
256 odsłon

Prawnicy kontra lekarze, czyli system kastowy w praktyce.

Wykop Skomentuj16

Tłukli lekarzy kijami, pobili ministra. Setki wściekłych prawników zaatakowało szpital. Ta informacja wydaje się tak nieprawdopodobna, że trudno w nią uwierzyć. Ale są nagrania. Widać na nich jak tłum prawników pod krawatem forsuje szpitalną bramę, a policja nie może go powstrzymać. Kijami i gałęziami tłuką ludzi po drugiej stronie. Chwytają za uliczne pachołki i szturmują wejście. Plac przed szpitalem wygląda jako pole bitwy. Były ofiary śmiertelne.

Prawników było tylu, że gdy szli na szpital, zajęli całą ulicę. Niektórzy jechali na skuterach. Wszyscy w białych koszulach i garniturach. Policja podała potem, że 250 prawnikom postawiono zarzuty – m.in. przyczynienie się do śmierci innych osób, napad na przedstawicieli służby publicznej, uniemożliwienie im pracy, zamieszki z użyciem broni śmiertelnej.

Prawnicy przez kilka godzin atakowali szpital kardiologiczny w Lahore w pakistańskim stanie Pendżab (Lahore's Punjab Institute of Cardiology). Wskoczyli do szpitala, podzielili na grupy i rozbiegli po różnych oddziałach. Mieli kije, grube gałęzie, rzucali kamieniami. W napadzie szału bili i kopali lekarzy, pracowników ochrony i przypadkowe osoby. Podpalili samochody policyjne i nie tylko. Blokowali wjazd karetek.

A gdy na miejsce przyjechał pendżabski minister informacji Fayazul Hasan Chauhan, zaatakowali również jego. – Torturowali mnie, próbowali porwać – pakistańskie media cytują ministra.

Zniszczyli sprzęty medyczne, meble, wentylatory, wybijali szyby. Szpital i okolica wyglądały potem jak pole bitwy. Na nagraniach słychać strzały. Przyjechało bardzo dużo policji. Lokalne media w Pakistanie na żywo relacjonowały całe zajście.

Podczas ataku prawników w szpitalu zmarło co najmniej 3 pacjentów. Taką liczbę potwierdzono. Ale ofiar – według różnych źródeł mogło być nawet 12. "To morderstwo, masakra, terroryści" – oceniają niektórzy w mediach społecznościowych. Niektórzy pacjenci nie mogli doczekać się pomocy lekarskiej, bo lekarze albo uciekli, albo odpierali atak prawników i na kilka godzin zostawili ich bez opieki. Inni pacjenci z powodu chaosu nie mogli dotrzeć do szpitala. 

Na pewno jedną z ofiar śmiertelnych jest 22-letnia Samina, która w poważnym stanie trafiła do szpitala pięć dni wcześniej. Przebywała na oddziale intensywnej terapii, oddychała przy pomocy maski tlenowej.  Według relacji jej brata, który siedział przy łóżku, nagle do sali wpadli prawnicy i zerwali jej maskę. Jego słowa przytacza portal Daily Pakistan. "Moja siostra zmarła na moich oczach, walczyła o oddech, byłem bezradny" – powiedział jej.

Rannych miało zostać około 25 osób. 

(...) Policja potrzebowała wielu godzin, by opanować sytuację. Ponad 80 prawników zostało aresztowanych. Premier Pakistanu Imram Khan nakazał władzom ukaranie winnych. Zatrzymani stanęli przed antyterrorystycznym trybunałem.

Historia z Pakistanu ma wiele wątków. Mówi wiele o społeczeństwie, ale pokazuje też wielką lojalność grup zawodowych. W piątek, gdy wielu prawników-chuliganów przebywało w areszcie, prawnicy w całym kraju zorganizowali strajk w ich obronie. Domagają się natychmiastowego wypuszczenia swoich kolegów. Twierdzą, że prawnicy byli torturowani przez policję.(...)

https://natemat.pl/293721,prawnicy-zaatakowali-szpital-w-lahore-w-pakistanie-bili-lekarzyKonflikt pomiędzy prawnikami i lekarzami zaczął się w zeszłym miesiącu. Jeden z prawników zaczął się żalić, że został źle potraktowany przez medyków po tym, kiedy zabrał do szpitala członka rodziny. To, na czym polegało to złe traktowanie, nie jest na razie do końca jasne. Niektóre źródła podają, że adwokat próbował wepchać się w kolejkę, co spotkało się ze stanowczą reakcją lekarzy, niektórzy twierdzą też, że prawnik został przez nich pobity. 

W odpowiedzi na te oskarżenia wielu lekarzy z Lahaur zaczęło wyśmiewać adwokata i jego kolegów po fachu w mediach społecznościowych. W internecie pojawiły się prześmiewcze filmiki w nich wymierzone. W końcu prawnicy mieli tego dość i postanowili się zemścić.

https://www.stefczyk.info/2019/12/12/prawnicy-pobili-sie-z-lekarzami-padlo-12-trupow/System kastowy, rozpowszechniony zwłaszcza w prymitywnych społeczeństwach państw rozwijających się, charakteryzuje się istnieniem zamkniętych grup zawodowych, utrzymujących ścisłą endogamię, oraz związane z nią dziedziczenie zawodu i pozycji społecznej.

Silne rozwarstwienie ekonomiczne, oraz wielki społeczny zasięg ubóstwa, sprawiające, że status społęczny zależy ściśle od rodzaju uprawianego zajęcia, sprawiają, że sposób zarobkowania staje się cennym i chronionym za wszelką cenę dobrem, co z kolei prowadzi do przedkładania interesów i zasad korporacyjnych kasty ponad wartości etyczne, prawa pisane, jak i szeroko pojęte dobro wspólne.#ex oriente lux, ex occidente lex

Wykop Skomentuj16
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale