0 obserwujących
7 notek
3669 odsłon
633 odsłony

Kto wygra?- ANALIZA

Super Express
Super Express
Wykop Skomentuj19

Druga tura coraz bliżej. Pojawia się coraz większa niepewność w sprawie wyniku wyborów. Postaram się te niepewności ukrócić, choć pewności co do ostatecznego wynika całkowitej nie ma.
image
Pierwszy czynnik to przepływ elektoratów. Wyborcy Szymona Hołowni zagłosują przede wszystkim na Rafała Trzaskowskiego (72 proc.). Andrzeja Dudę wybierze tylko 9 proc. W efekcie Trzaskowski może liczyć na prawie 3/4 głosów Hołowni, co mu zapewnia dodatkowe 9 punktów procentowych poparcia. Elektorat Krzysztofa Bosaka zagłosuje na Dudę (38 proc.) i Trzaskowskiego (28 proc.). Daje to Dudzie dodatkowe 4% a Trzaskowskiemu 11%.  W efekcie Trzaskowski zyskuje 41.5%, Duda 48.5%. Wyborcy Władysława Kosiniaka-Kamysza wybiorą Trzaskowskiego (59 proc.) i Dudę (21 proc.). Do urn nie pójdzie 2 proc. 19 proc. nie wie, na którego kandydata głosować. Sympatycy Roberta Biedronia postawią na Trzaskowskiego (72 proc.) i Dudę (9 proc.). 14 proc. nie weźmie udziału w głosowaniu. Niezdecydowanych jest 5 proc. Przy kolejnej kumulacji głosów Trzaskowski może dostać max 3.5 więcej punktów %, co da mu 45% ostatecznie, dodając mu poparcie z elektoratów Witkowskiego, Tanajny i innych mniejszych kandydatów, może on osiągnąć 46%. Duda z kolei na elektoracie Piotrowskiego i Jakubiaka wybije się max do 49%. Proporcje więc są 46:49. Zakładając więc że sytuacja się nie zmieni i niezdecydowani nie wpłyną na wynik wyborów. Duda wygra wynikiem w okolicach 52%. Jeżeli jednak Trzaskowskiemu udało się zmobilizować nie głosujących, lub niezdecydowanych i byłaby to naprawdę pokaźna ilość, to wtedy on by został prezydentem.
image
Nie zmienia to jednak faktu że jest to dość mało prawdopodobne. Jest oczywiście możliwy tzw. wariant portugalski. Miał on miejsce w 1986 roku w Portugalii, gdzie co prawda faworyt w pierwszej turze zyskał ponad 40%, lecz drugą przegrał różnicą nieco ponad jednego procenta. Problem polega jednak na tym, że ta sytuacja w Polsce byłaby trudna do powtórzenia. Portugalia była zmęczona po rządach Salazara, a kandydat CDS kojarzył im się z prawicowością, która (inna kwestia czy słusznie) przywodziła im na myśl powrót polityki z czasów faszyzmu, tylko że w miękkiej formie. W Polsce z kolei PiS nie ma łatki partii powiązanej bezpośrednio z autorytaryzmem i totalitaryzmem. Ponadto różnice poglądowe w opozycji są kolejną przeszkodą. Lewicowy elektorat Biedronia, prawicowy Bosaka, centrowy Hołowni i neoliberalny Trzaskowskiego będą miały poważny problem w zjednoczeniu. Trzaskowski zapewne zyska porządny wynik, lecz jego wygrana będzie bardzo trudna.
Linki:
https://www.youtube.com/watch?v=1LYf-iTriNs
http://ewybory.eu/wybory-prezydenckie-2020/sondaze-prezydenckie/
https://dorzeczy.pl/kraj/145707/sondaz-na-kogo-zaglosuja-wyborcy-przegranych-kandydatow.html
https://en.wikipedia.org/wiki/1986_Portuguese_presidential_election
https://www.youtube.com/watch?v=chQZCH7vFvY
https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/pojedynek-kandydatow-andrzej-duda-vs-rafal-trzaskowski-porownanie-programow-wybory2020-aa-RycF-SWEr-VZA4.html

Wykop Skomentuj19
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka