0 obserwujących
66 notek
23k odsłony
  1284   0

Ile daje dyplom uczelni w Polsce?

Minął pierwszy miesiąc ankiety "Ile za dyplom?". Akcja spotkała się z żywym zainteresowaniem, co zaowocowało m.in. audycją w RMF Maxxx. Poniżej podsumowanie najważniejszych ustaleń:

Najbardziej satysfakcjonujące kierunki w ostatnich latach w Polsce to budownictwo, inżynieria środowiska, elektronika i telekomunikacja, informatyka (także z ekonometrią), elektrotechnika, prawo i administracja, psychologia oraz ekonomia. W każdym z wspomnianych przypadków przynajmniej trzech na czterech ankietowanych było zadowolonych.

Najbardziej rozczarowani są absolwenci pedagogiki (także specjalnej), politologii i stosunków międzynarodowych, biotechnologii oraz chemii. W tych przypadkach blisko połowa absolwentów żałuje wyboru kierunku studiów.

Poziom satysfakcji odpowiada zwykle możliwościom znalezienia pracy. 75% pracujących i tylko 39% bezrobotnych jest zadowolona z ukończonych studiów. Są jednak wyjątki od tej reguły - absolwenci politologii i socjologii w ponad 80% mają pracę, ale bardzo często deklarują rozczarowanie swoim wyborem.

W perspektywach znalezienia pracy bardzo pomaga lokalizacja uczelni. Świetnie wypada Warszawa (PW - 94%, dalej SGGW, UW, SGH, UKSW), nieźle Kraków (AGH - 86%) i Wrocław (PWr - 78%). Zdecydowana przewaga uczelni technicznych, które zajmują pierwsze trzy miejsca w rankingu zadowolonych absolwentów. Na przeciwnym biegunie są uczelnie humanistyczne (Uniwersytet Śląski - 40%, Uniwersytet Gdański - 37%). Uniwersytet Jagielloński - najlepsza uczelnia humanistyczna poza Warszawą daje mniejsze szanse na spełnienie oczekiwań niż Politechniki w Gdańsku (66%), Gliwicach (60%) i Poznaniu (60%).

Dyplom wyższej uczelni nie jest już elitarny. Absolwenci, którzy ukończyli studia przed 1989 są w ponad 90% zadowoleni z wyborów. Absolwenci ostatanich dwóch roczników są w połowie rozczarowani wynikiem swoich studiów. Ci, którzy wchodzili na rynek pracy w latach recesji (2005) są znacznie mniej zadowoleni niż Ci, którzy skorzystali z ożywienia gospodarczego (2007).

Blisko jedna trzecia ankietowanych wybiera kierunek studiów przede wszystkim myśląc o rynku pracy i ci są w ponad 90% zadowoleni z wyboru. Czterech na dziesięciu wybiera studia kierując się zainteresowaniami ze szkoły średniej, co tylko w połowie daje pożądany efekt.

Ankieta trwa do marca 2011.

Zapraszamy do licznego udziału.  

Zespół ilezadyplom.info

Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale