0 obserwujących
66 notek
23k odsłony
  264   0

Gdzie się uczyć, żeby znaleźć pracę?

Na to pytanie odpowiedzą absolwenci szkół wyższych w rozpoczynającej się właśnie kolejnej edycji Rankingu Uczelni "Ile Za Dyplom?" W tym roku otrzymali oni dodatkowo sposobność wskazania najlepszych wydziałów. Zagłosować można na http://www.ilezadyplom.info/ranking . Na respondentów czekają liczne nagrody, w tym dwie sztabki złota.

Rankingi polskich uczelni konstruowane są w oparciu o różne kryteria. Przykładowo ranking w miesięczniku "Perspektywy" uwzględnia potencjał naukowy rozumiany jako "prestiż, siłę naukową, innowacyjność, warunki studiowania, umiędzynarodowienie". W zestawieniach tygodnika "Wprost" 30% końcowej punktacji, to "ocena szans kariery zawodowej absolwentów i prorynkowego, prorozwojowego działania szkół wyższych." Pozostałe punkty przyznawane są za "jakość kształcenia (w tym m.in. umiejętności dydaktyczne kadry, akredytacje prowadzonych kierunków studiów, liczba studentów uczestniczących w wymianie międzynarodowej, liczba godzin języków obcych, zaplecze informatyczno-biblioteczne, zakres pomocy finansowej dla studentów) i jakość badań (osiągnięcia naukowe kadry, liczba pozyskiwanych grantów naukowych, uprawnienia do nadawania tytułów naukowych, udział kadry dydaktycznej w międzynarodowych projektach)".

Na tym tle doroczny raport publikowany przez zespół ilezadyplom.info obywa się bez teoretycznej analizy przyczyn, lecz po prostu ujawnia istniejący stan rzeczy, informując o faktycznych losach absolwentów na rynku pracy i opiera się wyłącznie na doświadczeniach tysięcy absolwentów, a prezentowane w nim wyniki nie są odzwierciedleniem jednostkowego "szczęśliwego trafu czy zbiegu okoliczności". Pozwala maturzystom ograniczyć pole wyboru kierunku i uczelni dającej największe szanse na pracę w wyuczonym zawodzie, a już studiującym na zweryfikowanie swojej pierwotnej decyzji, póki mogą ją jeszcze zmienić.  

Każdy głosujący absolwent otrzyma bezpłatnie dostęp do raportu z poprzedniej edycji. Badanie przygotowano z Wirtualną Polską. Więcej na http://www.ilezadyplom.info/ranking


Zespół ilezadyplom.info

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale