kejow kejow
110
BLOG

Misja ukraińskich spódniczek mini w polityce gazowej a skuteczn

kejow kejow Polityka Obserwuj notkę 13
  Gazprom zagroził w czwartek po południu wstrzymaniem dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę od 11 lutego br., jeśli Kijów nie ureguluje należności w wysokości 1,5 mld dol.

 

Siła spokoju z ambasady ukraińskiej

Pawlak, jeszcze w czwartek wieczorem odbyły się rozmowy z przedstawicielami ambasady Ukrainy w Polsce.  Oni oceniają sytuację mniej dramatycznie (...), traktują to jako "normalne negocjacje" - powiedział wicepremier.  Pawlak dodał, że strona polska podjęła "działania prewencyjne" na poziomie UE.

Portal Interia

 

Sejmowe wystąpienie Pawlaka w sprawie gazu ziemnego

Wicepremier Pawlak przypomniał, że w ogólnym bilansie gazowym (dane za 2006 r.) na 14,5 mld m sześc. gazu składają się trzy źródła jego pochodzenia. - Ponad 4,2 mld m sześc. gazu pochodzi z wydobycia krajowego, które według ocen ekspertów z Akademii Górniczo-Hutniczej może być zwiększone - dodał. Podkreślił, że byłoby to najlepsze zabezpieczenie naszych potrzeb, zwłaszcza, że gaz z krajowego wydobycia jest znacznie tańszy od importowanego. Kolejne 7 mld m sześc. pochodzi z Federacji Rosyjskiej z kontraktu jamalskiego, który będzie obowiązywał do 2022 r. Trzecim źródłem pochodzenia gazu, który trafia do Polski jest Uzbekistan z którego Polska importuje 2,3 mld m sześc. - Są to dostawy z Azji środkowo-wschodniej: Uzbekistanu i Kazachstanu w zależności od tego skąd spółka RusUkrEnergo pozyskuje surowiec - powiedział minister Pawlak.

Z portalu informacyjnego Ministerstwa Gospodarki

Trochę z historii negocjacji gazowych rosyjsko - ukraińskich wg. pomarańczowej Julii

 

W swoim czasie, gdy trzeba było załagodzić sprawy z Moskwą i skłonić do siebie szefa Gazpromu, Julia zdecydowała się na "cyrkowy" numer. Na spotkanie z Wiachirewem poszła w mini spódniczce i kozaczkach za kolana. Szefowi Gazpromu [Rem Wiachiriew] szczęka opadła, przymknął oko na jej łapownictwo i długi i dał gaz, oraz trafik dla gazu u Turkmenii.
Pojechała do Turkmenii i zrobiła to, co powinien zrobić każdy, gdy chce robić biznes na Wschodzie. Zaproponowała schemat pośrednictwa, ale jedynm z dyrektorów w firmie pośredniku (Iterze) został syn Turkmenbaszy. Wywołało to szok u innych, ale nie zamilczeli, gdyż ten schemat nie obrażał rodziny, co na tam uważa się za najważniejsze (ważniejsze od państwowych interesów!) Gdy Putin już dobrze usadowił się w prezydenckim fotelu i do "Gabinetu cieni" weszli już jego pogwładni z KGB, to pojawiło się RosUkr Energo. Im Turkmenbasza nie zakon i tak brutalnie mu to pokazali. Teraz na scenę wychodzi Julia. Znowu będzie starać się kupić Wschód nie obrażając rodzin "panujących".   

Za Waldemarem M.

 

Nowa polityka gazowa Ukrainy

Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) poparła strategię jej rządu w sferze bezpośrednich dostaw surowców energetycznych.Premier Ukrainy niejednokrotnie już zapowiadała, że Kijów powinien zrezygnować z usług pośredników w handlu gazem z Rosją: RosUkrEnergo i UkrGazEnergo.

- Przechodzimy na bezpośrednie kontrakty z państwami importerami gazu. Zmiany będą wdrażane stopniowo i nie spowodują zakłóceń w tranzycie rosyjskiego surowca przez terytorium naszego kraju - zapewniła Julia Tymoszenko.

W ciągu najbliższych dziesięciu dni zostanie opracowana strategia niezbędna do prowadzenia rozmów z Rosją i państwami Azji Środkowej (m.in. Turkmenistanem i Uzbekistanem) w sprawie podpisania kontraktów na dostawy surowców energetycznych

Cytat z Rzeczypospolitej

Foto Alexander Amsterdam 

Pozostaja pytania po wizycie Premiera Tuska u Putina w Moskwie

  • W ten sposób można usprawiedliwić nawet zgodę na rosyjskie inspekcje w polskiej bazie antyrakietowej czy przyłączenie się do gazociągu północnego.
  • Koncernem budującym bałtycki rurociąg kieruje były agent Stasi?
  • Festiwal Piosenki Radzieckiej (teraz Rosyjskiej) będzie satyryk Janusz Rewiński. - Ten festiwal to był największy obciach i symbol dominacji sowieckiego Wielkiego Brata
  • Prawdą jest, że za poparcie „pomarańczowej rewolucji" niczego nie otrzymaliśmy.

 

Przemilczana teza

W „Strategii energetycznej Rosji do 2020 r." W obowiązującym dokumencie mówi się o oddziaływaniu na międzynarodowe ceny nośników energii poprzez dialog z państwami-producentami i konsumentami. Zgodnie z koncepcją "Strategii... 2030 r." wpływ na zagraniczne rynki poza cenami obejmować ma możliwość sterowania międzynarodowymi energetycznymi potokami transportowymi. Powinno to pomóc Rosji w zapewnieniu warunków przebudowy energetyki (w tym w obszarze węglowodorów i podsektorze gazu) i opartej na energetyce gospodarki.

Portal Morski

 

Adam Daniel Rotfeld:

 

Nie wiem. Ja przyznam, że uważam, że takim optymalnym rozwiązaniem byłaby decyzja o zawieszeniu prac nad tą budową gazociągu północnego. Bo, prawdę powiedziawszy, i z punktu widzenia gospodarczego on jest znacznie droższy, z punktu widzenia politycznego on jest jednym z bardzo niedobrych instrumentów, który prowadzi do podziałów wewnątrz Unii, że Unia ma trudności z wypracowaniem wspólnego stanowiska w sprawach polityki energetycznej. I jeżeli mówię, o tym, czego można oczekiwać, to wydaje mi się, że warto byłoby podnieść i prawdopodobnie to będzie podjęte w rozmowach z Rosjanami, że do tego porozumienia Unii z Rosją będzie deklaracja energetyczna i ta deklaracja energetyczna powinna wyrażać wspólne stanowisko. Otóż Rosjanie przekonali swoich głównych partnerów w Unii Europejskiej, którzy uważają, że może ten rurociąg być na dnie Bałtyku i nie ma żadnych przeszkód. Jest wiele państw, Polska również, które uważają, że nie tylko ze względów gospodarczych, politycznych, ale również ekologicznych i bezpieczeństwa ten rurociąg nie powinien być konstruowany. Bo to, co się rzadko podnosi, to oczywiście jeżeli on będzie zbudowany, to w jakimś momencie powstanie problem, co z tymi rurociągami, które biegną przez Polskę, tymi lądowymi, jakie będzie ich wykorzystanie. Nie tylko chodzi o to, że Polskę się omija, tylko może się okazać, że te rurociągi nie będą wykorzystywane. Innymi słowy, on zbyt wiele zastrzeżeń wzbudza.

Wywiad w TOK FM

Czy Polska strategia gazowo - energetyczna jest celowa

Polska różni się z Rosją m.in. w sprawie Gazociągu Północnego czy też oceny wpływów Kremla na Białorusi i Ukrainie. Z drugiej strony rosyjskie elity żyją w poczuciu odradzającej się potęgi. - Antyzachodnie nastawienie Kremla to w średniej perspektywie czynnik niezmienny. Jeśli zatem będziecie gwałtownie protestować przeciw geopolitycznym celom Rosji, temperatura naszych relacji będzie gwałtownie spadać.

 

Przestroga

Na Ukrainę jedź, a nie do Rusków, premierze Tusku". Spiewał Janusz Rewiński

 

kejow
O mnie kejow

Działam głównie w samotności piszę pracuję - staram się robić to co lubię. Poszukuję nowości przy pewnym konserwatywnym podejściu i racjonalnym spojrzeniu - ale nie omijam słowa fantazja. lex brevem esse oportet quo facilius ab imperitis teneatur - przepis prawny powinien być zwięzły, aby ludzie z nim nie obeznani tym łatwiej go przestrzegali, łatwiej mogli go zapamiętać ------------------------

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (13)

Inne tematy w dziale Polityka