Zwrot w sprawie wzrostu gospodarczego. Zmienili prognozę dla Polski

Redakcja Redakcja Newsy do 14 Obserwuj temat Obserwuj notkę 48
Komisja Europejska dość mocno obniżyła prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski na 2025 rok z poziomu 3,6 proc. do 3,3 proc. Wynik w UE poleciał w dół z 1,5 proc. do 1,1 proc. Wynik i tak należy do najwyższych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Z artykułu dowiesz się najważniejszych informacji z ostatnich godzin.

KE obniża prognozę wzrostu PKB dla Polski i całej UE 

Poniedziałkowa prognoza gospodarcza Komisji Europejskiej wskazuje, że PKB Polski w 2025 roku urośnie o 3,3 proc., a nie o wcześniej zakładane 3,6 proc. Równocześnie prognoza dla całej Unii Europejskiej spadła z 1,5 proc. do 1,1 proc. Główną przyczyną rewizji są cła wprowadzone przez Stany Zjednoczone, które zdaniem KE wprowadzają niepewność w światowy handel i finansową zmienność. Z symulacji wynika, że do końca 2026 r. globalny PKB będzie o 0,4 pkt proc. niższy, a wartość wymiany handlowej spadnie o 2,9 proc. Mimo tego UE pozostaje bardziej odporna na skutki taryf niż USA – Amerykanie odczują skumulowany spadek wzrostu o około 1 pkt proc., podczas gdy Unia tylko o 0,2 pkt proc.

Najniższe bezrobocie w historii Unii 

Na rynku pracy KE spodziewa się historycznie najniższego bezrobocia w UE na poziomie 5,7 proc. w 2026 r. Inflacja w strefie euro, po spadku do 2,4 proc. w 2024 r., ma osiągnąć 2 proc. w 2025 r., co jest celem Europejskiego Banku Centralnego. Tempo wzrostu płac w UE zwolni z 5,3 proc. w 2024 r. do 3,9 proc. w 2025 r. i 3 proc. w 2026 r.

Konsumpcja we wspólnocie powinna wzrosnąć o 1,5 proc. w 2025 r. i o 1,6 proc. w 2026 r. Eksport towarów z UE wyhamuje do 0,7 proc. w 2025 r., ale usługi częściowo zrównoważą straty, a w 2026 r. eksport ma przyspieszyć do 2,1 proc. 


PSL popiera Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze

Po ogłoszeniu wyników pierwszej tury wyborów prezydenckich Polskie Stronnictwo Ludowe jednogłośnie przyjęło uchwałę o poparciu kandydata Koalicji Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze zaplanowanej na 1 czerwca. PSL poprzeć Trzaskowskiego zdecydowało się na posiedzeniu Naczelnego Komitetu Wykonawczego. W pierwszej turze ludowcy głosowali na Szymona Hołownię, który uzyskał 4,99 proc. 


Rekordowa frekwencja w pierwszej turze 

Państwowa Komisja Wyborcza potwierdziła, że w I turze frekwencja sięgnęła 67,31 proc., co jest najwyższym wynikiem w historii III RP. Najwięcej głosujących było w województwie mazowieckim – 73,40 proc., najmniej w opolskim – 57,64 proc. W gminie Krynicy Morskiej zagłosowało aż 83,51 proc. uprawnionych, natomiast w gminie Zębowice tylko 41,61 proc. 

Dyplomatyczne rozmowy Sikorskiego z Chinami 

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski rozmawiał z szefem chińskiej dyplomacji Wang Yi o zakończeniu wojny na Ukrainie, roli ONZ i bezpieczeństwie szlaków transportowych między UE i Chinami. Sikorski zaprosił Wang Yi do Polski oraz podkreślił, że Chiny mogą użyć presji gospodarczej na Rosję, by skłonić ją do zakończenia konfliktu. 

Konsultacje Europy z Trumpem

Równocześnie przywódcy Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec konsultowali się telefonicznie z prezydentem USA Donaldem Trumpem przed jego rozmową z Władimirem Putinem. Premierka Włoch Giorgia Meloni razem z partnerami europejskimi wyraziła poparcie dla Ukrainy i apelowała o bezwarunkowe zawieszenie broni, a kanclerz Niemiec Friedrich Merz mówił o konieczności rozmów pokojowych z Putinem.

Prezydent odznaczył pośmiertnie ofiarę napastnika na UW

Prezydent Andrzej Duda nadał pośmiertnie Złoty Krzyż Zasługi Małgorzacie Dynak – pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego, która 7 maja została brutalnie zamordowana na kampusie głównym uczelni. Do tragedii doszło, gdy 22-letni student zaatakował siekierą portierkę, która zamykała drzwi budynku. Kobieta zginęła na miejscu, a interweniujący pracownik Straży UW został ciężko ranny. Odznaczenie, w imieniu prezydenta RP, przekazał rodzinie minister Andrzej Dera podczas uroczystości pogrzebowej w Warszawie. 

Proces ks. Michała Olszewskiego ruszy jesienią

Jesienią w Sądzie Okręgowym w Warszawie rozpocznie się proces ks. Michała Olszewskiego i byłych urzędniczek Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie nieprawidłowości przy przyznawaniu milionowych dotacji z Funduszu Sprawiedliwości. Ks. Olszewski kierował Fundacją Profeto, która otrzymała ponad 66 mln zł z Funduszu mimo niespełnienia wymogów formalnych.

Prokuratura zarzuca duchownemu m.in. pranie brudnych pieniędzy. Akt oskarżenia liczy 364 tomy. W całym śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości zebrano ponad 1200 tomów akt, a zarzuty postawiono już ponad 20 osobom, w tym byłym wiceministrom sprawiedliwości związanym z PiS – Marcinowi Romanowskiemu, Michałowi Wosiowi i posłowi Dariuszowi Mateckiemu.  


Fot. zdjęcie ilustracyjne/Pixabay

Red. 


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj48 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (48)

Inne tematy w dziale Polityka