16 stycznia 2008 r. Spotkanie Noworoczne 
Arch. Kancelarii Prezydenta RP www.prezydent.pl
16 stycznia 2008 r. Spotkanie Noworoczne Arch. Kancelarii Prezydenta RP www.prezydent.pl
Zolmar Zolmar
542
BLOG

Post Scriptum: Audyt kancelarii Prezydenta L. Kaczyńskiego

Zolmar Zolmar Polityka Obserwuj notkę 1

16 marzec 2011,  16:45

 

Lech Kaczyński nie chciał,Komorowski podpisał

Bronisław Komorowski podpisał akty łaski dotyczące osób, na których ułaskawienie nie zgodził się śp. prezydent RP prof. Lech Kaczyński -ustaliła „Gazeta Polska”.Wśród ułaskawionych przez prezydenta Komorowskiego osób są m.in. członkowie zorganizowanych grup przestępczych, zabójcy, osoby znęcające się nad rodziną oraz uchylające się od płacenia alimentów. W pięciu przypadkach prezydent Komorowski skorzystał z tzw. trybu nadzwyczajnego prezydenckiego ułaskawienia.

Obecny prezydent tylko w ciągu dwóch miesięcy ułaskawił 52 osoby – takiego tempa w stosowaniu aktów łaski nie miał żaden jego poprzednik.Dla porównania wystarczy podać, że śp. prof. Lech Kaczyński w całym 2006 roku ułaskawił tylko 37 osób. W pięciu na 52 przypadki ułaskawień obecny prezydent skorzystał z tzw. trybu nadzwyczajnego prezydenckiego ułaskawienia.

Według informacji „Gazety Polskiej” znaczna część ułaskawień, które popisał Bronisław Komorowski nie tylko, ze nie ma pozytywnej opinii prokuratora generalnego, ale na dodatek dotyczą one aktów łaski, których nie chciał popisać jego poprzednik.

Śp. prof. Lech Kaczyński w wywiadzie udzielonym Łukaszowi Warzesze, który został opublikowany w książce pt. „Ostatni wywiad” tak mówił o ułaskawieniach: „(…) Ja uznaję ułaskawienie za środek nadzwyczajny. Może być zastosowany, gdy kara wydaje się istotnie nieadekwatna do winy. (…) Zgodnie z tymi zasadami ułaskawiam sprawców drobnych przestępstw, głównie poprzez wykreślenie ich z rejestru skazanych. (…) odrzucam z góry: gwałty czy rozboje, niezależnie od sytuacji osobistej sprawców. Z reguły nie ułaskawiam tez sprawców przestępstw przeciwko rodzinie. Zabójstwa biorę pod uwagę tylko w sytuacji przekroczenia granic obrony koniecznej. W takich wypadkach zdarzały mi się ułaskawienia, także w postaci zmniejszenia wymiaru kary, ale chodziło o kobiety, które w desperacji zamordowały swoich prześladowców, czy to było mężowie, czy konkubenci. Raz zdarzyło mi się ułaskawić osobę skazaną o handel narkotykami. Jednak wtedy chodziło o bardzo niewielka ilość narkotyku, a sprawca była kobieta, która nie wywodziła się ze środowiska gangsterskiego, natomiast wiele w życiu wycierpiała (…)” - mówił prezydent Kaczyński.

Jak ustaliła „Gazeta Polska” wśród osób ułaskawionych przez Bronisława Komorowskiego są członkowie zorganizowanych grup przestępczych, które trudniły się najcięższymi rodzajami przestępstw m.in: porwaniami, wymuszeniami, fałszowaniem dokumentów, paserstwem, obrotem i kradzieżą samochodów. Bronisław Komorowski ułaskawił też osoby znęcające się nad rodziną i nie płacące alimentów, które nie miały szans na ułaskawienie przez śp. prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego z tego względu, że były to przestępstwa wymierzone przeciwko rodzinie.

Audyt ułaskawień

Sprawa ułaskawień po raz kolejny wróciła nagłośnieniu przez Kancelarię Prezydenta i media sprawy ułaskawienia Adama S. partnera biznesowego Marcina Dubienieckiego, zięcia śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Adam S. został skazany na rok i 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na trzy lata i 30 tys. zł grzywny oraz 120 tys. zł zwrotu wyrządzonej szkody. Według informacji w mediach Adam S. dobrowolnie poddał się karze, spłacił swoje zobowiązania i uiścił grzywnę.

Sprawa przez kilka dni nie schodziła z czołówek mediów. Mimo że politycy PO i przedstawiciele Kancelarii Prezydenta zapewniali, że sprawa nie ma żadnego podtekstu, odczucia Polaków pokazały coś zupełnie innego.
Z przeprowadzonego przez TNS OBOP dla TVP Info sondażu wynikało
60 proc. respondentów uważa, że sprawa ułaskawienia Adama S. przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest wykorzystywana do walki politycznej.

Po zapowiedziach Tomasza Nałęcza, doradcy prezydenta Komorowskiego, że w związku z ułaskawieniem Adama S. będzie przeprowadzony audyt, przedstawiciele PiS zaapelowali, by sprawdzić wszystkie ułaskawienia a w szczególności te, które podpisał Bronisław Komorowski. Prof. Ryszard Bugaj uważa, że powinna być opublikowana „Biała Księga” ułaskawień, w której byłby opisany dokładnie każdy przypadek.

źródło: Nasz Dziennik

 

Znieważanie przeciwnika politycznego za życia, plucie na Jego pamięć po śmierci, szykany wobec pracowników kancelarii i rodziny. Gaszenie dopiero co zapalonych zniczy  i wrzucanie oznak pamięci, zdjęcia zmarłej pary prezydenckiej wraz z wieńcami do kontenera na śmieci.

To kwintesencja kultury "europejskiej" partii PO. A miało być inaczej...

 

P.S.  
Posłanka PO Joanna Mucha (właśnie w tej chwili podali w TVP Info) została uniewinniona przez sejmowa komisję etyki za faszystowską wypowiedź w partyjnej gazetce "POgłos" ma na temat leczenia starszych ludzi.
W rozmowie z gazetą na temat polityki zdrowotnej Joanna Mucha powiedziała, że "operacja biodra u 85-letniego pacjenta nie ma sensu, bo i tak nie uda się go zrehabilitować".
Wiceszef sejmowej komisji etyki Sławomir Rybicki z PO tłumaczy, że posłanka złożyła wyjaśnienia, a tym samym sprawa została zakończona.
Sławomir Rybicki zaznaczył, że posłanka przedstawiła pierwotną wersję swojej wypowiedzi, która była zupełnie inna niż ta, na którą powoływało się Prawo i Sprawiedliwość.

Natomiast gromy na głowę rzucają posłowie PO za krytyczną wypowiedź o polityce zagranicznej posła PIS i wnioskują o ukarania przez komisję etyki.


Fot. 16 stycznia 2008 r. w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie Noworoczne Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego i małżonki z Korpusem Dyplomatycznym.
Archiwum Kancelarii Prezydenta RP (www.prezydent.pl)

Zolmar
O mnie Zolmar

- opluwane przez PO i "przyjazne im media", bez prawa głosu do krytyki obecnie rządzących, bo "to jest agresja". My Naród!

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka