116 obserwujących
687 notek
1568k odsłon
3154 odsłony

Obłuda do nieba śmierdząca

Wykop Skomentuj60

Nasza zasada: siebie

Ze wszystkiego rozgrzeszać,

Ale na przeciwniku

Psy - o to samo - wieszać.

(Marian Hemar, Teoria względności)


Bloger S24 wystąpił w obronie krzyża na Giewoncie:

[…] robienie z ponad stuletniego poświęconego krzyża na Giewoncie wieszaka na szmatę wyborczą Andrzeja Dudy to już całkowity upadek moralny wyznawców kaczyzmu. Święty krzyż sprowadzony do roli haka do zawieszania wyborczego łachmana.

Niestety, obrzydliwe reklamy w Zakopanem są wszędzie i od lat niszczą kulturowy krajobraz #Podhale ale robienie z krzyża na #Giewont wieszak na szmaty wyborcze #duda2020 to już dokonanie świętokradztwa. Tym bardziej to dziwne ponieważ za Dudą agitują przede wszystkim ludzie, których uczucia religijne bardzo łatwo obrazić. To oni przecież raz po raz powtarzają głośno za Świtoniem „brońcie krzyża!”. Ale okazuje się, że plakat wyborczy powieszony NA KRZYŻU nie obraża ich uczuć! Pełna pruderia. Ciekawe co na to wszystko episkopat?

https://www.salon24.pl/u/u-boot/1062138,banner-wyborczy-andrzeja-dudy-na-krzyzu-na-giewoncie

Należy zatem odświeżyć pamięć owemu blogerowi:

W listopadzie 2014 r. „Gazeta Krakowska” poinformowała, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaprezentowało spot reklamowy, który ma promować Polskę za granicą. W tym filmiku chłopiec z Anglii opowiadał koledze o wakacjach nad Wisłą. Już kilka godzin po premierze klipu widzowie zauważyli pewną nieścisłość: brak krzyża na Giewoncie. Wkrótce okazało się, że krzyż został również usunięty ze sztandaru widniejącego w sekwencji grunwaldzkiej bitwy.

  „Przeszkadzał na Krakowskim Przedmieściu, teraz przeszkadza już na Giewoncie”- napisał na Tt poseł PiS Stanisław Pięta.

 Autorzy klipu zareagowali na krytykę, pisząc na Fb:

"Spot promuje Polskę za pomocą skojarzeń i symboliki wpisującej się w wyobrażenia młodego chłopaka, który nie wie nic o krzyżu na Giewoncie, księciu Witoldzie, naszym polskim piekiełku przedwyborczym i powyborczym"

I informacja uzupełniająca: 

W czasie kiedy owe korekty tatrzańskiego pejzaż miały miejsce, Rafał Trzaskowski był sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych odpowiedzialnym za sprawy europejskie. Na to stanowisko został powołany na wniosek Ewy Kopacz 24 września 2014 r. Równolegle pełnił również funkcję pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. Rady Europejskiej.

Dwa miesiące później Tygodnik Podhalański poinformował, że reklamowy magazyn "Welcome to Cracow & Małopolska" na okładce przedstawił zdjęcie, na którym Giewont pokazany jest bez krzyża.

(„Welcome to Cracow & Małopolska” - magazyn ukazujący się od 1992 roku, bezpłatnie kolportowany w hotelach i pensjonatach Zakopanego oraz Krakowa, na lotnisku Kraków-Balice, na lotniskach w Londynie i Paryżu, w licznych galeriach, biurach podróży, restauracjach, a także na targach turystycznych w całej Europie.)

Na publikację stanowczo zareagował nowy burmistrz Zakopanego Leszek Dorula.

"W odniesieniu do okładki magazynu 'Welcome to Cracow & Małopolska' Nr 12 (275) z grudnia 2014 pragnę z przykrością stwierdzić, iż wizja grafików, związana z usunięciem krzyża na szczycie Giewontu, jest zabiegiem nietrafionym i budzącym liczne kontrowersje, w szczególności wśród nas - mieszkańców Podhala. Usunięcie symbolu krzyża jest manipulacją, która nie ma nic wspólnego z promowaniem Podhala, a nawet ze zdrowym rozsądkiem"

 

***

https://www.pch24.pl/zakopane--giewont-znowu-bez-krzyza--burmistrz-protestuje---to-manipulacja-,33027,i.html


Wykop Skomentuj60
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka