110 obserwujących
621 notek
1324k odsłony
1291 odsłon

Symboliczny wyrok po trzech latach procesu

Wykop Skomentuj34

Odnosząc się do wypowiedzi Tomasza Arabskiego, że „proces ma charakter polityczny” , Ewa Kochanowska powiedziała:

„Czy raport NIK był polityczny? W pewien sposób był, bo sporządzono go za czasów rządów Platformy Obywatelskiej. Trudno więc było się wtedy spodziewać jakiejś większej dociekliwości w tym dokumencie. Tymczasem tą dociekliwością NIK się wykazał. Z raportem zapoznały się też rodziny ofiar. Trudno nas posądzać o „polityczność”. Twierdzenie jednak, że proces jest „polityczny” jest najprostszą drogą ucieczki od odpowiedzialności. […]”.

Podczas rozprawy przed SO w Warszawie w dniu 7 maja 2019 roku pełnomocnik rodziny Anny Walentynowicz mec. Hambura zgłosił wniosek dowodowy o odtworzenie nagrania z posiedzenia komisji ds. badania wypadków lotniczych. Obrońcy wnioskowali o oddalenie wniosku dowodowego. Przewodniczący składu sędziowskiego sędzia Hubert Gąsior uznał jednak, że fakt ujawnienia nagrań nie narusza prawa do obrony żadnego z oskarżonych.

Zaprezentowane nagrania pochodzą z 24 listopada 2010 r. Są to dwie rozmowy z przedstawicielami komisji ds. badania wypadków lotniczych Jerzego Millera. W jednej z nich uczestniczy ówczesny szef KPRM Tomasz Arabski, w drugiej - urzędniczka kancelarii premiera - Monika B.

"Ja to wszystko zacząłem odtwarzać, podobnie jak panowie, po 10 kwietnia (…) Mało tego, przeczytałem nawet instrukcję HEAD, której nie czytałem, jak ją podpisywałem. To się nagrywa, nie?" – takie słowa wypowiadane przez Tomasza Arabskiego usłyszeli sędziowie oraz inni uczestnicy rozprawy.

Za niedopełnienie obowiązków przez funkcjonariusza publicznego art. 231 par. 1 Kodeksu Karnego przewiduje do 3 lat więzienia.

W przemówieniu końcowym przed sądem prokurator domagał się kary 1,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 4 lata dla Arabskiego, a także o kary w zawieszeniu dla pozostałych oskarżonych. Większość pełnomocników wniosła natomiast o uznanie winy pięciorga oskarżonych bez wnioskowania o określoną karę. Jedynie mec. Stefan Hambura, reprezentujący rodzinę Anny Walentynowicz, złożył wniosek o karę trzech lat bezwzględnego więzienia dla Arabskiego, a także o kary bezwzględnego więzienia również dla pozostałych urzędników.

Pełnomocnicy oskarżonych apelowali o „wyrok sprawiedliwy”, a za taki uznawali… uniewinnienie wszystkich oskarżonych.

Po dwóch latach, 13 czerwca 2019, Sąd Okręgowy w Warszawie ogłosił wyrok: były szef KPRM Tomasz Arabski został skazany na 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata za niedopełnienie obowiązków ws. organizacji lotu do Smoleńska z 10 kwietnia 2010 r. Za winną Sąd uznał także Monikę B., byłą urzędniczkę KPRM, która usłyszała wyrok sześciu miesięcy w zawieszeniu na rok.

Pozostałych troje oskarżonych byłych urzędników - Mirosława K. z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz dwoje pracowników polskiej ambasady w Moskwie - Justyna G. i Grzegorza C. - zostało uniewinnionych.

Oskarżeni nie byli obecni w sądzie podczas odczytywania wyroku.

Uzasadniając wyrok sędzia Hubert Gąsior powiedział:

„Sąd uznaje Tomasza Arabskiego za winnego tego, że w okresie od 16 marca 2010 r. do 10 kwietnia 2010 r. w Warszawie, będąc szefem KPRM, nie dopełnił ciążących na nim obowiązków z tytułu koordynatora odpowiedzialnego za organizowanie lotów polskich wojskowych statków powietrznych. […] W związku z planowaną na 10 kwietnia 2010 r. wizytą zagraniczną prezydenta RP oraz towarzyszących mu osób na terytorium Rosji dopuścił na wykorzystanie specjalnego transportu lotniczego, wiedząc, że w Smoleńsku nie ma lotniska, na którym dopuszczone byłoby wykonanie operacji lądowania, czym spowodował rzeczywiste niebezpieczeństwo”.

Wyrok jest nieprawomocny.

Komentarz rzecznika PiS, Anity Czerwińskiej:

To wyrok symboliczny wobec szkód, jakie zostały wyrządzone. Oczekujemy na dalszy bieg wydarzeń i dalsze reakcje stron.

Tomasz Arabski skomentował wyrok w rozmowie z reporterem RMF FM :

Nie znam szczegółów, ale biorąc pod uwagę materiał dowodowy uważam, że wyrok jest po prostu niesprawiedliwy i właściwie absurdalny.

Zapowiedział, że będzie składał apelację od wyroku.

Pełnomocnicy rodzin ofiar również zapowiadają wystąpienie o apelację.

***

https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/nik-o-wizytach-vip-w-latach-2005-2010.html

http://wpolityce.pl/smolensk/290876-tomasz-arabski-bedzie-musial-stawic-sie-w-sadzie-pierwsi-swiadkowie-w-procesie-ws-1004-zlozyli-zeznania

http://wpolityce.pl/smolensk/304144-ewa-kochanowska-tomasz-arabski-wykazuje-sie-buta-arogancja-i-niekompetencja-nasz-wywiad

http://wpolityce.pl/smolensk/286716-wazny-dzien-w-czwartek-rusza-proces-tomasza-arabskiego-odpowie-wreszcie-za-bledy-przed-1004

http://wpolityce.pl/smolensk/339920-kolejna-rozprawa-w-procesie-arabskiego-ruszyly-niejawne-przesluchania-oficerow-bor-byly-szef-kprm-nie-stawil-sie-w-sadzie

http://gosc.pl/doc/3371928.Arabski-sie-nie-przyznal

https://naszdziennik.pl/polska-kraj/209715,tomasz-arabski-skazany.html

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/sad-oglosil-wyrok-w-procesie-tomasza-arabskiego-ws-organizacji-lotu-do-smolenska/mr3g8ep


Wykop Skomentuj34
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo