miepaj miepaj
456
BLOG

Wiara ewolucjonisty

miepaj miepaj Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 36

 

Paul A. Bartz
 
Wiara ewolucjonisty
 
Wielu sądzi, że wiara jest ściśle religijną sprawą, dotyczącą niemożliwych do udowodnienia spraw takich jak aniołowie, niebo i – oczywiście – wiara w stworzenie. Sądzą oni ponadto, że ewolucjonizm jest bardziej racjonalny, gdyż oparty jest na pewnych i udowodnionych faktach. Ale czy to prawda?
 
Wiara to to, co dodajemy do posiadanego świadectwa empirycznego, aby zbudować własny obraz świata. Im mniej mamy tego świadectwa, tym więcej wiary potrzebujemy. Ewolucjoniści często przyznają, że oni także interpretują świat w kontekście swojej wiary, która polega na tym, że wszystko pojawiło się na drodze ewolucji.
 
Prof. H.L. Matthews, dobrze znany ewolucjonista, napisał nowe wprowadzenie do wydania (z 1971 roku) dzieła Darwina O powstawaniu gatunków. W tym wprowadzeniu, mówiąc o ewolucji, przyznał:
 
Większość biologów akceptuje ją, jak gdyby była udowodnionym faktem. [...] Chociaż przekonanie to opiera się na pośrednim świadectwie, stanowi zadowalającą wiarę, będącą fundamentem naszej interpretacji przyrody.
 
Niczym się to nie różni od sytuacji, gdy chrześcijanie starają się zrozumieć świat w kontekście swojej wiary. Jako chrześcijanie nie dajmy się zastraszyć, że wiara ewolucjonisty jest lepsza od naszej, gdy przychodzi do zrozumienia świata!
Paul A. Bartz
 
(Paul A. Bartz, The Faith of the Evolutionist, Creation Moments Update July 1998, vol. 1, No. 3; z jęz. ang. za zgodą Redakcji tłum. Mieczysław Pajewski)
 
[Na Początku... 1998, nr 10 (108), s. 307-308]
 
miepaj
O mnie miepaj

Nieformalny przewodniczący Grupy Inicjatywnej Polskiego Towarzystwa Kreacjonistycznego (1993-1995), pierwszy przewodniczący Towarzystwa (w latach 1995-1998), redaktor naczelny organu Towarzystwa "Na Początku..." od 1993 roku do 2006 oraz (po zmianie tytułu) "Problemów Genezy" od 2013-.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (36)

Inne tematy w dziale Technologie