Nasz-Parlament Nasz-Parlament
32
BLOG

W piecu palić nie będziemy!

Nasz-Parlament Nasz-Parlament Polityka Obserwuj notkę 2

 W Ministerstwie Gospodarki powstaje projekt polityki energetycznej Polski na najbliższe 20 lat. Zakłada on przede wszystkim znaczącą redukcję wykorzystania węgla do produkcji energii. Co go zastąpi?
W chwili obecnej Polska energię produkuje przede wszystkim ze spalania węgla kamiennego i brunatnego. W roku 2030 wedle założeń ma się to zmniejszyć o jedną trzecią - do wartości maksymalnie 60 procent całkowitej, wytwarzanej energii. 
„Mimo sukcesywnego zmniejszania udziału węgla kamiennego i brunatnego w bilansie energetycznym - węgiel pozostanie stabilizatorem bezpieczeństwa energetycznego Polski co najmniej do 2030 roku” - prognozuje dla GazetyPrawnej - Joanna Strzelec-Łobodzińska, wiceminister gospodarki.
I nie ma wątpliwości, że kwestia jest ważna, bowiem jeśli chodzi o inne surowce – to zasoby naszego kraju są raczej nikłe: 70 procent gazu i 95 procent ropy pochodzi z importu.

Nowy projekt polityki energetycznej ma być zwrotem w kierunku czystych, nowoczesnych technologii i modernizacji polskiej energetyki, by znacząco ograniczyć emisję CO2 do atmosfery. Rozwój czystych technologii węglowych, zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych, zmniejszenie uciążliwości energetyki dla środowiska i idące za tym wszystkim zmiany w kondycji polskiego górnictwa – taki ambitny plan ma resort.
Poza tym, nie ukrywajmy, polskie zasoby węgla kamiennego bardzo szybko się kurczą. 
„Ważne są zasoby udostępnione, czyli możliwe do wydobycia bez znaczących nakładów inwestycyjnych. A te wystarczają już tylko na 20 do 30 lat. To perspektywa tylko jednego pokolenia.” - podkreśla prof. Andrzej Karbownik, rektor Politechniki Śląskiej.

A zmiany są konieczne, gdyż projekt zakłada także, że w ciągu najbliższych dwudziestu lat zapotrzebowanie w Polsce na energię elektryczną zwiększy się aż o 40 procent!
W planach wciąż jest budowa pierwszej w kraju elektrowni jądrowej i pozyskiwanie z niej około 15 procent z całkowitej energii. Podobno do resortu gospodarki już napływają pierwsze wnioski wojewodów postulujące wybudowanie elektrowni atomowej na ich terenie.

Czy będziemy mieli kraj silny napędzany własną energią?

 

Obiektywny

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka