57 obserwujących
1346 notek
1346k odsłon
342 odsłony

Pochodzenie zmyślonego nazwiska Soros

Wykop Skomentuj


Nad życiorysem Tivadara Schwartza (także jako Schvartz, esperanto: Teodoro Ŝvarc), a od 1936 r. Tivadara Sorosa /1893-1968/, ojca tego starego oszusta i od rozkładu Zachodu, nie będę się tu za bardzo pochylał. Z wyjątkiem jego pobytu w Rosji, a to dlatego, że od Sorosów na kilometr wali sowietami.

Spróbuję rozwiązać nierozwiązaną ponoć zagadkę pochodzenia nazwiska Schwartza vel Sorosa.


Rosja (źródłem informacji jest pewnie sam Schwartz/Soros senior):
Po wybuchu I wojny światowej trafił do armii austro-węgierskiej, nauczył się esperanto od pułkownika Pála Balkányi (1894–1977). Został wysłany do Chabarowska jako jeniec wojenny. Stamtąd dotarł do kolei transsyberyjskiej, przez wyżyny na północ od Amuru, a następnie drogą wodną do Irkucka, gdzie został wybrany na kierownika Federacji Esperanto. Wrócił do domu przez Moskwę i został na pewien czas internowany w Chot. W październiku 1922 r. Wraz z Kálmánem Kalocsayem i Gyulą Baghy założył przynoszący straty esperancki magazyn Literature Mondo, który - nie będąc samemu literacko biegłym w tym zmyślonym języku - głównie sponsorował (do 1924 r.).

W tekście probolszewickim pt. "Węgierscy internacjonaliści w obronie władzy sowieckiej (1917-1922)" napisano, że byli jeńcy węgierscy w Rosji tworzyli jedną z najliczniejszych grup, spośród tych, które opowiedziały się po stronie bolszewików. Walczyli oni najpierw na Syberii i Dalekim Wschodzie. Chabarowsk przyszłego Sorosa seniora to okolice Morza Japońskiego, Sapporo. Bolszewicy z Węgier: "Uczestniczyli w nielegalnych ruchach komunistycznych pod rządami Kołczaka, walcząc [przeciwko niemu] na Syberii, "miasta Omsk, Tomsk, Krasnojarsk, Chabarowsk, Irkuck były najbardziej znaczącymi". Przy opisie ich powrotów na Węgry trafiamy na obóz filtracyjny, ten sam do którego trafił Soros - Csót. Ten obóz działał w latach 1915-1923, w czasie I wojny światowej był obozem jenieckim.

image

"Byli jeńcy wojenni, którzy wrócili do domu, zostali przywitani muzyką i przemówieniem powitalnym i zwykle przebywali w obozie przez dwa tygodnie. Okres ten został oficjalnie nazwany kwarantanną zdrowotną, ale ten przedział czasowy wykorzystano również do sprawdzenia "wojennej przeszłości” osoby, zwłaszcza osób powracających ze wschodu. Ze względu na wydarzenia w Rosji i rozpowszechnianie się idei bolszewików szczególną uwagę zwrócono na ten okres. Lista sowieckich i rosyjskich osób powracających była już znana w punktach zbiórki i przy pomocy zakonspirowanych agentów gromadzono informacje o ich "działaniach na świeżym powietrzu”. "Podejrzane elementy” były grupowane, przetrzymywane w areszcie i ograniczone do wspomnianej wyżej „twierdzy Semisler”. Po śledztwie część z nich była internowana w Zalaegerszeg, ale ci, którzy wrócili do miejsca zamieszkania, byli również objęci nadzorem policji". (nagyhaboru.blog.hu)

Soros miał przebywać na Syberii od września 1915 r. do grudnia 1920.

Nazwisko Soros:
"Przyjęte w latach trzydziestych nazwisko "Soros” jest aluzją do esperanto (jest to forma czasu przyszłego od czasownika sori [- wznosić się]), ale według Humphreya Tonkina, tłumacza kilku dzieł Schwartza/Sorosa, nie ma co do tego pewności".

"Pisał także pod pseudonimem Teo Melas (melas jest greckim odpowiednikiem niemieckiego słowa schwarz - czarny)".

"Jego wspomnienia z pierwszej wojny światowej zostały streszczone w łatwej do odczytania powieści [88 stron, w esperanto] pt. "Modernaj Robinzonoj" [Współcześni Robinsonowie], z podtytułem "W syberyjskim lesie", opublikowanej w czasopiśmie w 1923 roku". Wznowiona w 1999 przez angielskiego esperantystę Tonkina jako "Syberyjscy Robinsonowie". "Temat Syberii powracał też w "Ofiary" (1925) i "Na krwawej ziemi" (1933). Współcześni Robinsowie - ma być książką autobiograficzną z pobytu na Syberii i opisywać "prostym, żywym stylem"  "życie, cierpienie i ucieczkę więźniów oraz ich przygody", "opis podróży dokonywanych przez uciekinierów z milicji".

Wiemy już, że sorosowszczyzna nie wie skąd wzięło się nazwisko.

Nazwisko:
Tytuł książki to "Współcześni Robinsonowie" -> Robinson Crusoe -> bezludna wyspa. (u wybrzeży Chile leży wyspa nazwana od jego imienia)
Robinson  -> cywilizacja, Piętaszek -> nie.
[Robinson Crusoe: "Anglik cywilizuje karaiba, czyniąc go towarzyszem swojej niedoli. Uczy go języka angielskiego i nawraca na chrześcijaństwo. Po latach do wyspy przybija statek, którym kierują zbuntowani marynarze. Robinson pomaga kapitanowi odzyskać panowanie nad statkiem i wreszcie może wrócić wraz z Piętaszkiem do rodzinnej Anglii, gdzie czeka go jeszcze parę przygód oraz małżeństwo.]

Wiemy też, że Soros korzystał z języka greckiego, nadając sobie pseudonim literacki - Melas, pochodzący od prawdziwego nazwiska Schwartz (Schwarz - Czarny)

Zmyślone przez Schwartza nazwisko Soros pochodzi od nazwy bezludnej greckiej wysepki, z grupy wysp Echinades, leżącej na Morzu Jońskim - czyli Σωρός (Soros), w grupie wysp Εχινάδων (Echinades). [Soros to także mała miejscowość na małej wyspie Andiparos - Morze Egejskie, Cyklady]
W najwyższym punkcie wyspa Soros ma 31 m. wys. i powierzchnię 133 ha, nie można nic na niej budować. Obecnie należy do emira Kataru, który kupił wtedy jeszcze 5 innych. Jak się to przedstawia w opisach, Sorosa kupił w 2013 r. od greckiego piosenkarza ludowego, który opowiadał, że nabył ją w 1990 od Amerykanki, i że wyspa ta była w posiadaniu jej rodziny od 1824 r.


image
Σωρός (Soros)

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale