58 obserwujących
1435 notek
1445k odsłon
  590   2

Inne firmy turystyczne w zasobie KGBW nawiązaniu do:

http://waidelotte.org/operacja-sluza-co-naprawde-sie-dzieje-na-polsko-bialoruskiej-granicy/

Organizacją turystyczną znajdującą się w zasobach GPU/NKWD była swego czasu także firma World Tourists, Inc. z siedzibą w Nowym Jorku, założona w 1927 roku przez Komunistyczną Partię Stanów Zjednoczonych (CPUSA), oficjalnie powstała dla wspomagania finansowania prasy partii komunistycznej w USA, służyła jednak nie tylko jako koordynator wycieczek w tym głównie  propagandowych wyjazdów do ZSRS - we współpracy z sowieckim biurem podróży Russtourists a później z jego bardziej znanym następcą, zał. w 1929 r. Intourist.  Jej funkcją było też ułatwienie podróży amerykańskim działaczom komunistycznym pod pozorem wyjazdów turystycznych a w działalności wywrotowej i szpiegowskiej przemiszeczanie agentów, często z fałszywymi dokumentami i tożsamościami pomiędzy Związkiem Sowieckim a Stanami Zjednoczonymi (i nie tylko).

image
Zalecenia dotyczące ubioru:
image

Funkcję prezesa firmy pełnił Joseph Brodsky, skarbnikiem Alexander Trachtenberg a menadżerem Milton Goodman, wkrótce do kierownictwa dołączyli A. Finkelberg i J. Golos, wszyscy członkowie partii komunistycznej. W 1930 roku biuro deklarowało wysłanie w podróż do ZSRS 320 osób, w tym 206 z Nowego Jorku, 17 z New Jersey. Jako główny cel podróży podano odwiedziny rodziny. Działalność biura zdynamizować miał jej nowy prezes.

image

W 1932 roku na czele zadłużonego World Tourists, Inc. stanął sowiecki agent i działacz CPUSA Jacob Golos, który naprawdę nazywał się Jakow Naumowicz Reizen. Golos sam korzystał z szeregu usług biura - stanowiło ono jego z kolei przykrywkę dla tajnej działalności m.in. werbowanie agentów, szpiegostwo. Ponadto za pośrednictwem biura Golos co roku odbywał podróż do ZSRS z okazji rocznicy rewolucji bolszewickiej. "Golos był aktywny w pozyskiwaniu i dostarczaniu amerykańskich dokumentów naturalizacyjnych i aktów urodzenia, które były wykorzystywane do uzyskiwania amerykańskich paszportów w celu "legalizacji” sowieckich agentów na całym świecie – początkowo w Europie i Azji, ale później także w obu Amerykach". Elementem uwiarygodniania dokumentów było m.in. biuro podróży World Tourists.
Październik 1939: "Za sprawą "Zvuka" ("Dźwięk", Golos) W ostatnim okresie uzyskano 10 podpisanych blankietów z pieczątką Urzędu Miejskiego w Nowym Jorku (dzięki którym można było wyrobić amerykańskie paszporty cywilne), 70 zaświadczeń (z których sporządzono dokumenty obywatelstwa dla osób różnych narodowości), a także 27 aktów urodzenia z pieczęcią i podpisem, dzięki którym również można wyrobić paszporty”.
Biuro podróży GPU/NKWD World Tourists było także przyczyną skazania Golosa, który zaangażował się w wysyłanie komunistów na wojnę w Hiszpanii. W 1939 r. FBI zrobiło nalot na biuro World Tourists, z powodu naruszenia ustawy, nakazującej rejestrację obcych agentów - biuro podróży kierowane przez Golosa otrzymało od Intourist pieniądze na reklamę turystyki w Związku Sowieckim. Golos (jako Reizen) został w marcu 1940 r. skazany na karę więzienia w zawieszeniu a firma na grzywnę. Co nie przerwało jednak jego działalności. Zmarł w 1943 r.

image

W 1947 roku zapowiadano przywrócenie działalności biura turystycznego World Tourists Inc., przerwanej przez wojnę, jednak chyba nic z tego nie wyszło.


Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka