59 obserwujących
1429 notek
1426k odsłon
  393   0

Wesele u Smarzowskiego? Skierowanie do Centralnej Szkoły Partyjnej przy KC PZPR

Zygmunt Smarzowski - sekretarz komitetu powiatowego partii komunistycznej w Krośnie, został w 1971 roku absolwentem Centralnej Szkoły Partyjnej przy Komitecie Centralnym PZPR (Польская объединённая рабочая партия, ПОРП) a następnie absolwentem Wieczorowego Uniwersytetu Marksizmu-Leninizmu.

Co to jest za nieosądzone towarzystwo, ci bolszewicy...

O dyrektorach Centralnej Szkoły Partyjnej partii komunistycznej, założonej wraz z zajęciem Polski przez wojska sowieckie w 1944 r. W mury ówczesnej sidziby tej szkoły w 1950 roku wmurowano urnę z prochami działacza bolszewickiego Juliana Marchlewskiego, którego imię przyjęła Centralna Szkoła Partyjna PPR/PZPR. W tym samym 1950 roku dyrektorką szkoły została Romana Granas, córka dentysty Chaima/Henryka i Bronisławy z d. Landau. Romana Granas przed wojną skazana była przez polski sąd za działalność wywrotową w ramach (anty)polskiej sekcji Kominternu (międzynarodówki komunistycznej) - KPP, która dążyła do likwidacji niepodległej Polski, oderwania połowy jej terytorium i uczynienia z niej republiki sowieckiej. Po agresji niemiecko-sowieckiej na Polskę, Granas udała się w ramach paktu Hitler-Stalin na tereny okupowane przez Rosję Sowiecką. Pracowała we Lwowie jako... tłumaczka dla NKWD, jednocześnie była instruktorką okręgową komisji Kominternu -  i instruktorką "okręgowego biura wykładowego", wykładając m.in. "O patriotyzmie sowieckim" w okupowanym Lwowie.

Romana Granas, przyszła dyrektorka Szkoły Partyjnej PZPR, kształcącej kadry dla partii komunistycznej była tłumaczką NKWD we lwowskim więzieniu NKWD nr 2 (na Zamarstynowie). Apogeum zbrodni sowieckich w tym i innych więzieniach to masakra więźniów po zerwaniu paktu nazistowskich Niemiec z komunistyczną Rosją. W samym tylko więzieniu NKWD nr 2 we Lwowie, zamordowanych zostało ok. 1000 osób....

image

image

image

W czasie kiedy Zygmunt Smarzowski - sekretarz komitetu powiatowego partii komunistycznej w Krośnie - został skierowany na kurs dla działaczy partyjnych do Centralnej Szkoły Partyjnej przy Komitecie Centralnym PZPR, jej dyrektorem był Władysław Zastawny, członek Komitetu Centralnego PZPR od 1968 roku, członek Komisji Ideologicznej KC PZPR.

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale