W połowie kwietnia 1936 r. rozpoczął się przed Sądem Okręgowym w Warszawie proces Pinkusa Findera i 26 innych komunistów. Wraz z Finderem na ławie oskarżonych usiedli Dawid Blumenkranc, Sura Borensztajn, Tauba Borensztajn, Nacha Ajzner, Cywja Ajzner, Konstanty Cieślak, Jochwed Milchgrub, Anna Polak, Gedale Bregman, Rajzla Edelsburg, Natan Challa, Dwojra Gotesdynder, Izrael Szleifer, Honorata Pietrak, Mirla Turowicz, Majer Grynberg, Ignacy Kolczyński, Kazimierz Kac, Izrael Drachman, Hersz Stól, Gerszon Blastein, Ema Syrkin, Mojżesz Solcer.
Finder został aresztowany, gdy wychodził z tajnej drukarni komunistycznej, mieszczącej się na ul. Chłodnej, w której to drukarni, po rewizji, wykryto duże ilości broszur, odezw i ulotek przygotowanych do kolportażu. Przy samym Finderze, jak donosiła prasa, znaleziono dokumenty zawierające informacje, dzięki którym w dniach 5 i 6 czerwca 1934 r. dokonano licznych aresztowań wśród jego bliskich współpracowników. Śledztwo trwało prawie dwa lata.
Pinkus Finder od 1933 r. pełnił funkcję w krajowym sekretariacie Komitetu Centralnego jednej z sekcji Kominternu - Komunistycznej Partii Polski. W latach 1931-1932 był dwukrotnie aresztowany i wypuszczony za kaucją. Po czym nie stawiał się na wezwania.
Rozprawie z 1936 roku przewodniczył sędzia Chawłowski, oskarżał prokurator do spraw specjalnych Kożuchowski. Do postępowania dowodowego powołano 80 świadków. Pinkus Finder został skazany na 12 lat więzienia, wkrótce zamienione na 6 lat i 8 miesięcy.

Po napaści Niemiec i ZSRS na Polskę, Pinkus Finder wnet odnalazł się w okupowanym Białymstoku, gdzie kontynuował pracę na rzecz Sowietów.
***

Wykrycie centrali kolportażu bibuły komunist. w Warszawie
Warszawa 24 września [1929 r.]
Policja polityczna w Warszawie zlikwidowała na szeroką miarę zakrojony kolportaż bibuły komunistycznej. Skład centralny nielegalnej literatury wykryto w mieszkaniu szewca Arona Mejchela przy ulicy Czerskiej przy ulicy Gęsiej 31. Znaleziono tam około 300 kg. rozmaitych druków komunistycznych. Pozatem szereg notatek itp. Wysyłką bibuły kierował student uniw. warszawskiego Edward Nower, pomagali mu w tem stolarz Abraham Klarman i Srul Naszewski, zaś kierownikiem centrali był Eliasz Mandel. Ponadto znaleziono bibułę w mieszkaniu Hany Lewin i Dory Waschunos.
Inne tematy w dziale Kultura